Galatasaray gönderirken de para ödüyor

Giriş Tarihi: 3.9.2015 11:26
Galatasaray gönderirken de para ödüyor

Galatasaray Futbol Takımı, transfer döneminde kiraya verdiği ve yollarını ayırdığı oyuncular için 2,5 milyon avronun üzerinde ödeme yapacak.

Sarı-kırmızılı ekip, kadrosunu daraltmak için çaba sarf ederken, ciddi mali yükümlülüklerin altına girerek kadrosuna kattığı bazı isimlerin başka ekiplere kiralanması veya sözleşmelerinin feshedilmesi için de önemli rakamlar ödemek zorunda kaldı.

"Cim Bom", İtalyan ekibi Genoa'ya kiralanan Blerim Dzemaili, Slovenya'nın Olimpija Ljubljana takımına kiralanan Lucas Ontivero, Kayserispor'a kiralanan Furkan Özçal ve Şanlıurfaspor'a kiralık verilen Umut Gündoğan'ın yanı sıra, sözleşmeleri feshedilen Yekta Kurtuluş ile Kaan Baysal için ödeme yapmak durumunda.

- Rekor Dzemaili'de

Bu sezon İtalyan ekibi Genoa'nın formasını kiralık olarak giyecek olan Blerim Dzemaili, Galatasaray'ın oynatamadığı halde en yüksek ödemeyi yapmak zorunda olduğu futbolcu.

Geride kalan sezonun başında Napoli'de 2 milyon 350 bin avro bonservis verilerek alınan Dzemaili, Genoa'ya kiralık olarak verilmesine karşın, ödemelerinin 1,3 milyon avroluk kısmını Galatasaray'dan alacak.

- Ontivero parasını Galatasaray'dan alacak

Roberto Mancini döneminde 2 milyon avro bonservis bedeli ödenerek Uruguay ekibi Centro Atletico Felix'ten kadroya katılan genç oyuncu Lucas Ontivero, Slovenya'nın Olimpija Ljubljana ekibine kiralık olarak gönderilmesine karşın, ödemelerinin tamamını Galatasaray üstlenecek.

Slovenya ekibinden kiralama bedeli almayacak olan sarı-kırmızılı ekip, Ontivero'nun bu sezonki 450 bin avroluk garanti parasının tamamını da karşılayacak.

- Furkan Özçal için 100 bin avro fark ödenecek

Galatasaray, Kayserispor'a kiralanan Furkan Özçal için de 100 bin avro fark ödemek durumunda.

Oyuncunun sözleşmesini uzatan ve bu sezon için 600 bin avro garanti ücret veren sarı-kırmızılı takım, Furkan'ın Kayserispor'a 500 bin avroya kiralanması nedeniyle 100 bin avroluk bir eksi farkla karşı karşıya kaldı.

Öte yandan sarı-kırmızılı ekip, Şanlıurfaspor'a kiralık verilen Umut Gündoğan'ın 750 bin liralık sabit ücretinin 150 bin lirasını kendi üstlendi.

- Yekta ve Kaan'a 675 bin avro

Sarı-kırmızılı kulüp, yeni sezon planlamasında düşünülmeyen isimlerden Yekta Kurtuluş ile Kaan Baysal için toplam 675 bin avro sözleşme fesih bedeli ödedi.

Yekta Kurtuluş'un sözleşmesini 600 bin avro ödeme karşılığı fesheden "Cim Bom", Kaan Baysal'a ise sözleşme feshi için 75 bin avro ödeme taahhüdünde bulundu.

Öte yandan, İtalyan ekibi Inter'e 3,7 milyon avro bonservisle satılan Felipe Melo'ya 657 bin 500 avro sözleşme fesih bedeli ödendiği açıklanmasına karşın, daha sonra bu rakamın, oyuncunun hak edişleri ve maç başı ücretlerinden kaynaklandığı duyuruldu.

Galatasaray'ın kadrosundan kiralayarak veya sözleşme feshi yoluyla gönderdiği oyuncuların mali yükü şöyle oldu: Oyuncu Gönderiliş Şekli Mali Yük Blerim Dzemaili Kiralık 1.300.000 avro Lucas Ontivero Kiralık 450.000 avro Umut Gündoğan Kiralık 150.000 lira Furkan Özçal Kiralık 100.000 avro Yekta Kurtuluş Sözleşme Fesih 600.000 avro Kaan Baysal Sözleşme Fesih 75.000 avro TOPLAM 2.525.000 avro 150.000 lira

- Yönetimlerin hatalı tercihleri giderleri artırıyor

Galatasaray yönetimlerinin transferdeki hatalı tercihleri, uzun vadede kulüp giderlerini önemli ölçüde artırıyor.

Yapılan uzun süreli sözleşmelere karşın kadroya katılan birçok oyuncudan istediği verimi alamayan sarı-kırmızılı kulüp, futbolcuların yüksek rakamlı kontratlarını başka kulüplerde bulamaması nedeniyle bu isimleri göndermekte de sıkıntı yaşıyor.

Sarı-kırmızılılar, kadroyu daraltabilmek adına bu transfer döneminde olduğu gibi bazı oyuncuları kiraya verirken dahi ödemelerin önemli bir kısmını üstlenmek durumunda kalıyor.

Özellikle 2013-2014 sezonu ara transfer döneminde kadrosuna kattığı 9 oyuncuyla dikkati çeken Galatasaray, aradan geçen 1,5 yılın ardından bu oyuncularından 8'ini yeni sezon kadrosunda değerlendirmedi.

O dönem alınan 9 futbolcu için 45 milyon avronun üzerinde mali yükümlülüğün altına giren "Cim Bom"un bu sezonki kadrosunda, o isimlerden yalnızca Koray Günter kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galatasaray gönderirken de para ödüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN