Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahada teröre asla müsaade etmeyiz

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Sahada teröre asla müsaade etmeyiz

Bakan Ala: “Sahadaki terör bize yakışmadığı gibi memleketin imajına da zarar veriyor. Bu hareketlerde bulunanlar bilsinler ki bu memleketin gelmek istediği hedeflere boylarından büyük hasar veriyorlar.”

Sporda şiddetin önlenmesi için üç bakanlığın (Gençlik ve Spor, İçleri, Adalet) organize ettiği 'Sporda Şiddetin Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı' Sapanca'da başladı. Çalıştaya; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da katıldı. Bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Ala sahada teröre müsaade etmeyeceklerini belirterek, şunları söyledi: "'yi hak ettiği gıpta edilen yere çıkarma konusunda, sahada teröre asla müsaade etmeyiz. Bize yakışmadığı gibi memleketin imajına da zarar veriyoruz. O tür hareketler içinde bulunanlar da bilsinler ki bu memleketin gelmek istediği hedeflere boylarından çok büyük şekilde hasar vermekteler. Zaten bütün bu organizasyon kimin haklı, kimin haksız olduğunu ortaya koymak içindir. Kişilerin tek başına haklı haksız tayin ettiği olaya düzen denmez, anarşi denir. Onun için bunu değerlendirmemiz karşı koymamız gerekir. Polisimiz jandarmamız özel güvenlik birimlerimiz ile nasıl çalışırız, bunu burada ortaya koyalım."

TARAFTARA DEĞİL HOLİGANA KARŞIYIZ
Bakan Kılıç, spordaki hiçbir davranışın camialara ve şehirlere mal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Kılıç, "Bizim karşısında olduğumuz taraftar değil holiganlar. Bir kişi sahaya atlıyorsa o kişinin sahada yeri yoktur. Yönetici olmak sorumluluk almaktır. Sadece görüntü vermek değil o kulübün sorumluluğunu almak. Dünyanın hiçbir yerinde müsabakanın ardından saatlerce süren spor programları yok" dedi.

NE DEDİLER?

FİKRET ORMAN (Beşiktaş Kulübü Başkanı)
ÖMÜR BOYU MEN GELSİN
Avrupa'da bu iş suçlular bulunarak cezalandırılıyor. Sporu geren açıklamalar yapıldığı zaman bununla alakalı gerekiyorsa spor yöneticisine ömür boyu men cezası verilsin. Futboldan 1 yıldan fazla ceza alanlar kulüp başkanlığını, yöneticiliği bıraksınlar. Bunlarla bu iş düzelecek, yoksa öyle yapalım böyle yapalım demekle değil.

YILMAZ AKÇİL ( Adalet Akademisi Başkanı)
SPOR CEZA KANUNU ÇIKMALI

Hakim ve savcılarımız sporla bir iltilaf önüne geldiği zaman normal sürece bırakmasınlar. Yargılamayı en hızlı, en seri şekilde çözsünler. Spordaki itilaflar bekletilmemeli. Adaletin tecellisi ve adaletin vicdanı adına spor ceza kanununun çıkartılıp federasyonların aynı hukuki statüye tabi tutulmasının acilen şart olduğunu düşünüyorum.

CELALETTİN LEKESİZ (Emniyet Genel Müdürü)
USULSÜZ GİRİŞLER % 10 AZALDI

Elektronik bilet uygulamasıyla Süper Lig ve PTT 1. Lig'de Passolig kartı olmayan bin 532 kişinin statlara girişi engellenmiş, böylelikle stadyuma usulsüz girişlerde yüzde 10'luk azalma olmuştur. Kanun çıktığı andan itibaren toplam 12 bin 6 kişi hakkında seyirden men işlemi yapılmış, işlem yapılan 3 bin 218 kişinin cezası ise sürmektedir.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ (Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı)
EYLEM VARSA, CEZA DA OLMALI

Tek amacımız, futbolda olumsuzluklara, tepkilere, nihayetinde şiddete götürebilecek kötü tohumların önüne çok geç olmadan geçebilmek ve bu güzel oyunun güzel kalmasını sağlayabilmek. Türk futbolunun bugünlere gelmesinde hepimizin payı var. Tarih bunu bizim hesabımıza yazacak. Bir eylem varsa ceza da olmalı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahada teröre asla müsaade etmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN