Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Platini'den FIFA'ya suçlama

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında futboldan 90 gün men cezası alan UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA'nın bütün itibarını kaybettiğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 21.11.2015 16:49
Platini'den FIFA'ya suçlama
FIFA Etik Komitesi'nin, FIFA Başkanı Sepp Blatter ve Platini'ye başka yaptırımların da uygulanması tavsiyesinde bulunan raporun yayımlanmasının ardından Fransız futbol adamının avukatı Thibaud d'Ales, basına açıklamalarda bulundu.

"FIFA'ya artık hiçbir itibar gösteremeyiz" diyen Fransız avukat, "Bizim Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) futboldan men cezasına yaptığımız itirazın ertesi günü bu raporun yayımlanması şaşırtıcı bir tesadüf. Bu uluslararası kuruluşun geleceği hakkında değerlendirmeler yapılmaması, gülünç olur. FIFA yetkilileri, bir ay ve 8 günlük bir sürecin ardından itirazımızı reddetti. Nasıl bir tesadüftür ki, başvurumuzun hemen ardından işlemlerini hızlandırdılar" değerlendirmesinde bulundu.

Fransız avukat, Platini hakkındaki suçlamalara rapor sayesinde ulaşabildiklerini ve bu sayede iddialar arasındaki çelişkileri daha iyi ortaya koyma imkanına sahip olacaklarını belirtti.

FIFA'dan bugün yapılan yazılı açıklamada, "FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu, içinde Blatter ve Platini'ye yaptırım tavsiyelerinin de yer aldığı son raporunu Hans-Joachim Eckert'ın başkanlığını yaptığı FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu'na sundu" ifadesine yer verilmişti.

FIFA, Blatter ve Platini'nin, FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında aldığı futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları geçen hafta reddetmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu.

Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon İsviçre Frangı aldığı iddia edilen Platini'nin konu hakkında bilgisine başvurulmuştu.

FIFA, bu soruşturma sonrasında Blatter ve Platini'ye, 90 gün futboldan men cezası vermiş, 90 günlük men cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti.

Blatter ve Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçimi öncesinde cezalarını tamamlamış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Platini'den FIFA'ya suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN