Futbolun patronu kulüpler oluyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Futbolun patronu kulüpler oluyor

Vakıf Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Kulüpler olarak naklen yayın ihalesini Kulüpler Birliği'nin yapması konusunda mutabakata vardık ve bunun için Süper Lig A.Ş'nin kurulmasını kararlaştırdık" dedi

SABAH Spor'un yazdığı gibi Kulüpler Birliği Vakfı dün tarihi bir adım attı
Kulüpler Birliği Vakfı, dün yaptığı toplantıda tarihi bir karar aldı. Vakfın, yaptığı çalışmaları ve yeni yayın modelini tüm Türkiye önceki gün, "Süper Lig'e İngiliz modeli" haberiyle SABAH'tan öğrendi. Bütün kulüplerin onayıyla Süper Lig A.Ş. adında bir şirket kurulacak. Tüm kulüplerin oy birliğiyle alınan karara göre; futbolun patronu artık Futbol Federasyonu (TFF) değil, kulüpler olacak. Süper Lig'in tüm gelirleri, (naklen yayın, pazarlama, sponsorluklar, reklamlar) vakıf tarafından yönetilecek. Gelinen süreç ve yapılan çalışmalarla ilgili olarak nisan ayında bir kez daha toplanacaklarını belirten Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Hep gündemimizde olan konuyu enine boyuna konuştuk. Rakamlar ve dünyadaki sayılara tek tek baktığınızda birçok ülkede naklen yayın ihalelerinin bu tarzda yürütüldüğünü gördük. Kulüpler olarak naklen yayın ihalesini Kulüpler Birliği'nin yapması konusunda mutabakata vardık" açıklamasını yaptı.

TFF İLE HAFTAYA GÖRÜŞECEĞİZ
Gümüşdağ, sürecin gelişimine ilişkin ise "Naklen yayın ihalesinin yapılması için Süper Lig A.Ş. kurulmalı. Sayın Yıldırım Demirören ile önümüzdeki hafta görüşeceğiz. Sonra Spor Bakanımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla konuyu konuşacağız. Bazı yasal değişiklikler gerekiyor. Çalışmaları yapıp Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunacağız" diye konuştu.


HEDEF YENİ İHALEDE 800 MİLYON DOLAR!
Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yayın ihaleleri ve sponsorluklar dahil tüm ticari kaynak yönetiminin yakın bir gelecekte mutlaka Kulüpler Birliği Vakfı tarafından üstlenilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tıpkı İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1 gibi Süper Lig'in de kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılması zamanı gelmiştir. Dolayısıyla en kısa sürede Kulüpler Birliği Vakfı altında Süper Lig A.Ş'nin kurulması gerekiyor. Dolayısıyla ikinci aşamasında da yayın gelirinin, 2017 yılındaki yayın ihalesinin 1-1.5 katı büyüyeceğine (Son ihale 400 milyon dolardı) inanıyorum. Bugün havuz dağılımı ve diğer konularla ilgili konuşmadık."

AVRUPA'DA NASIL?


İngiltere Premier Ligi
Lig
yönetimini yapan şirket için kulüpler bir başkan, bir CEO ve yönetim kurulu seçiyor. Ayrıca küme düşen takımlara 3 yıl boyunca paraşüt ödemesi yapılıyor. Dağı lım (TOPLAM 1 milyar 875 MİLY ON EURO) Yüzde 50: 20 takıma eşit Yüzde 25: Puan durumuna göre Yüzde 25: TV'de yayınlanan maç sayısına göre

Almanya Bu ndesliga
Bundesliga
ve Bundesliga 2'nin yönetimi Kulüpler Birliği'nde, diğer organizasyonlar (Milli Takımlar, Almanya Kupası, amatör takımlar vs) Federasyon'da.
DAĞILIM (TOPLAM 495 MİLY ON EURO) Yüzde 50: 18 takıma eşit Yüzde 37.5: Son 3 yıldaki başarıya göre Yüzde 12.5: Puan durumuna göre

İspanya La Liga
İspanya
Profesyonel Futbol Ligi (LFP), ilk iki ligi organize ediyor, 42 kulübün başkanı genel kurul üyesi. Başkan dışarıdan seçiliyor.
DAĞILIM (TOPLAM 755 MİLY ON EURO) Her kulüp kendi maçlarını pazarlıyor ancak yeni bir yasayla toplu pazarlamaya geçme hazırlıkları yapılıyor. Dağılımda adaletsizlik yüksek... Barcelona ile Real Madrid yılda 140 milyon Euro kazanırken, şampiyon Atletico Madrid sadece 42 milyon Euro alabildi.

F.BAHÇE VE TRABZON YOK
İstanbul'da yapılan toplantıya Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleri temsilci göndermedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbolun patronu kulüpler oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN