UEFA, Özkalfa'ya "Yo-Yo" dedi!

Giriş Tarihi: 12.2.2015
UEFA, Özkalfa'ya Yo-Yo dedi!

Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım'ın ardından MHK yeni bir şok yaşadı... FIFA kokartını 2014'te takan Tolga Özkalfa, ilk UEFA Kış Hakem Kursu'nda "yo-yo" testini geçemedi

UEFA'ya üye 43 futbol federasyonundan yeni FIFA kokartı takmış hakemler geçen hafta teste girdi. Avrupa'nın en üst kategorilerinde yer alan toplam 133 hakemin katıldığı ve Atina'da yapılan 23. UEFA Kış Semineri'ne elit kategoride Cüneyt Çakır, birinci kategoride Hüseyin Göçek ile bu sezon FIFA kokartı takan Ali Palabıyık, Tolga Özkalfa ve kadın hakem Neslihan Muratdağı katıldı. UEFA'nın her sene Elit ve 1. Kategori hakemlerine uyguladığı Yo-Yo testi bu sene ilk kez FIFA kokartı takmış hakemlere yapıldı. Bu testte Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek ve Ali Palabıyık başarılı olurken, Tolga Özkalfa sınıfta kaldı.

AVRUPA MAÇLARI TEHLİKEDE
Özkalfa 2012 yılında da koşamadığı için FIFA listesinden çıkartılmıştı. Tolfa Özkalfa'nın sınavda başarısız olması nedeniyle MHK zor durumda kaldı. Özkalfa'nın ikinci testte koşamaması halinde Avrupa Kupaları'nda görev alması tehlikeye girecek. Bilindigi gibi Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım koşamadığı için Tolga Özkalfa ve Ali Palabıyık FIFA kokartı takmıştı. Seminerde ayrıca Çakır ve Göçek'in de aralarında bulunduğu Avrupa'nın en üst kategorilerinde yer alan hakemlere, UEFA Şampiyonlar Ligi maçları ve UEFA Avrupa Ligi maçlarına yönelik talimatlar, UEFA Hakem Komitesi tarafından daha önce oynanan karşılaşmalarda yaşanılan pozisyonların video analizleriyle birlikte anlatıldı. Hakemlere ayrıca sakatlıktan korunma yolları ile ilgili bilgiler de verildi.

YO-YO NEDİR?
Üst seviye hakemlere uygulanan "Yo-Yo Intermittent Recovery Test" sporcunun belirlenmiş mesafeleri, belirlenmiş sürelerde tekrarlarla geçmeleri ile ölçülmesidir. Denek (hakem) orta sıranın arkasından gelen komutla 20 metre mesafeyi koşmaya başlar. Hakemlerin her 20 metrelik gidiş dönüşe başlamadan önce 10 saniye aktif dinlenme zamanları vardır. Test süresince belli aralıklarla gidiş dönüş hızı artırılır. Bu artırımlarla test devam ederken, eğer denek istenilen zamanda gidiş dönüşü tamamlayamazsa bir ihtar alır. İkinci başarısızlığında testten çıkarılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA, Özkalfa'ya "Yo-Yo" dedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN