Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddet futbolda!

"Sporda Şiddet" dosyasını açtı... İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan "Spor Güvenliği" raporu

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Şiddet futbolda!
5 yılda 1915 maçta olay çıktı. 9 bin 132 kişiye işlem yapıldı

Şiddetin başkenti İstanbul. İzmir, Adana, Trabzon ve Bursa, İstanbul'u aratmadı

En çok işlem Beşiktaşlı taraftara yapıldı

Şiddetten işlem yapılan taraftarların yüzde 8'i Beşiktaşlı, yüzde 6'sı ise Fenerbahçe, Galatasaray, Bursalı!..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz hafta yapılan Bakanlar Kurulu'nda spordaki şiddet de masaya yatırıldı. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından yapılan sunum sporda şiddete ilişkin bilançoyu gözler önüne serdi. "Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu"nun hayata geçtiği 2011 yılından Nisan ayına kadar tam bin 915 müsabakada olay çıktı. Statlarda müsabaka sırasında ya da sonrasında kanuna aykırı eylemlerde bulunan 9 bin 132 kişi hakkında işlem yapıldı. İşlem yapılanlar içinde liderliği yüzde 8'lik dilim ile Beşiktaş taraftarı aldı. Beşiktaş'ı yüzde 6'şar dilimle G.Saray, F.Bahçe ve Bursa izledi.

ŞİDDETİN BAŞKENTİ İSTANBUL

2011'den bu yana spor müsabakalarında çıkan olaylarda liderlik yüzde 18 ile İstanbul'un oldu. 3 Büyükler'in şehri İstanbul'dan sonra en fazla olayın çıktığı iller İzmir, Adana, Trabzon, Bursa Samsun, Ankara, Kayseri ve Eskişehir olarak sıralandı. Olayların yüzde 52'si bu 9 şehirde yaşandı.

SPORDA DEĞİL FUTBOLDA ŞİDDET

Yapılan incelemelerde aslında sporda şiddetin olmadığı, futbolda şiddetin olduğu tespiti yapıldı. Basketbol ve voleybol müsabakalarında yaşanan olaylar, futbol olayları yanında çok çok küçük kaldı. Çıkan olayların 9 bin 034'ü futbol müsabakalarında yaşanırken, basketbol müsabakalarında 84, voleybol müsabakalarında ise 11 olay yaşandı. Yaşanan olaylar ile ilgili en ilginç tespit ise olayların zamanı ile ilgili oldu. Olayların yüzde 90'ı müsabaka oynandığı esnada gerçekleşti.

4660 KİŞİYE STATLAR YASAK!

Müsabakalarda çıkan olayların dışında kişilerin neden olduğu ihlallere de ceza yağdı. Haklarında işlem yapılan 9 bin 132 kişiden 4 bin 660'ı spor müsabakalarından men edildi. 2 kişi hapis cezası alırken 176 kişiye para cezası verildi.

1844 KİŞİYE YASAL İŞLEM!

Şiddet olayları kapsamında alınan tedbirler de masaya yatırıldı. Bu alanda en büyük önemin verildiği Passolig uygulamasının etkileri de değerlendirildi. 14 Nisan 2013-31 Aralık 2013 tarihleri arasında elektronik bilet uygulamasının olmadığı dönemde 180 müsabakada olay çıkarken bin 844 kişi hakkında işlem yapıldı. Aynı zaman diliminde e-bilet uygulamasının olduğu bir sene sonra ise 119 müsabakada olay çıktı ve bin 301 kişi hakkında işlem yapıldı. Uygulamanın şiddet olaylarını yüzde 30 oranında düşürdüğü tespiti yapıldı.

3 KATI POLİS GÖREV YAPTI

Statlarda görev alan özel güvenlik sistemi de masaya yatırıldı. Türkiye'deki müsabakalarda özel güvenlik oranı yüzde 25-30'larda kalırken, özel güvenliklerin 3 katı oranda polis görev aldı. İtalya ve Almanya'daki güvenlik önlemlerine ilişkin verilerde görüşülürken Almanya ve İtalya'da özel güvenliklerin yaklaşık 3'te biri kadar polisin görev aldığı tespiti yapıldı. Özel güvenlik hizmetinin kulüplerden alınarak Futbol Federasyonu'na verilmesi gerektiği ifade edildi. Özel güvenliğin sonlandırılması durumunda, kurulacak koruma memurluğu biriminin stat güvenliğinde görev alabileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet futbolda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN