Kongreye kadar çözülmeli

Seçime 10 gün kala, mahkemedeki kritik dosyalar beklemede!

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Kongreye kadar çözülmeli
Trabzonspor'da mevcut yönetim kurulunun sonradan ilan ettiği hazirun listesindeki 1278 üyenin oy kullanıp, kullanmayacağı seçime 10 gün kalmasına rağmen, hala netlik kazanmadı. Trabzonspor'da 5-6 Aralık'ta yapılacak seçimli Olağan Genel Kurul öncesi, mevcut başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun 9973 olan oy kullanacak delege sayısını, daha sonra 11 bin 251 olarak açıklamasının yankıları devam ediyor. Başkan adayları, bu üyelerin oy kullanamaması için hukuki olarak girişimler başlatırken, mahkemeden ise henüz karar çıkmadı. Hukukçular ne düşünüyor:

AVUKAT YUSUF REHA ALP: TÜZÜK ÇİĞNENMİŞ OLUYOR

"Mahkemenin burada bakacağı şey çok açık: Trabzonspor Kulübü'nün tüzüğü ne diyor ona bakacak. Tüzük diyor ki, 'Bir kişi Trabzonspor Kulübü Derneği'ne üye olduktan ancak iki sene sonra genel kurullarda oy kullanma hakkına sahip olur.' Peki buna karşılık yönetim kurulunun iddiası ne? Onlar da diyor ki, 'Bu 1200 küsur üye, üyelik hakları kısıtlandığına dair bir itirazda bulundular. Biz de üniversiteden hukuki mütalaa aldık. Bu mütalaaya göre itiraz eden üyelere oy hakkı tanıdık.' Yönetim Kurulu'nun söylediği doğru gibi gözükse de, burada atlanılan bir husus var. Senin tüzüğün çok açık: 'İki sene geçecek' diyor. Ha, bu üyelerin, tüzüğün bu maddesinin Medeni Yasa'ya aykırı olduğu yönünde bir itirazı mı var (ki bence de yasaya aykırı), o halde mahkemeye gidip tüzüğün bu maddesini iptal ettirmekten başka başvuracakları bir yol yok. Yani, 'bu madde yasaya aykırı' diye kulübe başvurmak, bu üyelere oy kullandırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Açıkça tüzüğü çiğnemiş oluyorsunuz. Çünkü tüzüğün o maddesi, bir mahkeme kararı ya da genel kurulun iradesi ile değiştirilmediği ya da kaldırılmadığı müddetçe geçerlidir."

AVUKAT EDA LERMİ ZORER: KARARIN ÇIKMAMASI MANİDAR

Kulübe heyet atanması için başvuran Recep Bakırtaş'ın avukatı Eda Lermi Zorer de, kararların bir türlü çıkmamasından şikayetçi. Zorer, kulübü seçime götürmesi için yaptıkları, 'Heyet atanma' başvurusunun halen mahkemede beklediğini belirterek, "Yaptığımız heyet başvurusu için Trabzonspor'dan cevap bekliyorlarmış. Hala bir karar vermemeleri gerçekten çok ilginç. Hatta hiç hayra alamet değil. Ayrıca yeni üyeler için tedbir kararı talep edildi. O konuda da bir karar çıkmadı. Aslında bu konuda yasa ve tüzük çok açık. Bu konuda acil karar vermeleri gerekiyor. Bu şartlar altında yapılan seçimi kim kazanırsa kazansın o seçim iptal olur" diye konuştu.

'TRABZON ZOR BİR TÜNELDEN GEÇİYOR'

Trabzonspor Başkan adaylarından Muharrem Usta, takımın içinde bulunduğu durum nedeniyle tüm Trabzonsporluların keyfinin kaçtığını söyledi. Usta, "Taraftarlarımız huzursuz, mutsuz. Eski günlerimize tekrar geri dönmek bizim için bir milat. Eski yıllara geri dönmek için yeniden başlıyoruz. Takımımızı yeniden dirilterek bugünleri mutlaka yakalayacağız. Bütün temennimiz bu. Hiçbir Trabzonlunun boynu bükülmeden, suratı asılmadan, göğsünü gere gere yeniden şahlanacağı günlere ulaşacağımızı size vadediyorum" dedi. Bu arada Usta, yeğenine karşı yapılan saldırı için de "22 Kasım Pazar gecesi Trabzon'da bir otelde kendi kişisel meselelerinden dolayı yapmış oldukları tartışmanın sonucunda çıkan olayları yaklaşan kongre süreciyle ve Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile bağdaştırmak haksızlıktır. Kongre sürecinde yaşanan bu tatsız olayın ne Trabzonspor ile bir ilgisi ne de Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile bir ilgisi vardır" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongreye kadar çözülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN