Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O teknoloji Türkiye'ye geliyor

Önerinin TFF tarafından kabul görmesi halinde yardımcı ilave hakemler tarihe karışacak. "Top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi?" tartışması da son bulacak

Giriş Tarihi: 2.12.2015
O teknoloji Türkiye'ye geliyor
Kasımpaşa-Galatasaray maçında Donk'un kale çizgisini 9 cm geçen topunun gol sayılmaması, tartışmaları yeniden alevlendirirken Merkez Hakem Kurulu (MHK), bu tip pozisyonlarda hata payını ortadan kaldırmak için çalışmalarına hız verdi. MHK'nın, Süper Lig'de ilave yardımcı hakemlerin hataları nedeniyle orta hakemlerin zor durumda kalması üzerine, gol çizgisi teknolojisinin uygulanması için Türkiye Futbol Federasyonu'na öneride bulunacağı öğrenildi. Önerinin kabul edilmesi halinde 2013-14 sezonundan itibaren uygulamaya giren ilave yardımcı hakemlik tarihe karışacak. MHK Başkanı Kuddusi Mütfüoğlu, "İlave yardımcı hakem sadece Türkiye ve İtalya'da var. 2016-2017 sezonunda bundan vazgeçebiliriz. Çünkü hakemlerimiz çoğu zaman ilave hakemlere güveniyor, bu da kendilerini zor durumda bırakıyor" dedi.

İki farklı sistem kullanıma hazır
2010 Dünya Kupası'nda yapılan tarihi hata sonrası çalışmalarına başlanan gol çizgisi teknolojisinde iki farklı firmanın çözümleri kabul görüyor. Yaygın sistem çok sayıda kameradan faydalanırken, diğer sistemde manyetik dalgalar kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O teknoloji Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN