Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hakemlerimiz onlardan daha karakterli"

Giriş Tarihi: 17.12.2014 21:08 Güncelleme Tarihi: 17.12.2014 21:35
Hakemlerimiz onlardan daha karakterli

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, son günlerde spor gündeminde olan konulara dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunarak, istifa eden MHK Başkanı Zekeriya Alp ve yoğun eleştirilere neden olan hakemler için çarpıcı açıklamalarda yaptı.

ZEKERİYA ALP'İN İSTİFASI

"Zekeriya Alp ile haftada birkaç kez bir araya gelirdik. İstifasından haberim yoktu. Tarafsızlığın, dürüstlüğün sembolü olan Zekeriya Alp'in istifası beni çok üzdü. Zekeriya Alp gibi birisi istifa ettiğine göre herkes şapkasını ortaya koyup düşünmeli. Zekeriya Alp ile konuştum ve "Doğru ama yanlış yaptın" dedim. O da bana "Size söyleseydim beni ikna ederdiniz" dedi."

HAKEM HATALARI

Dünyada hangi hakemin hatasından dolayı MHK Başkanı istifaya zorlanıyor? Bir tek Türkiye'de var. Türkiye'de hakem hataları değil hakemler tartışılıyor ve bu "Duydum, duyum aldım" kelimesiyle oluyor. Duyum aldım kelimesiyle hakemlerimizi hedef haline getiremezler. Hakemlerimiz o kişilerden daha karakterli. Biz hakemlere büyük destek verdik. Maç iptal etme yetkisi verdik çünkü hakemlerimize güveniyoruz. Bir maçta ortalama 50 düdük çalar. Gerginliğe göre 90'a kadar çıkar. 1 haftada bin düdüğe denk geliyor. Bin düdükten sadece bir hatalı düdüğü tartışıyoruz. Hakemlerimiz de futbolcular kadar koşuyor. Trabzonspor-Rizespor maçında futbolcuların iyi niyetiyle çok güzel bir maç izledik. Keşke her maç öyle olsa.

"NE ŞAİBESİ?"


Biz MHK toplantılarını hakemleri tartışmak için yapmadık. Bir hata varsa anlatıp özür dilemek için yaptık. Özür erdemdir. Cüneyt Çakır için bir başkan çıkıp 'şaibeli' dedi. Çıkıp ispat et bu şaibeyi. Ne şaibesi yapmış?

"ESKİ HAKEMLER KEŞKE GELSE.."

Yusuf Namoğlu'nun namusuna, dürüstlüğüne güvendik ve anında teklifimizi kabul etti. Namoğlu'na "Listene istediğini al ben karışmam" dedim. Ve listesini de bugün yeni öğrendim. En kolay şey çalışan insanı eleştirmektir. En zoru ise çalışanla birlikte sorumluluk almaktır. Eski hakemler keşke gelip fikir verse. Ama gelmiyorlar. Türk futbolu "Ben"den kurtulup "Biz"e geçerse kurtulur. Anadolu'da beş büyüklere yapılan hatalar manşetlere çıkıyor ve tartışılıyor. Tabi ki hakemler baskı altına girer. Beş büyükleri tartışmadan program yapın. Yapamazsınız. Siz de reyting baskısı altındasınız. Türk hakemi tarihte ilk defa yurt dışında bu kadar maç yönetiyor. Şansımıza Uilenberg gibi biri geldi.

"İKİNCİ YARIDA DİSİPLİN RAPORLARI..."

Bizi eleştirenler değişimi istemiyor. Çünkü eleştirileri bitecek. Kaostan besleniyorlar. Tahkim raporlarını zaten yayınlıyoruz ikinci yarıda disiplin raporlarını da yayınlayacağız. PFDK Başkanının da basın toplantısı düzenlemesini istiyoruz.

"BİZ BU İŞE KAFAMIZI KOYDUK"

Biz bu işe kafamızı koyduk. Makyajlı bilançoları kabul etmeyeceğiz. Kulüplerin %90'ı borç batağında. Bu kulüplere yeniden lisans vererek daha da fazla borçlanmasına izin vermeyeceğiz. Biz buraya kalıcı olarak gelmedik, futbola hizmet etmeye geldik. Benim hiç korkum yok. Delege sistemi elbette değişmeli ama asıl değişmesi gereken kulüplerin yönetilme biçimini belirleyecek Dernekler Kanunu. Senelerce idare edilmişiz. Bu sezon sonundan itibariyle artık o idare yok. Finansal Fair Play uygulanacak.

YABANCI KURALI

Ocak ayında yabancı kuralı ile ilgili aldığımız kararı açıklayacağız ama 2015-2016 sezonunda uygulanacak. Milli Takım kriteri koyduğumuzda Melo gibi önemli bir oyuncu takılıyor o kritere. Her şeyden önce altyapıya önem vermemiz gerekiyor. Futbolun ilerisini konuşmamız gerekiyor. Milli Eğitim'in bu işin içerisinde olması gerekiyor. Bugün kulüpler A Takım'ın parasını veremiyorken normal olarak altyapıya bakamıyorlar. Kulüplerde çalışan altyapı hocalarının hepsi hatır için gelmiş kişiler.

VOLKAN DEMİREL...

Kalıcı her turnuvaya katılan bir Milli Takım yaratmamız gerekiyor. Milli Takım'da taraftar kalmadı. Yuhalanmayacak tek takımdır ama yuhalanıyor. Stada Milli Takım formasıyla gelinmiyor. Tribünlerimiz dağıldı. Böyle bir şey olamaz. Tribündekiler Milli Takım'ı yuhalıyor... Volkan'ın yaptığı hareket yanlış ama ona yapılan daha da yanlış. Orada bırakıp gitmemeliydi Volkan. Seyirci Volkan'a küfrettiyse takımı sahadan çekerim diyerek Volkan'a destek verdim. Volkan'a hak veriyorum ama gitmemeliydi takımdaşlık açısından. Hele stadı terk etmesi tamamen yanlış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hakemlerimiz onlardan daha karakterli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN