Şiddete karşı gerekli

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Şiddete karşı gerekli

Anayasa Mahkemesi, müsabakalarda elektronik bilet uygulamasına itirazlar için "Güvenliğin sağlanması ve şiddetin önlenmesi için şart" değerlendirmesini yaptı

Ankara 16'ncı Tüketici Mahkemesi, "Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası"ndaki, Passolig uygulamasına "kişisel bilgilerin gizliliği" ve "bilet satışlarının federasyonlar tarafından yapılması" gibi hükümlerin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulunmuştu. E-bilet düzenlemelerinin Anayasa'ya uygun olduğunu belirterek 12 Kasım'da reddeden Yüksek Mahkeme kararın gerekçelerini açıklarken; "Elektronik kart uygulamasıyla bilet organizasyonu ve seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışlarının kontrol ve denetimi federasyonlara verilen görevlerin; zamanında ve etkin tedbir alınmadığı takdirde engellenmesi daha da güçleşecek olan sporda şiddet sorununu çözme ve sporseverlerin kurallara uymalarını sağlamak için gerekli ve elverişli olmadığı söylenemez. Bu uygulamanın, sporda şiddetin önlenmesi için kamu yararı amacıyla yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır" denildi.

Fişleme iddiasına açıklık getirildi
Passolig uygulamasına yönelik eleştirilerden biri de elektronik biletlerde yer alan bilgilerle sporseverlere fişleme yapıldığı iddiasıydı. Mahkeme ise biletlerde sadece ad, soyadı, kimlik numarası gibi bilgilerin olduğunu hatırlattıktan sonra şu ifadeleri kullandı: "Söz konusu veriler, gerek kamu güvenliğinin gerekse vergi denetiminin sağlanması bakımından tutulmaktadır. Söz konusu veri tabanının, vatandaşların çok daha ayrıntılı ve hassas verilerinin bulunduğu Maliye ve İçişleri Bakanlıklarının erişimine açılması veri güvenliği açısından sorun teşkil etmez."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete karşı gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN