FIFA başkanını seçti Gianni İnfantino

Giriş Tarihi: 27.2.2016
FIFA başkanını seçti Gianni İnfantino

1998'den beri görev yapan devrik başkan Sepp Blatter'in halefi, aynı zamanda vatandaşı olan UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino oldu

Zürih'te gerçekleştirilen Olağanüstü FIFA Kongresi'nde ikinci turda 115 oy alarak Şeyh Salman'ı geride bırakan Gianni İnfantino başkan seçildi. 1998'den bu yana başkanlığı yürüten Sepp Blatter'den koltuğu devralacak olan Infantino, vatandaşı olmasına karşın İsviçreli selefinin karşı bloğunda yer alıyordu. Uzun yıllardır Asya ve Afrika oylarıyla kongreleri kazanan Blatter'in izinden giden isim Asya Futbol Konferasyonu Başkanı Şeyh Salman olmuştu. Avrupa ve Güney Amerika'nın oylarını alan İnfantino, ikinci tura kalamayan Ürdün Prensi Ali ve Fransız yönetici Jerome Champagne'nın oylarını da yanına çekmeyi başardı. Zafer konuşmasında duygulandığı gözlerden kaçmayan İnfantino, "Özel bir yolculuktan gelerek harika insanlarla tanıştım. Futbolu seven, futbolu yaşayan, soluyan insanlar. FIFA'nın saygın olmasını hak eden insanlar. FIFA'nın imajını düzelteceğiz ve FIFA'ya hak ettiği saygıyı kazandıracağız" ifadelerini kullandı.

AVUKATLIKTAN FUTBOLUN ZİRVESİNE
İsviçre'nin Brig-Glis kasabasında dünyaya gelen İtalyan asıllı İsviçreli avukat Gianni Infantino, 2007'de UEFA yönetimine seçildi. 2009'dan bu yana UEFA Genel Sekreterliği görevini yürüten Infantino, başkan Michel Platini'nin cezası kesinleşince Avrupa bloğunun FIFA Başkan adayı olarak öne çıkmıştı. 46 yaşındaki yönetici, 7 dil biliyor, evli ve 4 çocuk sahibi.

BAŞKANLIK EN FAZLA 3 DÖNEM!
Olağanüstü FIFA Kongresi'nde organizasyonun yönetim yapısını değiştirecek reform paketi kabul edildi. Başkanlık süresinin 3 dönem dörder yılla sınırlandırılması gibi değişiklikleri içeren reform paketi 22'ye karşı 179 oyla (yaklaşık % 89) kabul edildi. Ayrıca, bundan böyle tüm FIFA çalışanlarının maaşları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacak.

FIFA KONSEYİ'NDE EN AZ 6 KADIN!
Geçen reform paketine göre; siyasi ve idari yapı birbirinden ayrılarak, icra kurulunun yetkileri, FIFA Konseyi'ne devredilecek. 36 kişilik konseyin en az 6 üyesi kadın olacak. FIFA Konseyi, futbolun gelişimi için strateji belirleyecek. Konseyin tüm kararları bağımsız üyelerden oluşan Denetleme Kurulu'nun onayından geçtikten sonra yürürlüğe girecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FIFA başkanını seçti Gianni İnfantino
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN