Çizgiyi aştılar!

Son olarak Osmanlı-Beşiktaş maçında çizgi hakemi Ali Zağlı, gözünün önündeki Bilal Aziz'in topu elle oynamasını görmedi. "İlave yardımcı hakem uygulaması ne işe yarıyor" tartışmasının kapısı aralandı

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Çizgiyi aştılar!
Futbola teknolojinin girmesine uzun süre karşı çıkan UEFA'nın topun çizgiyi geçip geçmediğini görmesi amacıyla hayata geçirdiği ilave yardımcı hakem uygulaması tam anlamıyla fiyasko oldu… Görev tanımında ceza sahasındaki aksiyonlarda orta hakeme yardımcı olması gerektiği belirtilen ve çizgi hakemi olarak anılan ilave yardımcılar gözlerinin önündeki pozisyonları göremeyerek kafa karıştırıyorlar. Bunun son örneği önceki gün Ali Zağlı'nın Osmanlıspor-Beşiktaş maçında Bilal Aziz'in elle oynadığı pozisyonda orta hakemi uyarmaması olarak yaşandı. Öyle ki karşılaşma sonrası Bilal Aziz, elle oynadığını itiraf edip pozisyonun penaltı olduğunu söyledi.

YURT DIŞINDAKİLER DE AYNI

Geçen ay Kasımpaşa'dan Ryan Donk, Galatasaray ağlarına topu göndermiş ancak Alper Ulusoy golü tespit edememişti. Geçen hafta Rizespor-Trabzonspor maçında görüş açısında olmasına karşın Kweuke'nin duran topu elle kesmesi de es geçilmişti. 2013'ün çok konuşulan pozisyonundaysa Sivasspor- Fenerbahçe maçında çizgi hakemi Murat Türker, Kadir Bekmezci'nin maç sonunda itiraf ettiği pozisyonda orta hakem Yunus Yıldırım'ı uyarmamıştı. İşin ilginç tarafı Avrupa'da da ilave yardımcıların çizgi pozisyonları dışında olaya müdahil olmayı tercih etmemesi… Galatasaray'ın 2010'da, Ali Sami Yen Stadı'nda Atletico Madrid ile karşı karşıya geldiği maçta o dönem sarı-kırmızılılarda oynayan Caner Erkin'in sürdüğü topu Perea'nın elle kesmesinde ilave yardımcı, orta hakemi uyarmamıştı.

ERMAN TOROĞLU

Metin Şentürk bile görür!


Çizgi hakemi uygulamasına en büyük destekçi bendim ama uygulamalar gösterdi ki çizgi hakemleri, Türkiye'deki büyük şirketlere dışarıdan atanan, konuyla ilgili olmayan ve bir şeyden anlamayan yöneticiler gibiler. Hepsi üç maymunu oynuyorlar... Gözlerinin önünde futbolcu topu eliyle, koluyla düzeltiyor hatta neredeyse topu kucağına alıp ceza alanının dışına çıkacak bizim çizgi hakemleri 'devam' diyorlar. İnanın Metin Şentürk'ü çizgi hakemi yapsanız bunların yaptığını yapmaz, o bile görürdü. Ya Metin Şentürk'ü getirip çizgi hakemi yapacaksınız ya da bunları kaldıracaksınız.

AHMET ÇAKAR

Bu böyle devam etmez


Çizgi hakemliğinin Türkiye'de çok ciddi bir fiyasko olduğu gün be gün ortaya çıkıyor. Rezilliktir... Düşünebiliyor musunuz 3 hafta önce Kasımpaşa'nın çok net içeriden dönen topu gol olarak verilmiyor. Osmanlı-Beşiktaş maçında çizgi hakeminin iki metre önündeki açık bir penaltı es geçiliyor. Tüm bunlardan sonra 'çizgi hakemliği iyi oldu' diyenlere sadece gülüyorum. Çizgi hakemlerinin faydası değil zararı bile olmuştur. Zira orta hakemler "Nasılsa orada çizgi hakemi var" diye işi boşluyorlar. Çizgi hakemleri gerekli yardımı yapmayınca olan takımlarımıza oluyor. Bu böyle devam etmez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çizgiyi aştılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN