Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkmale kaldı!

Ara transfer döneminde yaprak kıpırdamazken, Başkanı 'ın "'yi Galatasaraylılar kurdu" demesiyle ezeli rakipler arasında yaşanan 'tarihi polemik' gündemin ilk sırasına tırmandı. SABAH Spor, tarihçilere ve usta gazetecilerin görüşlerine başvurdu

Giriş Tarihi: 16.1.2015
İkmale kaldı!
SERKAN KORKMAZ A Spor Müdürü

St. Joseph'liler kurdu


"'yi lılar kurdu" iddalı bir cümle. Kanaatimce; "Galatasaray Liseliler, Fenerbahçe'nin kuruluşunda etkin rol aldı" daha doğru. Fenerbahçe'nin ilk yıllarında, Galip Bey, Hamit Hüsnü Bey gibi 'nde okumuş başkanları var. Ali Sami Yen'in kendisi gibi Anadolu Yakası'nda oturan Liseliler'in spor aktivitelerini yapabilmesi için Fenerbahçe Kulübü'ne destek verdiği bilinir. G.Saray'ın ilk ambleminin "kartal", ilk renklerinin sarı lacivert olduğu iddiası, adeta "Üç Büyükler" in arasındaki bağları vurguluyor. Liseliler nasıl ki G.Saray'ı kurduysa; F.Bahçe'yi de St. Joseph Lisesi öğrencileri yapılandırmıştır. İlginçtir ki; BJK'nin kurucusu Mehmet Şamil Bey de Saint Joseph mezunudur. Bir sonraki gündemimiz; "BJK'yi de F.Bahçeliler kurdu" olursa şaşırmam.

FENERBAHÇE'NİN KURULUŞ TARİHİNİ ATATÜRK DEĞİŞTİRDİ - TIKLAYIN

Alp Bacıoğlu (F.Bahçe Müzesi Müdürü-Tarihçi)

İddiaların hepsi saçma


Fenerbahçe'nin kuruluşuna dair mektuplar, belgeler, resimler, gün, saat tüm detaylar arşivimde mevcut. Bu kaynakları yakın bir gelecekte kitabımda yer vereceğim. Bu kitapta Fenerbahçe tarihine dair söylenen tüm bu saçmalıklara cevap vereceğim. Fenerbahçe'nin üç tane kurucusu vardır: Ayetullah Bey, Necip Okaner ve Nurizade Ziya Bey. Fenerbahçe Spor Kulübü'nü bu isimler kurmuştur. Kim oldukları nerede yaşadıkları da belgeleriyle mevcut. Ortaya atılan bu iddiaların hepsi palavra. Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray Lisesi orta okulunda okuduktan sonra Kadıköy'de Saint Joseph Fransız Koleji'nden mezun oldu. Galatasaray ile bir alakası yoktur. Bir asır boyunca olduğu gib o yıllarda da Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gelen oyuncular vardı.

FENERBAHÇE SİTESİ

İşte F.Bahçe'yi kuranlar

Fenerbahçe Kulübü'nin resmi sitesinde yer alan kuruluş hikayesinde özetle şu satırlar yer alıyor: " Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Black Stockings FC ismi altında 1899 yılındaki ilk girişiminde öncülüğünü yaptığı gençler ile, Kadıköy Futbol Kulübü (1902) ve ilerideki yıllarda kurulacak olan Fenerbahçe Futbol Kulübü (1907) ismi altında toplanan gençler, aslında yıllardır aynı ideali sürdüren hep aynı (Nuri zade Ziya (Songülen) Bey ve Ayetullah Bey ile Sami Paşazade Sezai Bey'in yeğeni Bahriye zabiti Necip(Okaner) Bey, Hintli lakaplı Mühendis Asaf (Beşpınar) Bey ve Saint Joseph Mektebi Türkçe öğretmeni Enver (Yetiker) Hasan ve Hüseyin(Dalaklı), Galip (Kulaksızoğlu), Nasuhi Esat (Baydar), Yanya'lı Şevkati, Elkatipzade Mustafa ve kardeşi Hamdan, Çerkes Sabri, Hayrullah, Hakkı Saffet (Tarı), Hasan Sami(Kocamemi) Bey) kişilerdi."

KEMAL BELGİN (Gazeteci)

Beşiktaş "İkisini de biz kurduk derse!"


Galatasaray'ın emanetçi başkanı , sık sık gündemi işgal eden, kafaları karıştıran demeçler veriyor. Maçların olmadığı günlerde de gazetelere, yazarlara, çizerlere çok sık malzeme sunuyor. Galatasaray'ın Fenerbahçe'den iki yıl önce kurulduğu bir gerçek. Zaten o zamanlar İstanbul'un nüfusu 100-150 bin anca vardır. İstanbul'un iki yakasında da yani, Avrupa'da F.Bahçeliler, Anadolu'da da Galatasaraylı taraftarlar vardı. Birbirleri ile son derece dost ve arkadaşlardı. Galip Kulaksızoğlu bunun en çarpıcı örneğidir. Şimdi bu açıklamalardan sonra Beşiktaş Kulübü çıkıp, 'İkisini de biz kurduk' derse ne yapacaklar?

KURULUŞUMUZDA İKİ SIRP VARDI!

Yarsuvat, Kızılyıldız maçı öncesinde gerginliği düşürmek için tarihe başvurdu: "1905 'de G.Saray'ı kuranlar arasında iki Sırp vardı."

Fenerbahçe'yi Galatasaraylılar kurdu" diyerek yeni bir tartışma yaratan Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, bir başka tarihi gerçeğe de bugün oynanacak Kızılyıldız maçı öncesinde parmak bastı. Al Jazeera Türk'e konuşan Yarsuvat, Galatasaray Lisesi 12-A sınıfında 1905'te kurulan Galatasaray takımının oyuncuları arasında iki Sırp öğrencinin de yer aldığını belirterek "Bizim ilişkimiz asrın başından beri devam ediyor. Dolayısıyla aramızdaki dostluk uzun yıllara dayanıyor. Böyle olaylarla da bu dostluğun bozulmaması gerekiyor" diye konuştu.

IVKOVİÇ'İN MEZARINI ZİYARET EDECEK
Koç Ergin Ataman, Kızılyıldız başkanı ve koçuyla bugün düzenleyecekleri basın toplantısının ardından İstanbul'da hayatını kaybeden Kızılyıldız taraftarı Marko Ivkovic'in mezarını ziyaret edecek olan G.Saray Başkanı Yarsuvat, saygı duruşunda bulunacak. Kızılyıldız taraftarına da dostluk mesajı yollayan Yarsuvat, "Dostluk içinde oynanan bir oyun olmasını istiyorum. Galip gelmek, mağlup olmanın önemli olmadığı; seyirciye hoş gelecek bir spor gösterisi gerçekleşmesini sağlamak lazım. Bunu istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkmale kaldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN