Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mazinde bir tarih yatar

Türk futbolunu 1923'ten bugünlere taşıyan 670 milli futbolcunun yanı sıra kazanılan kupaların süslediği Riva'nın koridorları, genç nesillere ay-yıldızın önemini de özetliyor

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Mazinde bir tarih yatar
Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF'nin 450 günde tamamladığı Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, kurulan müzeyle adeta ruh kazandı… TFF yöneticisi Cengiz Zülfikaroğlu'nun yönetiminde gerçekleştirilen müze ile hem Türk futbolunu bugünlere taşıyanlara teşekkür ediliyor hem de bu formayı giyecek gençler şevklendiriliyor. Çünkü müze öyle bir yere konuşlandırılmış ki Riva'da kamp yapan sporcular, odalarından çıkıp idmana ve yemeğe giderken müzenin içinden geçip bu tarihi soluyor.

3 ÖZEL İNSANA ÖZEL KÖŞE

Müze girişinde bizi profesyonel liglerde yer alan 73 takımın amblemleri karşılıyor. 1923 yılında Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla TFF'yi kuran Yusuf Ziya Öniş'ten, Yıldırım Demirören'e kadar tüm başkanların yanı sıra A Milli Takım'a hizmet eden teknik adamların fotoğrafları da duvarları süslüyor. Dünya Kupası'nda maç yöneten ve ilk kırmızı kartı gösteren Doğan Babacan ile 2014 Dünya Kupası'nda düdük çalan Cüneyt Çakır ile futbola yıldızlar yetiştiren Gündüz Tekin Onay için özel köşeler var.

KAPILAR HERKESE AÇIK
Riva'nın duvarlarında "Ay-yıldızlı" formayı giyen 670 futbolcunun resmi geçidi var… Alaaddin Baydar'la başlayan serüven Serdar Aziz'e kadar geliyor. Ancak Serdar son isim değil. Panoya Hollanda ve Lüksemburg maçlarında ilk kez A Milli Takım forması giyen Şener Özbayraklı, Mahmut Tekdemir, Ümit Kurt ve Enes Ünal'ın da fotoğraflarının en kısa sürede ekleneceği bilgisini İlker Uğur'dan alıyoruz. 92 yıllık tarihte bazı futbolcuların fotoğraflarını bulmak kolay olmamış. O nedenle ellerinde daha kaliteli ve güzel fotoğraf olan futbolcu akrabalarından gelecek fotoğrafları bekliyorlar. Fatih Terim futbolcular panosuna konan fotoğrafını kendisi bizzat seçmiş. Peki müze nasıl gezilebilir... İlker Uğur herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor ama asıl hedef Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak öğrencilere burayı gezdirmek.

2008'E MEKTUPLAR
Euro 2008'de A Milliler'in yarı final oynamasının tesadüf olmadığını Terim ve futbolcuların müzede sergilenen mektuplarından anlıyoruz. İşte Arda Turan'ın yazdığı mektuptan bir kaç satır: "Büyük bir heyecan ve gururla izlediğim 2002'deki dünya 3.'lüğüne benzer bir başarıyı kazanacağımıza yürekten inanıyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mazinde bir tarih yatar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN