Reçete hazır

Sporda Şiddetin Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı’nda dikkat çeken kararlara imza atıldı. Risk analizleri yapılarak tedbirler alınacak, statlarda düzeni bozan kişilerle mücadele edilecek...

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Reçete hazır
1 Risk analizleri yapılacak
2 Özel güvenlik personeline eğitim verilecek
3 Düzeni bozan kişilerle etkin mücadele edilecek
4 'Hassas günlerde' spor müsabakaları yapılmayacak
5 Statlarda ve spor salonlarında güvenlik artırılacak.

SABAH, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, TFF, Spor Toto Süper Ligi ve PTT kulüplerinin katılımı ile Sapanca'da 3-4 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen çalıştayda alınan karaların detaylarına ulaştı. Çalıştayda alınan kararlar şöyle:

ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİNE EĞİTİM
Emniyet birimlerince özel güvenlik personeline uygulamalı gelişim eğitimi verilecek. Müsabaka alanında, saha içinde, tribünde, turnikelerde ve soyunma odalarında alınması gereken güvenlik tedbirleri, üst arama, passolig katı / e-bilet kontrolü ve taraftarlarla iletişim konuları işlenecek. Eğitimde toplum psikolojisi, toplumsal olaylara müdahale teknik ve taktikleri ile spor müsabakalarında genel hareket tarzı konuları da ele alınacak.

DÜZENİ BOZANLARLA ETKİN MÜCADELE
Spor Güvenliği Şube Müdürlükleri, "taraftarların bilinçlendirilmesi" için çalışmalar yürütecek. Sporda şiddetin önlenmesine yönelik kolluk güçlerinin adli işlemlerde daha etkin olması için eğitim verilecek. Suç işleyenlerin tespiti ile adli makamlara sevkinde yürütülen çalışmalar artarak devam edecek. TFF ve kulüplere yeni görevler Yapılacak risk analizleri ile müsabaka öncesini ve sonrasını kapsayacak kapsamlı tedbir planları hazırlanacak. Bu konuda İl ve İlçe Spor Güveliği Kurulları zamanında bilgilendirilerek federasyon ve kulüplerce etkin tedbir alınması sağlanacak.

HASSAS GÜNLERDE MAÇ YOK
Toplumsal olaylar bakımından hassas günlerde spor müsabakaları yapılmayacak. Güvenlik zafiyetinin önlenmesi amacıyla emniyet birimleri fikstür hazırlanmasında ya da gelişen şartlar çerçevesinde fikstürün yeniden düzenlenmesinde GSGM ve federasyonlarla koordineli çalışma yürütecek.

DRON VE İHA'LARA TEDBİR ALINACAK
Yayıncı kuruluşlar tarafından Dron ve İnsansız Hava Aracı (İHA) gibi araçlarla canlı yayın yapma talebi meydana gelebilecek kazalar ve olası terör saldırısı riski nedeniyle tekrar gözden geçirilecek. Hakem, sporcu ve güvenlik görevlilerinin hayatını tehlikeye düşürülebileceği gerekçesi ile İl ve İlçe Güvenlik Kurulları bilgilendirilecek.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTACAK
Müsabaka alanları incelenerek, fiziki olarak güvenliği tehlikeye düşürebilecek unsurlar belirlenecek. İlgili kurumlar bu konuda bilgilendirilecek. Spor salonları ve stadyumların fiziki eksikliklerine yönelik envanter çıkartılarak bu eksikliklerin giderilmesi sağlanacak. İl ve İlçe Güvenlik Kurulları ve protokol tribününden sorumlu kuruluşlarla bu tribünlere giriş yapanların daha detaylı kontrolü sağlanacak. Protokol tribününe girmemesi gereken şahıslar engellenecek. Ayrıca bu tribünlerde görevlendirilecek kolluk personelinin sayısı artırılacak ve çıkması muhtemel olaylara en seri şekilde müdahale edebilecek bölümlere yerleştirilecek.

STATLARA USULSÜZ GİRİŞLER AZALDI
Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalarda, 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren Süper Lig ve PTT 1. Lig'de 'Passolig Kartı' olmayan bin 532 kişinin stadyumlara girişi engellendi. Böylece stadyumlara usulsüz girişler yüzde 10 oranında azaldı. 14 Nisan 2011 tarihinden bu yana 12 bin kişi hakkında seyirden men işlemi yapılırken 3 bin 220 kişinin cezası devam etmektedir. 19 Kasım 2012 tarihinde 3 ilde kurulan Spor Şube Müdürlüklerinin sayısı 26'ya ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reçete hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN