Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El yordamıyla ibra

Galatasaray'da dün tarihi genel kurullardan biri gerçekleşti. 11 saat süren kongrede Ünal Aysal dönemi oy çokluğuyla ibra edilirken, salonda Polat dönemini hatırlatan manzaralar yaşandı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
El yordamıyla ibra
Galatasaray'da haftalardır beklenen Olağan Mali Genel Kurul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongrede en çok merak edilen konu Ünal Aysal döneminin ibra edilip edilmemesiydi. Genel Kurul'da iki yönetimin ayrı ayrı ibra edilmesine karar verildi. Ardından 10 aylık Aysal ile 2 aylık Yarsuvat dönemleri ayrı ayrı ibraya sunuldu. Aysal dönemi için oylama yapılırken 2011 yılında ibra edilmeyen Adnan Polat dönemini hatırlatan manzaralar yaşandı.

SALON İKİYE AYRILDI
Üyelere hitap eden Divan Başkanı Metin Ünlü, önce ibra edenlerden ardından da ibra etmeyenlerden ellerini kaldırmalarını istedi. Ancak iki kesim birbirine yakın sayıda olduğundan, teker teker sayım yapılmasına karar verildi. Oylamada karışıklık yaşanınca salon ikiye ayrıldı ve ibra edenlerin bir tarafa, etmeyenlerin diğer tarafa geçmesi istendi. Aysal dönemi oy çokluğuyla ibra edildi.

AYSAL ADAY OLACAK MI?
Ünal Aysal'ın bu şekilde ibrasının ardından Başkan Yarsuvat yönetimi detaylı sayıma gerek kalmadan oy çokluğuyla ibra edildi. Aysal, ibranın ardından üyelere teşekkür ederken, "Galatasaray için bundan sonra da çalışacağım. Adaylık için baskı var. Ancak ben gençlere destek vermeyi, kendim aday olmaya tercih ederim" dedi. Başkan Yarsuvat ise, "Kendim ve yönetim kurulum adına sizlere çok teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.

FENERBAHÇE İLE KAN DAVASI BİTMELİ
Mali Genel Kurul'da F.Bahçe ile ilgili açıklamaları nedeniyle eleştirilen G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat şunları söyledi: Duygun Yarsuvat ne şike yaptı ne şike yapanı korudu. Tek söylediğim bu kişilerin yargılandıkları mahkemelerin hukuki açıdan yanlış olduğu. Bu şikecileri koruyorum demek değil. F.Bahçeliler ile aramızdaki kan davasının bitirilmesi için savaşıyorum. Benim amacım seyircimizin oraya gidebilmesi. Onun için kalktım gittim. Mahmut Uslu "Galatasaray şike yapmış" demiş. O hemen bana geldi, bu bir zırva, buna cevap verilmez dedim."

'EĞİK VE EZİKTİK'
Galatasaray'da başkanlığı bırakıp kaçmakla suçlanan Ünal Aysal kürsüye çıkıp şunları söyledi: "Başarıya hasret kalınmış bir dönemde göreve geldik ve yaptıklarımız ortada. Bütün branşlarda rakiplerimizin arkasında ezik ve yere bakarak dolaşıyorduk. Bir de ondan sonraki senelere bakın, aldığımız kupaları saymaya gerek bile yok... Bunun bir bedeli var. Hisse senetlerinden zarar edilmesinin nedeni Aysal yönetimi değil. Bunun sorumlusu 2010'daki şirket birleştirmesidir. Bunu yaparak elimizdeki malın değerini düşürdük. Bazen bir hayvanı vurduğunuzda hemen düşmez. Gider 1 km ötede düşer. Bunun gibi bir durum. Bu arada 237 milyon lira da vergi ödemişiz. Bu bir başarı hikayesi"

NİHAT DOĞAN İHRAÇ EDİLDİ
Mali Genel Kurul'da merak edilen konulardan biri de Nihat Doğan'ın akıbetiydi. 14 Şubat'ta katledilen Özgecan Aslan için attığı tweetlerle büyük tepki çeken ve Disiplin Kurulu'na sevk edilen Nihat Doğan'ın kulüpten ihracı da oylandı. Kongrenin son bölümünde yapılması nedeniyle az sayıda kişinin yapıldığı oylama sonucunda Nihat Doğan, oy çokluğuyla ihraç edildi. Doğan'ın ihracına sadece bir üyenin karşı çıktığı belirtildi.

KONGRE NOTLARI

KULÜBÜN BORCU 831 MİLYON TL

G.Saray'ın, 2013 yılı sonunda 492 milyon lira olan gelirlerinin, 2014 yılı sonunda 454 milyon liraya gerilediği açıklandı. Mali işlerden sorumlu yönetici Mete İkiz, kulübün 2014 senesi sonunda borç-alacak farkının 831 milyon TL olduğunu açıkladı.

SİZ ŞİKECİLERİN AVUKATI MISINIZ?
Bazı üyeler Başkan Yarsuvat'a, 3 Temmuz süreciyle ilgili açıklamaları nedeniyle tepki gösterdi. Timur Kuban, "Avrupa'nın en büyük şikesine göz yummakla kalmadı, örtbas etmeye çalıştı" dedi. İlker Canalp ise, "Tüm mahkemelerden şikeci damgası yiyen şikecilerin avukatı mısınız" diye seslendi.

FENERBAHÇE'YE SERT GÖNDERME
Kongrede konuşan üyelerden Zafer Şener ise Mahmut Uslu'yu ağır bir dille eleştirdi. Şener şunları söyledi: "Sen önce Rusya'da G.Saray taraftarına ana avrat küfür eden başkanını ikaz et Mahmut Uslu... Türkiye'de 19 şampiyonluğu olan tek kulübüz. O yüzden hakaret ediyorlar."

BAŞKAN İSTEDİ CANLI YAYINLANDI
Başkan Duygun Yarsuvat kongrenin canlı yayınlanması için GS TV'ye özel talimat verdi. Yarsuvat'ın kongrenin tüm ayrıntılarının görülmesi için canlı yayınlanmasını istediği öğrenildi. GS TV de 11 saat süren mali kongreyi naklen verdi.

ALBAYRAK VE ALİ DÜRÜST'Ü PAS GEÇTİ
Kongre başlamadan önce dışarıda sohbetlerde bulunan eski başkan Aysal, salona döndüğünde, hem yeni yönetimdeki isimlerle hem de yol arkadaşlığı yaptı eski yönetici arkadaşlarıyla görüştü. Ancak Aysal, yan yana oturan Abdürrahim Albayrak ve Ali Dürüst ikilisini pas geçti.

ÖZTÜRK, AYSAL'I İBRA ETMEDİ!
Galatasaray'ın Mayıs ayındaki kongresinde aday olduğunu bir kez daha açıklayan Adnan Öztürk mali genel kurulda günün kavga günü olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Bu sistemde devrim yaparak artık yeni bir sistem getirmek lazım" dedi. Aysal'ı ibra etmeyenler arasında Öztürk de yer alırken Ali Dürüst eski başkanını ibra etti.

*
BİR GÖRÜŞ

Sağduyulu ibra

Galatasaray'ın mali kongresinde en ilginç nokta eski başkan Ünal Aysal'ın ibra edilip edilmeyeceğiydi. Salondaki hava, yapılan eleştiriler ve bir üyenin "Uçağı aldı sonra kendisi paraşütle atladı" şeklindeki ifadelerine baktığımızda Aysal'ın ibra edilmeyeceği yönünde bir izlenim oluştu. Ancak Aysal'ın kürsüde "10 aylık yönetimin başkanı olarak 2 aylık yönetimin şemsiyesi altında ibra olmak istemiyorum. İki ayrı ibra oylaması yapılsın" talebi ibra etmeyecek üyelerde ciddi bir çözülme yarattı. Çünkü Aysal'ın bu sözleri G.Saray için "Her şeyi G.Saray için yaptım. Kellemi vermekten de kaçınmam. Kongrenin kararına saygılıyım" cesaretindeydi. Eski başkanın kürsüden inerken sarf ettiği "Allah G.Saray'a zeval vermesin, başlarını yere eğdirmesin" sözleri kendisine ibra yolunu açtı. G.Saray kongresi bence sağduyulu davrandı. Aysal ibra olmasaydı kulüp ciddi bir sıkıntı yaşayabilir ve yönetime aday olmak isteyenler geri adım atardı.
LEVENT TÜZEMEN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El yordamıyla ibra
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN