Bu fotoğraf savunmada

Giriş Tarihi: 30.4.2016
Bu fotoğraf savunmada

Bordo-mavili kulüp, maçında deniz tarafı tribününün tamamında güvenlik önlemi alınmadığını, bunun da olaylara sebebiyet verdiğini vurgulayacak

Hakem Bülent Yıldırım'ın - maçıyla ilgili raporunu sütunlarına taşıyarak gündem yaratan SABAH, bordomavili kulübün Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) yapacağı savunmaya da ulaştı. Saha olayları, hakemin darp edilmesi, çirkin ve kötü tezahürat ile şike süreciyle ilgili açılan pankarttan dolayı ceza kuruluna sevk edilen bordo-mavili kulübün savunmasında vurgu yaptığı konular şöyle:
1- Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda yaşanan ve kimsenin tasvip etmediği olayların ardından yazılı, görsel ve işitsel basın tarafından kamuoyu oluşturularak kulüp peşinen mahkum edilmeye çalışılmaktadır.
2- Trabzonspor'un sevk edilmesine neden olan olaylarla ilgili temsilci, hakem ve 4. hakemin raporlarında istenmeyen olayların yaşanmasına sebebiyet veren ihtimallerden bahsedilmemektedir.
3- Maçın 85 ve 88. dakikasında başlayan olaylarda güvenlik güçlerinin deniz tarafı tribününün tamamında değil sadece bir bölümünde önlem aldığı net şekilde görülmektedir. Tribünün tamamının önünde bir set oluşturulmaması bu olayların meydana gelmesine sebebiyet vermiştir (yukarıdaki fotoğraf).
4- Müsabakalarda görevli olan emniyet güçleri ve özel güvenlik güçlerinin yönetim yetkisi o karşılaşmanın güvenlik amirindedir. Dolayısıyla özel güvenliği dahi yönetme yetkisinde olan kolluk kuvvetinin, yeterli sayıda güvenlik kuvveti bulunmasına rağmen kale arkası tribününde set oluşturmadığı yayıncı kuruluşun görüntülerinde de net şekilde mevcuttur.
5- Hakemin iyi niyetli şekilde maçı tamamlama isteğine rağmen güvenlik önlemlerinin alınmaması üzerine ilave yardımcı hakem maalesef darp edilmiştir. Kulüp doktorumuz olayın hemen ardından hakeme müdahale de bulunmuş, yönetim kurulumuz da hakem Volkan Bayarslan'ı ziyaret etmiştir. 6- Maçta açılan; "Unutturamazsınız, susturamazsınız, yıldıramazsınız, şike var, kumpas yok" yazılı pankart nedeniyle PFDK'ya sevk edilmemiz kabul edilebilir bir durum değildir. Güncelliğini koruyan, uluslararası mahkemeler nezdinde hukuk süreci devam eden ve herkesçe bilinen bir konu üzerinde hukuk sınırları içerisinde bir eleştiri yapılmıştır.
7- Atılan yabancı maddeler nedeniyle hiç kimsenin yaralanmaması ise hafifletici bir sebeptir. Özetle olaylarda Trabzonspor Kulübü'nün dahli veya ihmali söz konusu değildir. Olayın ardından bazı medya mensuplarının "Ödettirici" nitelikten uzak, cezanın disiplin hukuku esaslarına uygun olacağına dair inancımız tamdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu fotoğraf savunmada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN