Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galatasaray çareyi eski çalıştırıcılarında arıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2015 13:28
Galatasaray çareyi eski çalıştırıcılarında arıyor
Teknik direktörlüğe 23 yıl aradan sonra üçüncü kez Mustafa Denizli'yi getiren Galatasaray Futbol Takımı, tarihinde bu yola 13. kez başvurdu.

Hamza Hamzaoğlu'ndan boşalan teknik direktörlük koltuğuna tecrübeli teknik adam Denizli'nin getirilmesi sarı-kırmızılı kulübün tarihindeki ilginç bir özelliği ortaya çıkardı.

Galatasaray, 110 yıllık tarihinde daha önce çalıştığı ve yollarını ayırdığı 8 teknik direktörle daha sonra 13 kez yeniden el sıkıştı.

Sarı-kırmızılılar ilk görevlerinden sonra Gündüz Kılıç'ı 3, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Coşkun Özarı'yı ikişer, Emin Bülend, Brian Birch, Karl-Heinz Feldkamp ve Gheorghe Hagi'yi ise birer kez takımın başına getirdi.

- En fazla gelen Kılıç oldu

Galatasaray tarihinde teknik direktörlük koltuğuna en fazla getirilen isim Gündüz Kılıç oldu. Kılıç farklı dönemlerde sarı-kırmızılıları 4 kez çalıştırdı.

Sarı-kırmızılıların efsane isimlerinden Kılıç, futbolu bırakır bırakmaz 1952 yılında Galatasaray'ın teknik direktörü oldu. Galatasaray'ı bir yıl çalıştırdıktan sonra ayrılan Kılıç, 1954-1955 sezonunda Macar teknik adam Lazlo Szekelly'nin yerine gelerek ikinci dönemine başladı. Galatasaray'da başarılarına devam eden Kılıç, 1957'de ayrıldığı sarı-kırmızılılarda 1961-1963 sezonları arasında tekrar görev aldı. Kısa süre koltuğunu Coşkun Özarı'ya bırakan Kılıç, 1964'te göreve dördüncü kez getirildi. Kılıç, sarı-kırmızılıları 3 sezon daha çalıştırdı ve görevi Eşfak Aykaç'a teslim etti.

Sarı-kırmızılılarda Kılıç'tan sonra en fazla göreve çağrılan Coşkun Özarı, Galatasaray'ı kısa süre çalıştırdıktan sonra Yugoslav Toma Kaleperovic'in yerine tekrar camiaya döndü. Özarı bir sezon sonra ayrıldığı Galatasaray'da 1978 sezonunda yeniden görev aldı.

- Fatih Terim dönemleri

Sarı-kırmızılıların efsane teknik adamı Fatih Terim ise ilk görevinden sonra 2 kez takımın başına geldi.

Galatasaray'ı ilk kez 1996-2000 yılları arasında çalıştıran ve 4 sezon üst üste şampiyonluk alıp UEFA Kupası'nı kazanan Terim, sarı-kırmızılıların başına 2002'de tekrar geçti. Mircea Lucescu'dan boşalan teknik adamlığa gelen Terim, ilk dönemini arattı ve 1,5 sezon sonra görevinden ayrıldı.

Terim, sarı-kırmızılı kulüp tarafından 2011 yılında tekrar göreve getirildi. İkinci döneminde istediğini yapamayan Terim, sarı-kırmızılılarla son döneminde tekrar başarıyı yakaladı. Terim'in öğrencileri 2011-2013 yılları arasında iki kez şampiyonluk kupasını kaldırdı. Fatih Terim, 2013-2014 sezonunun başlarında dönemin kulüp başkanı Ünal Aysal tarafından görevden alındı.

- İki defa çalıştıranlar

Terim'in dışında futbolculuk döneminde büyük başarılar yakalayan Hagi, sarı-kırmızılıları iki kez çalıştırdı. 2003-2004 sezonunun son haftalarında Fatih Terim'in yerine göreve gelen Hagi, 2004-2005 sezonunun sonuna kadar koltuğunda oturdu. Sarı-kırmızılı kulüp 2011 yılında çareyi yine Rumen teknik adamda aradı. Hagi'nin bu görevi de çok kısa sürdü.

Feldkamp da Hagi gibi Galatasaray'ı 2 kez çalıştırdı. Sarı-kırmızılı yönetim, 1992-1993 sezonunda takımı şampiyon yapan Alman çalıştırıcıya 2007 yılında tekrar sorumluluğu verdi. Feldkamp, sezon bitmeden sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrıldı.

Galatasaray'la önemli başarılara imza atan İngiliz teknik adam Brian Birch de sarı-kırmızılı yönetimin tekrar tercih ettiği isimler arasında yer aldı. Birch, 1971 yılında geldiği Galatasaray'la şampiyonluklar yaşadı ve 1974 yılında görevinden ayrıldı. Sarı-kırmızılı yönetim İngiliz teknik adama 6 yıl sonra tekrar görev verdi. Birch ikinci dönemi olan 1980-1982 yılları arasında istenilen başarıları yakalayamadı.

Sarı-kırmızılıların tarihindeki ikinci teknik adam Emin Bülend de Galatasaray'ı iki kez çalıştıranlar arasında yer alıyor. 1907'de Galatasaray'ı çalıştıran Emin Bülend, 1911'de tekrar sarı-kırmızılılarda teknik direktörlük yaptı. Emin Bülend, 1911-1914 yılları arasında sarı-kırmızılılarda antrenör-futbolcu olarak çalıştı.

- Denizli ikinci kez çağrıldı

Sarı-kırmızılıların yeniden anlaştı Denizli, ilk görevinden sonra Galatasaray'a ikinci kez çağrıldı.

Tecrübeli teknik adam 1987-1989 yıllarından sonra 1990-1992'de tekrar göreve getirildi. Bu dönemden sonra başarılı çalıştırıcı 3. kez Galatasaray'ı çalıştıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galatasaray çareyi eski çalıştırıcılarında arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN