Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Passolig' gerekçesi açıklandı

Anayasa Mahkemesi Passolig ile ilgili kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede elektronik kart ve bilet satışı ile denetimlerin sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlanabileceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 16.12.2015 15:38
'Passolig' gerekçesi açıklandı
Taraftar hakları dayanışma merkezi, "Passolig" olarak bilinen e-bilet uygulamasıyla ilgili Ankara 16'ıncı Tüketici Mahkemesi'nde dava açmıştı.
Mahkeme, uygulamanın durdurulmasına karar vermiş ve düzenlemenin dayanağı olan sporda şiddet kanunun ilgili maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına vararak, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Anayasa mahkemesi, kanunun "Passolig" olarak bilinen e-bilet uygulamasına olanak tanıyan hükümlerinin iptal istemini reddetti. Kanunun, "Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceği"ne ilişkin hükmünün ise iptaline karar vermişti.

Yani e-bilet uygulaması devam edecek ancak elektronik kartla ilgili üçüncü kişiler değil federasyon yetkili kılınacaktı. Yüksek Mahkemenin gerekçeli kararı, Resmi Gazetede yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi'nin Passolig ile ilgili kararının gerekçesinde, elektronik kart ve bilet satışı ile denetimlerin, uygulamanın düzenli ve kurallara uygun olmasını, her alanda yeknesaklığın sağlanabilmesini temin edeceği, ayrıca güvenliğin yanında vergisel olarak mali denetimin de daha kolay yapılabileceği belirtilerek, uygulama ile sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlanabileceği kaydedildi.

Anayasa Mahkemesi bu uygulamanın kamu yararı amacıyla yapıldığı sonucuna ulaşıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Passolig' gerekçesi açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN