Avrupa'dan men

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Avrupa'dan men
"Finansal konularda eksiklerimiz vardı, halının altına süpürdük... 2010'dan itibaren finansal yapımız inceleniyor."

"Zarar; 2012-13'te 38, 2013-14'te 70.4, 2014-15'te 55.8 milyon Euro... Oysa ki her üç sezon için 30 milyon Euro olmalıydı."

"En büyük etken geçmişteki kontratlar. 2016 sonuna kadar bunu düzeltmemiz mümkün değil. Üç sene ek süre istedik."

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, UEFA'nın önceki gün yaptığı açıklama üzerine dün basının karşısına geçti ve şok açıklamalar yaptı. İşte Özbek'in sözleri: "Başarılara giderken Galatasaray her şeyi doğru mu yaptı? Evet, birçok şeyi doğru yaptık ama bazı eksiklerimiz oldu. Finansal konularda eksiklerimiz oldu, bazı şeyleri halının altına süpürdük... UEFA, FFP'yi başlattığı zaman, o dönem Avrupa'da en çok gözüken, başarı odaklı Türk takımı Galatasaray'ın finansal yapısını incelemeye başladı. UEFA kriterleri '3 futbol sezonunda peş peşe 30 milyon Euro'dan fazla zarar edemezsiniz' diyor. 2012-13 sezonunda 38 milyon Euro, 2013- 14 sezonunda 70.4 milyon Euro, 2014-15 sezonunda ise 55.8 milyon Euro zarar etmişiz."

BELİMİZİ O KONTRATLAR BÜKTÜ

"Sayın Duygun Yarsuvat döneminde, Galatasaray'ın karşı karşıya kaldığı tabloyu gördük. Bazı önlemler aldık, bazı harcamaları kıstık. O tarihte 44 futbolcumuz vardı, bu futbolcuların büyük bir kısmını satarak ve kiraya vererek yükü hafifletmek istedik. Kadroyu 25-26'lara düşürdük. Bu tasarruf, personelde israfı engelleme hareketi, istenilen düzeyde gerçekleşemedi. Yani yine 55 milyon Euro seviyesinde zarar ettik. Bunun en büyük etkeni, geçmişte yapılan kontratlar. Finansal Fair Play sadece Galatasaray'ın sorunu mu? 18 Süper Lig kulübünün toplam borcu: 4.2 milyar lira. UEFA nezdinde Galatasaray bir öncelik almıştır, doğru. Bu Galatasaray'ın Avrupa futbolundaki yeri ile ilgili. Fakat Türk futbolunda bu peşi sıra gelecektir. Yapılardaki bozukluk bunun devamını sağlayacaktır."

KARAR DEĞİL GÖRÜŞ BU!

"UEFA Finansal Kontrol Komitesi'nden bir mektup aldık. Komite, Galatasaray'ın Avrupa'dan 1+1 yıl men edilmesini istiyor. Bu karar değil, sadece görüşleri böyle. Bu komite bizi davet edecek. Orada görüşlerimizi tekrar ileteceğiz. İnceleme Kurulu, Galatasaray'ı 1 sene kupalardan men edelim. Galatasaray'ı izleyelim, eğer 2016 sonunda zararı 10 milyon seviyesine, bunu takip eden 2017'de de bunu 10 milyon Euro seviyesinde kapatırsa, sadece 1 sene ceza verilmesi yönünde bir tavsiyede bulunuyor. Galatasaray son 10 yılın faturasını bugünlerde ödemek zorundadır. Bu acı reçete hiçbir zaman sportif hedeflerin şaşması anlamına gelmez. Aslolan Galatasaray'dır. Galatasaray'ın hala ceza almaması yönünde duygu taşıyorum."

TRANSFER SÜRECEK!

"İKİ nokta transfer yaptık. Mustafa Hoca'nın raporu doğrultusunda nokta transferler sürecek. Maksat takımı hem gençleştirmek, hem de nokta transferler yapmak. Galatasaray'da kenetlenmeyi esas aldık. 2016 sonunda, zararı 10 milyon Euro civarına indirmek için elimizden gelen her çalışmayı yapacağız. Galatasaray'ı sportif başarıya götürecek takımın peşindeyiz. Bize gönülden hizmet eden hiçbir futbolcumuz satış listesinde değildir. Sadece Mustafa hocanın kadroda düşünmediği oyuncular ayrılacak. Acı reçeteyi herkes tadacak ama bizim kültürümüzde Beşiktaş'ın uyguladığı 'Feda' uygulaması bulunmuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan men
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN