The end

Giriş Tarihi: 22.12.2015
The end

2 milyon dolarlık 'elden' parayı açıklayamadılar, yandılar… FIFA Etik Kurulu FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'nin ipini çekti: 8 yıl men!

Uzun süredir başı yolsuzluk soruşturmasıyla dertte olan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in incelenen hesapları hem kendisinin hem de UEFA Başkanı Michel Platini'nin canını yaktı. 79 yaşındaki İsviçrelinin Platini'ye gönderdiği 2 milyon doların sebebini araştıran FIFA Etik Kurulu'na gerçekçi bir açıklama yapamayan ve "sözlü anlaşma" dahilinde bu alışverişin gerçekleştiğini iddia eden ikiliye kariyer bitiren bir fatura çıktı. 8 yıl hiçbir futbol aktivitesinde yer alamayacağı açıklanan Blatter ve Platini'nin ba

VİCDANI RAHATMIŞ!
Kararın önceden alındığı gerekçesiyle duruşmaya dahi gitmeyen Michel Platini'nin yanı sıra dün karar sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Sepp Blatter de meseleyi Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a taşıyacağını açıkladı. İsviçreli başkan, "Hem kendim hem de FIFA için savaşacağım" derken, Platini vicdanının rahat olduğunu ve tüm olanların bir 'sirkten' ibaret olduğunu açıkladı. AFP'ye konuşan Platini de CAS yolunu kullanacağını duyurdu.

RAPORDAN SATIR BAŞLARI
Şubat 2011'de yapılan ödemenin 25 Ağustos 1999'da başlayan yasal kontrata bağlayıcılığı yok.
Hem Blatter'in hem de Platini'nin 'sözlü anlaşma' iddiası komite tarafından gerçekçi bulunmadı.
Blatter'in davranışları 'etik koda bağlılık' içermediği gibi ikilinin çıkar ilişkisini de ortaya koydu.
Michel Platini, böylesi kritik bir konunun önemini kavrayamadığı için meseleye bütünlüklü bakmakta zorlandı.

"EURO 2016'YI TÜRKİYE'DEN MİCHEL PLATİNİ ALDI"
8 yıl futboldan men edilen UEFA Başkanı Michel Platini'nin Euro 2016'nın ev sahipliği için çekişen Fransa ile Türkiye arasında yapılan tercihte de etkili olduğu iddia edildi. Fox Sports'un iddiasına göre; oylamaya katılan İcra Kurulu üyelerinden bazılarına 4.7 milyon Euro değerinde rüşvet verdiği öne sürülen Platini böylece oylamanın 8-7 Türkiye'nin aleyhine sonuçlanmasını sağladı.
Neden men edildiler?

BLATTER, 1998'DEN BERİ FIFA'YI YÖNETİYOR, 79 YAŞINDA
Blatter ve Platini'nin suçlu bulunma nedeni 'usulsüz ödeme' olarak özetleniyor. 1999- 2002 döneminde Sepp Blatter'le teknik danışman sıfatıyla çalışan Michel Platini arasında 2011'de yazılı bir anlaşmaya dayanmayan 2 milyon dolarlık bir para transferi gerçekleşiyor. İsviçre'de 'sözlü anlaşma' yasal olsa da paranın 9 yıl sonra ödenmiş olmasını ikna edici bulmayan yargıç Hans-Joachim Eckert, çıkar ilişkisi kanısına vararak 8 yıl men kararına vardı. Ayrıca Blatter 50, Platini 80 bin dolar ceza ödeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
The end
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN