Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı alarm

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Kırmızı alarm

Paris dehşeti Euro 2016 için güvenlik endişelerini tavan yaptırdı

Paris'te ardı ardına patlayan bombalar Avrupa Şampiyonası'nın güvenliğini bir kez daha sorgulattı

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Le Graet: "Zaten endişe vardı, gördük ki bunlar doğruymuş"

Turnuvada görev yapacak polis sayısı artırılacak... Ayrıca vize incelemeleri de daha sıkı yapılacak

Stade de France'taki Fransa-Almanya maçının ilk yarısında duyulan patlama sesi bir kabusun habercisi oldu. Stada girmek isterken fark edilen bombacının yanı sıra 4 farklı noktada daha yaşanan terör eylemleri Paris'i karıştırırken resmi makamlar 140 kişinin öldüğünü doğruladı. Düzenlenmesine yalnızca 7 ay kalan Euro 2016 için adeta güvenlik alarmı verildi. Güvenlik endişesini ise Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet birinci ağızdan doğruladı.

'TERÖRE PRİM VERMEMEK İÇİN...'

Paris'te yaşanan dehşet anlarından önce dahi Euro 2016'da güvenlik sorunu yaşanabileceğine dair kaygıya sahip olduklarını ifade eden FFF Başkanı Graet, L'Equipe'e verdiği demeçte, "Euro 2016 için zaten endişelerimiz vardı. Artık görülüyor ki bu endişeler daha da güçlendi" ifadelerini kullandı. Euro 2016 Organizasyon Komitesi Başkanı Jacques Lambert de "Biz riskleri belirlerken malesef bunu da ihtimaller arasına almıştık. Turnuva için ev sahipliği değişikliğinin konuşulması teröre prim vermektir. Önlemlerı arttıracağız" dedi.

10 ŞEHİRDE GÜVENLİK ARTACAK

Mülteci krizi nedeniyle Schengen bölge vizesi uygulamasını geçici olarak askıya alması gündemde olan Fransa'nın turnuvayı izleyecek taraftarlar ve gelecek turistler için vize verirken daha seçici olması bekleniyor. Ayrıca hem Paris hem de turnuvanın düzenleneceği diğer 9 şehirde de polis ve güvenlik elemanı sayısının artırılması kısa vadeli önlemler arasında sayılıyor.

'DIŞARISI DAHA TEHLİKELİ'

Patlama sesi sonrası durumu merak eden taraftarlar sosyal medyadan olayları öğrense de Fransızların büyük bölümü durumun vehametini bitiş düdüğüyle öğrendi. Güvenlik görevlileri, tehlikenin devam etme ihtimali nedeniyle taraftarları zemine indirirken, seyircilere stat dışının daha tehlikeli olduğu söylendi.

Bülent Timurlenk

1
Soru 1 Cevap ?

Çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği Paris olaylarının Euro 2016'yı derinden etkileyeceğini Fransız yetkililer dahi kabul ediyor... Sizce 2016'da bizi nasıl bir turnuva bekliyor?

Fransa tarihinin en büyük terör saldırısının ardından sadece Fransızlar değil tüm dünya şoktayken, Euro 2016 için endişe duymamak elbette mümkün değil. Kalabalıkları vuran terör, bir futbol stadyumuna kadar yaklaştı. Haziran ve Temmuz aylarında Fransa'nın 10 şehrinde korunması gereken sadece stadyumlar değil, milli takımların kamp yaptıkları oteller, idman tesisleri, ülkeye gelecek olan yüzbinlerce futbolseverin toplanacağı meydanlar, restoranlar ve kalacağı oteller. Fransa'nın sınır güvenliğini üst düzeye çıkarması ve ülkeye gelecek futbolseverlerin özgeçmişlerini inceleyip, izin verecek olmasını normal karşılamak lazım. Terörün amacı günlük hayatımızın ufak mutluluklarını yok edip korkuyla yaşamamızı sağlamak. Bu zalimliğe karşı 30 yıldır mücadele eden bir ülkenin insanlarıyız. Fransa, EURO 2016'ya ev sahibi olmaktan vazgeçmez, inşallah bir insanın bile burnu kanamaz ama bir gerçek var: Uçaklardan inince uzun pasaport kuyrukları ve stadyumlarda birden fazla güvenlik noktası futbolseverleri bekliyor olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN