Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı beraat istedi karar cuma günü

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Savcı beraat istedi karar cuma günü

Yeniden görülen 'Şike Davası'nda savcı mütalaasını verdi. Olgun Peker ve Selim Kımıl dışında aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu diğer sanıklar için beraat talep edildi. Hakim nihai kararını cuma günü verecek

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen 'Futbolda Şike Davası'nda Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun, mütalaasını verdi... Savcı Coşkun, aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 31 sanık hakkında daha önce verilen mahkumiyet kararlarının iptalinin yanı sıra tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini, şike soruşturması kapsamında yapılan telefon dinlemeleri, fiziki ve teknik takip kayıtlarının imha edilmesini talep etti. Savcı Coşkun, daha önce de Şike Davası'nda yeniden yargılanma yönünde mütalaa vermişti.

HUKUKA AYKIRILIKLARIN TESPİTİ AÇISINDAN SEMBOL

Aziz Yıldırım'ın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Cumhuriyet Savcısı Coşkun'un sanıklar için beraat talep ettiği mütalaala ile ilgili olarak, "Aziz Bey'in avukatı olarak mütalaaya aynen katılıyoruz ve beraatini istiyoruz" dedi. Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Prof. Dr. Ersan Şen ise, "Bu dava, hukuka aykırılıkların tespiti açısından bir semboldür. Telefon dinlemelerinin hepsi hukuka aykırıdır. Ekşioğlu aleyhinde somut delil yoktur. Suç örgütü kurmamış, yöneticiliğini yapmamıştır. Bu işler doğruysa bu davaları açanlar neredeler? UEFA deniliyor... İsviçre Yargısı, Blatter ve Platini hakkında rüşvet soruşturması açtı. Biz bu adamlara mı itibar edeceğiz" diye konuştu.

TAZMİNAT İDDİASI
Şike Davası'nda, başkan Aziz Yıldırım ve yöneticilere beraat kararı çıkması durumunda gözler Fenerbahçe cephesine çevrilecek. Sarı-lacivertli yönetimin, UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu aleyhine yüklü bir miktarda tazminat davası açacağı iddia edildi. Hollanda'da yayın yapan 'voetbalzone' sitesi, sarı-lacivertli kulübün UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu'na toplam 210 milyon Euro'luk bir dava açmaya hazırlandığını yazdı. Bilindiği gibi Fenerbahçe 3 Temmuz sürecinden sonra 3 yıl Avrupa kupalarına katılamamıştı...

'SON KARARI HAKİM VERİR'
Futbol Federasyonu Başkan Vekili Nihat Özdemir, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın beraatinin istenmesiyle ilgili olarak, "Savcı beraat istedi. Karar cuma günü. Karar çıkmadan konuşmak doğru değil. Netice olarak kararı savcı değil hakim verir" dedi. Özdemir, UEFA Başkanı Michel Platini'nin Türkiye'yi ziyaret etmesi durumunda, kendisiyle bir görüşme yapıp yapmayacağı yönündeki soruya ise, "13 Ekim'de İzlanda ile Konya'da maçımız var. Platini'nin o maça gelip gelmeyeceği konusunda henüz bize haber gelmedi. Ortam olursa tabii ki konuşurum, niye konuşmayayım?" cevabını verdi.

YANLIŞLAR SÜRÜYOR!
Şike Davası'na müdahil olarak katılan Trabzonspor Kulübü'nü temsil eden avukat, savcı mütalaası sonrası, "Yeniden yargılama kararı yanlıştı. Savcı da beraat isteyerek yanlışa devam ediyor. Hukukun üstünlüğüne uyan karar çıkacağına inanıyoruz. Bu mahkeme delillerin sahte olduğuna hükmetmedi. Deliller sarihtir, açıktır. Bu davanın ilk savcı ve hakimleri nerede deniliyor. Savcı ve hakimler bu soruşturmadan ötürü görevden alınmadı. Daha 2005'te 'Şampiyonlukların sahada kazanılmadığını öğrendik' diyen bir zihniyet bugün şike yoktur' diyor" şeklinde konuştu.

KİM NE KADAR CEZA ALMIŞTI?

AZİZ YILDIRIM: ..... 6 yıl 3 ay
ALİ YILDIRIM: ....... 1 yıl 1 ay
İ.EKŞİOĞLU: ......... 3 yıl 1 ay
BÜLENT UYGUN: ......... 11 ay
ALİ KIRATLI: ....... 1 yıl 10 ay
SERDAL ADALI: .... 1 YIL 3 AY
M.OTYAKMAZ: ...... 3 yıl 4 ay
MEHMET YILDIZ: .. 1 yıl 3 ay
VEDERSON: ................... 5 ay
İBRAHİM AKIN: ..... 1 yıl 6 ay
ÜMİT KARAN: ................ 7 AY
SAMET GÜZEL: ..... 1 YIL 3 AY
T.HAVUTÇU: ......... 1 YIL 3 AY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı beraat istedi karar cuma günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN