Gerçeklerle yüzleşecekler

TFF'nin eski genel sekreteri Alkin: Çok önemli bir karar. Türk futbolunun gerçekleriyle kulüpleri yüzleştirecek. Kulüpler, Futbol Federasyonu'nun maçları pazarlamak için neler çektiğini görecek

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Gerçeklerle yüzleşecekler
Kulüpler Birliği'nin önceki gün yaptığı toplantıda, Futbol Federasyonu'nun yetkisinde olan yayın ihalesini kendilerinin yapması konusunda görüş birliğine varması tartışma yarattı... Fenerbahçe ile Trabzonspor dışında 16 kulübün başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda, yayın ihalesine kulüplerin girmesi ve bu amaçla Süper Lig A.Ş'nin kurulması karara bağlanırken, model olarak İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa gibi ligler örnek alındı. Tartışılan kararı, TFF'nin eski genel sekreteri, ekonomist Emre Alkin SABAH için değerlendirdi:

MÜZAKERE GÜÇLERİ OLACAK MI!

"Futbol
A.Ş, İngiltere'deki gibiligin bütün haklarından sorumlu olacak. Tabii ki gelirlerinden de... Bu çok önemli bir karardır. Türk futbolunun gerçekleriyle kulüpleri yüzleştirecek. Kulüpler, TFF'nin maçları pazarlamak için neler çektiğini kendileri görecek. Türk futbolunun kendi başına bir pazarlık gücü yok. Futbol Federasyonu'nun bir müzakere gücü vardı. Kulüpler bu hakkı alınca aynı performansı gösterebilecekler mi, görececeğiz."

FEDERASYON ÇATI KURULUŞ OLUR


"Burada
şu sorulabilir: Peki TFF neyi yönetecek, hangi parayla yönetecek? Çünkü birçok sponsor TFF'ye tüm Türk futbolunu yönettiği için geliyor. O zaman TFF bir çatı kuruluş olacak, en doğrusu 'düzenleyici yapı' olacak. BDDK gibi, SPK gibi.. Futbol hukuku ile, talimatlarla ilgilenecek. Alt liglerin yanı sıra altyapılarda gençlerin gelişimi, elit futbolcu yetişmesi için çalışacak."

KANUN DEĞİŞİMİ ZAMAN ALIR

"Burada tek engel kanun. Futbol Federasyonu'nun kuruluş yasası ve Futbol Federasyonu'nun kendi statüsü... Naklen yayın gelirlerini pazarlama hakkı/görevi kanunla Federasyon'a verilmiş bir haktır. Meclisteki değişiklik bir kaç milletvekilinin başvurusu sonrası 'torba yasa' değişikliğine bir kaç madde eklenmesiyle çözülebilir. Tabii ki Meclis'in gündemi yoğun olduğundan bu değişiklik biraz zaman alacaktır. Ardından doğal olarak Federasyon'un statülerinin kanuna göre değiştirilmesi gelir."

FUTBOL FEDERASYONU BU SİSTEMİ ONAYLIYOR!

"Bu değişiklik sonrası yayın geliri var olan değerini korursa bu büyük bir başarı olur. Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören de bu değişimi onaylıyor ki, ses çıkarmıyor. Yayıncı kuruluştan Futbol Federasyonu'na gelen paralar, alt liglere, amatör branşlara ve genç futbolcu yetiştirmek için de kullanılıyor. Seyahatten, konaklama masraflarına kadar Futbol Federasyonu, alt lig kulüplerine yardımda bulunuyor. Bence 1, 2, 3 ve amatör kulüpler 'Merak etmeyin, gelirlerinizde azalma olmayacak sözünü alırsa karşı çıkmaz, genel kurulda aleyhte oy vermezler. Burada en önemli kısım, amatör ve alt liglerden 6-21 yaşa kadar elit futbolcu gelişimi asla unutulmamalıdır. Bu arada daha önce de gündeme gelen 3'üncü ligin kaldırılması da tekrar gündeme gelecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçeklerle yüzleşecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN