Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Holiganları Türk sporundan temizleyeceğiz"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  kulüp başkanlarının verdikleri demeçlerin tribünleri doğrudan etkilediğine çekerek,  “Bizim mücadelemiz tribünlerde olumsuzluk içerisinde olan holiganlarla. Holiganları Türk sporundan temizleyinceye kadar kararlılıkla mücadele edeceğiz“ dedi.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 16:04
Holiganları Türk sporundan temizleyeceğiz

Bakan Çağatay Kılıç, Kulüpler Birliği Vakfı'nın İstanbul'daki genel merkezi binası açılışının ardından kulüp başkanları toplantına katılarak bir konuşma yaptı. Sabah üzücü bir haberle güne başladıklarını belirten Bakan Çağatay Kılıç, "Ülkemizi bölmek isteyen, milletimize karşı olumsuz düşünceler içerisinde olan vatan hainleri 8 askerimizi şehit etti. Allah onlara rahmet eylesin, gazilerimize acil şifalar versin. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Rabbim inşallah en kısa süre içerisinde ülkemizdeki bu hainlerin temizlenmesi noktasında ve ülkemizin birliği ve beraberliğinin devamı noktasında bizlere güç verir" diye konuştu.

"TÜM DÜNYADA SORUMLULUK MAKAMI OLAN HERKESE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR"

Terörle mücadelede kararlılıklarının üst seviyede olduğunu kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "Hiçbir şekilde de bundan geri adım veya bir farklı bir düşünce içerisinde olma gibi bir durumumuz söz konusu değildir. Milletimiz birlik ve beraberlik içerisindedir. Hainlere karşı beraberce mücadele vermektedir. Coğrafyamızda cereyan eden bazı sıkıntıların etkileri çok farklı uzak noktalardaki ülkelerde hissediliyor. Bizim ülkemizin burada ortaya koymuş olduğu Ensar olma özelliğini de tekrar hatırlatmak istiyorum. Bizim ülkemizde iki buçuk milyonu aşkın Suriye'den göç etmek zorunda kalmış evinden yurdundan edilmiş, ailesi öldürülmüş, bir diktatör, cani tarafından evleri yok edilmiş insanların kapımıza sığındığında onları nasıl kendi evimizde ağırladığımızı tüm dünya görmektedir." şeklinde konuştu.

"SENİN TERÖRİSTİN İYİ, BENİM TERÖRİSTİM KÖTÜ ANLAYIŞI OLAMAZ"

Terörle mücadele konusunda tüm dünyada sorumluluk makamında bulunan herkese büyük görevler düştüğünü kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminden itibaren dile getirmiş olduğu 'senin teröristin iyi, benim teröristim kötü' anlayışı olamaz. Terörist, teröristtir. Terör, terördür. Bu Belçika'nın başkentinde, Paris'te, Londra'da ya da Berlin'de de yaşanırsa öyledir. İstanbul'da, Ankara'da, Samsun'da, Hatay'da, Diyarbakır'da veya Van'da da böyledir. Eğer dünya olarak bunun ayrımını yapmak gibi bir şeyin içerisine düşersek o zaman biz bu belayla mücadele edemeyiz.

Türkiye'nin içerisinde terör eylemlerine bulaşmış, cinayet işlemiş kişilerin Avrupa'nın başkentlerinde dolaşması kabul edilemez. Bunu hiçbir şekilde, hiçbir Avrupalı siyasetçi sorumluluk makamında olan kişi de kabul edemez, etmemeli. Terörle alakalı olan kanunlarınızda demek ki farklı bir açıdan değişiklik yapmanız gerekmektedir. Bizim sizden değişiklik talep etme noktasında olduğumuzu bu noktada hatırlatmak isterim. Biz şunu söylüyoruz; masum insanların canına kastedenler kim olursa olsunlar, teröristtir. Bunları biz hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. DEAŞ, bir terör örgütüdür, YPG, terör örgütüdür. Ülkemizdeki bölücü terör örgütü adını söylemiyorum, terör örgütüdür. El Kaide, terör örgütüdür. IRA, terör örgütüdür. Biz bunların hepsine aynı cepheden bakıyoruz. Bu noktada da Avrupalı dostlarımızın dünyanın her yerinde bizimle dost olduğunu söyleyenlerin de söyledikleri şekilde hareket etmelerini beklemekteyiz. Bunun hakkımız olduğunu düşüyorum."

"TERÖRÜN SPOR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ DE  İYİ ANALİZ ETMEMİZ GEREKİYOR"

Terörün spor üzerindeki etkisinin iyi analiz edilmesi gerektiğine çeken Bakan Çağatay Kılıç, "Terör, 2016 Avrupa Şampiyonası'nı seyircisiz oynayalım mı, oynamayalım mı tartışmalarına sebep olabilecek kadar etkilemiştir. Bunun için hepimizi etkiliyor diyorum. Artık buna karşı birlikte durmamız gerekiyor. İnanıyorum ki, bu anlamda bir araya gelecek olan birliktelikler, çözüme ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

"Herkesin bu sezon yaşanan konularla ilgili bir muhasebe yapması gerekiyor"

Bakan Çağatay Kılıç, futbolda 2015 – 2016 sezonunun sona ermek üzere olduğunu hatırlatırken, "Bir sezonu acısıyla tatlısıyla geride bırakmış olacağız. Herkesin bu sezon yaşanan konularla ilgili olarak oturup bir muhasebe yapması gerekiyor. Bu anlamda Kulüpler Birliği'ne gerçekten bir görev düşüyor. Bütün başkanların bir araya gelerek, bu sezon neler yaptık, neleri daha iyi yapabiliriz diye yapabilecekleri bir adım vardır diye düşünüyorum. Futbol Federasyonumuz, Yıldırım Demirören başkanlığında sezon sonu değerlendirmesini yapıp bu sezon neler yaşandı, önümüzdeki sezon bunu nasıl daha iyi neler yapabileceğimizi konuşmamız gerekiyor" dedi.

"AVRUPA"DA MİLLİ TAKIMIMIZ ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEKTİR"

Yaz aylarında Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyat heyecanının yaşanacağını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "Milli takımımız Avrupa Şampiyonasına gidecek. Avrupa Şampiyonası oynanırken, bir yandan da Kadın Basketbol Milli Takımımız Olimpiyat kotası mücadelesi verecek. Rio'da bu yaz Olimpiyat organizasyonu var. Olimpik ve Paralimpik'te aldığımız kotalar var, Temmuz ayının ortasına kadar kota müsabakaları devam edecek. Şu an kota sayımız Olimpikte 72, Paralimpikte 64'e ulaştı. Müsabakalar devam ediyor, inşallah bu daha da yükselecek. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımımız iyi bir ivme ve başarı ile Fransa'da güzel maçlar oynayıp Ülkemizi, Bayrağımızı en iyi şekilde temsil edecektir. Tüm teknik kadronun, futbolcuların bir araya gelip kenetlendiğini biliyorum. İnşallah biz de orada olacağız, takımımızı destekleyeceğiz" diye konuştu.

"BİZİM DERDİMİZ TÜM SPOR CAMİASI OLARAK HOLİGANLARLA"

Kulüp başkanlarının verdikleri demeçlerin tribünleri doğrudan etkilediğini söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, "Sizlerden bir ricam var. Açık ve seçik olarak şunu söylememiz gerekiyor; Bizim mücadelemiz tribünlerde olumsuzluk içerisinde olan holiganlarla. Taraftarlarla değil. Böyle bir yanlış algı çıkarmaya çalışanlar var. Sanki bizim taraftarla bir mücadelemiz, sıkıntımız varmış gibi... hayır asla. Bizim derdimiz tüm spor camiası olarak holiganlarla. Holiganların Türk sporundan, futbolundan, basketbolundan, voleybolundan, hentbolundan temizlenmesine kadar biz kararlılıkla mücadele edeceğiz. Elektronik biletin devreye girmesinin bir amacı var. Eksikleri olabilir. Bunu konuşuruz. Ama uygulamadaki gördüğümüz eksiklerden de herkesin ders çıkarması gerekiyor. Ben bunu bugünlük bu kadarla bırakayım. Bunu da inşallah sezon sonunda inşallah oturup konuşacağız." şeklinde konuştu.

"2023, 2053 VE 2071 HEDEFLERİNİ SPOR CAMİAMIZLA BERABER GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ"

Uyulması gereken UEFA Finansal Fair Play Kriterleri olduğuna dikkat çekerek bu konuda siyasiler ile birlikte kulüp yöneticilerinin de ortak çalışması gerekliliğine vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu konuda beraber çalışmak durumundayız. Beraberce bu adımları atacağız. Sen ben kavgasına girersek o zaman başarıya ulaşamayız. Siyasette Ak Parti'nin başarısı 'bir ve beraber' olmaktan gelmektedir. Sporun yapısı içerisinde başarılı olmak istiyorsak 'bir ve beraber' olmalıyız. Bunu beraberce başarmalıyız. Amatör branşlarda başarılarınızın artması için bizlerde kulüplerimize elimizden gelen desteği vermekteyiz. Herkes sorumlu bir şekilde hareket etmelidir. Bu sorumluluk için bazen kendi camiası zorluk getirebilir. Üstleneceğiniz bu sorumluluk çerçevesinde, yapacağınız öncülük sizleri zor duruma sokabilir. Farklı renkler sahada mücadele etmelidir. Saha dışarısında hepimizin aynı ülkenin evlatları olduğumuzu ve ülkemiz adına 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru yürüdüğümüzü, bu hedefleri spor camiamızla beraber gerçekleştireceğimizin farkında olalım. Bu görev herkese düşmektedir. Ülkemizin geleceği, birlik ve beraberliğimiz adına vatan evlatlarımız canlarını ortaya koyuyorsa, bizlerin de onlara karşı bir sorumluluğu vardır. Tribünlerde taraftarlarımız ve sahalarımızda sporcularımızın, giydikleri forma üzerindeki Ay-Yıldızlı bayrağı taşırlarken bu ülkeyi temsil etmektedirler. Ülkemizi, milletimizi ve medeniyetimizi temsil etmektedirler. Bizler bir ve beraber olduğumuz sürece kendilerini bunların dışında tutmaya çalışanlar yalnız kalacaklardır. Bizler bir ve beraber olalım. Bundan ayrı kalmak isteyenler var ise ayrı kalsınlar."

"ULUSLARARASI ARENADA ELDE EDİLEN BAŞARILARDA HEP BİRLİKTE SEVİNMELİYİZ"

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'inde Laboral Kutxa Takımı ile yapacağı karşılaşmada Fenerbahçe Basketbol Takımı'na başarılar dileyen Bakan Çağatay Kılıç, "Basketbolda da Fenerbahçe Basketbol Takımı'nın bir yolculuğu var. Bugün yapacakları müsabaka sonrası finale yükselirler ise bizler de destek olmak için Berlin'de yanlarında olacağız. Galatasaray Odeabank Basketbol Takımı da ULEB Eurocup'ı kazandı. Uluslararası arenada elde edilen bu tür başarılara hep birlikte sevinmeliyiz.Başarılarımızın artması için kulüplerimizin desteği de çok önemlidir" dedi.

"KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI VE TFF'NİN BİRLİKTELİĞİ BİZLERE GÜÇ VERMEKTEDİR"

Kulüpler Birliği Vakfı Genel Merkezi'nde alınacak tüm kararların, birlik ve beraberlik içinde alınması gerektiğini dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun birlikteliği de bizlere güç vermektedir. Biliyoruz ki, beraber uyumlu çalışmamızdan kaynaklanan enerjimiz ile geleceğe dair daha güzel sonuçlar alacağımız bir yolda yürüyoruz. Fransa'da da bir araya geleceğiz ve milli takımımızın başarılarına hep beraber sevineceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Holiganları Türk sporundan temizleyeceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN