Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone Arena, ya örnek oluyor

Vodafone Türkiye ile Vodafone arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. Anlaşma çerçevesinde, Vodafone Katar, ülkesinde "2022 Katar Kupası" için inşa edilecek stad ihalelerini kazanırsa, akıllı stat teknolojisi uygulanması için Vodafone Türkiye'den destek alacak.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 15:18 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 15:19
Vodafone Arena, dünyaya örnek oluyor

Vodafone Türkiye'nin, Vodafone ile akıllı stad yapımına ilişkin imzaladığı iyi niyet anlaşmasının imza töreni, Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone Katar İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mohamed Al-Sadah ve Vodafone Katar İcra Kurulu Üyesi Mahmud Awad'ın katılımıyla Vodafone Arena'da gerçekleştirildi.

Anlaşmaya göre, Vodafone Katar'ın, Katar'da yapılacak stat ihalelerini alması durumunda, yapılacak statlarda akıllı stat teknolojisinin uygulanması için Vodafone Türkiye kendilerine destek verecek. Yapılacak stat ihalelerinin gelecek günlerde sonuçlanması bekleniyor.

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, Vodafone Arena'ya nın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduklarını belirterek, şimdi de bu altyapıyı Katar'a ihraç edecek olmalarının heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Vodafone Arena'nın 2022 Katar Dünya Kupası için inşa edilecek 8 da kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacağına işaret eden Öğüt, bilgi ve birimkimlerini Vodafone Katar ile paylaşıp kendilerine her türlü desteği sağlayacaklarını aktardı.

Vodafone Katar İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mohamed Al-Sadah ise Vodafone Katar olarak, akıllı stadyum konusundaki uzmanlık ve deneyimini Katar'a aktarmak üzere Vodafone Türkiye ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Al-Sadah, "Vodafone, dünyanın en büyük telekomünikasyon firmalarından biri olarak, deneyimini ve yenilikçi gücünü Katar'a taşıyarak, gerek Katar 2022 Dünya Kupası'nda gerekse Katar Ulusal Vizyon 2030 için kullanılmak üzere dünya çapında bir telekomünikasyon altyapısı kuracak. Katar'ın 2022 Dünya Kupası hazırlıkları hız kazanırken, taraftarların süper hızlı bağlantı konusundaki beklentileri de artıyor. Ortadoğu'nun ilk Dünya Kupası için 1 milyonun üzerinde insanın bu bölgeye seyahat edeceğini düşündüğümüzde, Katar'da sağlayacağımız bağlantı ve paylaşma düzeyi sıra dışı olacak. Dünya Kupası sırasında taraftarların bağlantılı kalmasını sağlayacak yenilikçi teknolojilerimizle unutulmaz bir deneyim sağlamayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Vodafone Katar İcra Kurulu Üyesi Mahmud Awad da Vodafone'un IoT platformunu iki ay önce Katar'a da kazandırdıklarını anımsatarak, "Vodafone M2M teknolojisi, Londra'da düzenlenen olimpiyatlarda büyük spor etkinliklerinde, ayrıca İspanya'daki futbol maçlarında kullanıldı. Şimdi de Vodafone Türkiye ile birlikte çalışarak akıllı stadyum çözümleri konusundaki bilgi birikimlerini ve deneyimlerini Katar'a kazandırmak için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman ise kulüp olarak dünyanın en güzel stadyumlarından birini yapmanın gururunu yaşadıklarını dile getirerek, Vodafone Arena'nın çiminden aydınlatmasına, yaşam alanlarından koltuklarına varıncaya kadar her bir noktasının takım performansını, taraftarların ve ziyaretçilerin rahatını en üst seviyeye çıkartacak şekilde tasarlandığını anlattı.

Stadın öne çıkan özelliklerinden birinin de teknolojik alt yapısı olduğuna dikkati çeken Orman, "Şimdi bu alt yapının, büyük bir futbol yatırımı yapılan Katar'a örnek oluyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Vodafone Arena'nın akıllı stadyum altyapısı, geleceğin taraftar deneyimini yansıtıyor" dedi.

"ÖNCELİKLE KUPANIN KAZANILMASI GEREKİYOR. O DA İNŞALLAH PAZAR GÜNÜ OLACAK"

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orman, hafta sonu oynanacak Osmanlıspor maçında kupanın stada getirilip getirilmeyeceğine yönelik soruya "Kupanın getirilmesine yönelik değil de, önümüzdeki 2 maçın içeriğine yönelik bir planlamamız var. Sıra sıra hepsini uygulayacağız ama öncelikle kupanın kazanılması lazım, birinci planlama bu. O da inşallah pazar günü olacak" yanıtını verdi.

Toplantı sonunda stadı Başkan Orman ve Gökhan Öğüt, Katarlı yetkililere stadı gezdirdi. Başkan Orman şampiyonluk maçı olarak görülen Osmanlıspor maçı öncesi stat girişinde kısa süre topla oynayarak gazetecilere poz verdi.

"VODAFONE ARENA'DA SON 2 MAÇTA TOPLAM 27 BİN KİŞİ 1,8 TERABAYT DATA KULLANDI"

Toplantıda verilen bilgilere göre, Vodafone Arena'da 5 katmanlı bir dijital altyapı bulunuyor. En temel katmanda, tüm akıllı stadyum altyapısını besleyen sistem ve telekom odaları bulunuyor.

Bunun üzerinde 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayan, yüksek bant genişlikli Wi-Fi, 2G, 3G ve 4.5G uyumlu ağ bağlantıları mevcut. Bu kapsamda, taraftarlara 150 Mbps'ye varan hızlarda 4.5G bağlantısı sunuluyor. Sonraki katmanda, farklı noktalarda konumlandırılan ve her birinde farklı içerik yayını yapılabilen dijital ekranlarla ziyaretçilere ileri yayın teknolojisinin tüm olanakları sunuluyor. Bir diğer katmanda ise, zengin içerikli Vodafone Arena uygulaması bulunuyor. Son katman da özel ve avantajlı Vodafone servislerinden oluşuyor.

Verilen bilgiye göre, Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena'da oynanan ilk 2 maçta toplam 27 bin kişi Vodafone'un mobil internet hizmetiyle 1,8 terabayt data kullanırken Beşiktaş-Bursaspor maçında 24 bin kişinin Vodafone Süpernet Wi-Fi'a bağlanmasıyla elde edilen yüzde 57'lik bağlantı oranı, Avrupa'nın bir maçta sağlanan en yüksek bağlantı oranı oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone Arena, dünyaya örnek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN