Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan olan ’e duyarsız kalmaz

Giriş Tarihi: 29.8.2016
İnsan olan Filistin’e duyarsız kalmaz

Celtic taraftarı geçen hafta yüzlerce bayrağı açarak UEFA’ya meydan okumuştu... İskoçlar, protestoyu SABAH’a anlattı

Şampiyonlar Ligi play-off turunda İsrail ekibi Hapoel Beer karşısında topluca bayrağı açarak olay yaratan Celtic taraftarları için aslında bu yeni bir durum olmaktan uzak... Celtic taraftarları, 1980'lerden beri Filistin'e destek olma konusunda Avrupa'nın önde gelen taraftar topluluklarının başını çekiyor. Bir İskoç ekibinin UEFA'dan gelecek ağır bir cezayı dahi göze alıp Filistin'e destek çıkması ilk başta garipsenebilir ancak yıllardır süren bir gelenek olarak bu davaya sahip çıkmak için birçok haklı sebepleri var. göçmenleri tarafından kurulan ve zamanla İskoçya'da ayrımcılığa uğrayanların simgesi haline gelen Celtic'in Filistin'le dayanışmasını, "Filistin için Celtic" grubunun kurucusu John Bennett ile taraftar Peter McDade'e sorduk.

ÜZÜLMEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL
Filistin meselesiyle daha yakından ilgilenen İskoçya'daki Celtic taraftarları "Filistin için Celtic taraftarları" isimli bir de grup kurmuş durumda. Kendilerini sosyalist olarak tanımlayan grubun kurucusu John Bennett, Celtic Park'ta konuya duyarlılık gösteren taraftarları bir araya getiren topluluk spor ve futbol üzerinden Filistin'e nasıl destek olunabileceği yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bennett ayrıca "Filistin'in yüzleştiği duruma normal bir insanın karşı çıkmaması ve üzülmemesi mümkün değil" dedi.

60'LARDAN BERİ KARŞIYIZ!
Celtic'in kombine sahibi olan McDade ise durumu şöyle anlattı: "Celtic taraftarları tarihleri boyunca tiranlığa ve baskıya karşı durmuştur. Glasgow'un doğusunda fakir göçmenler tarafından kurulan bir kulübüz. Özellikle 60'larda 'da benzer sorunlar yaşanan Güney Afrika ve Filistin'e karşı kulüpte ve taraftarda aidiyet ve duyarlılık oluştu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan olan Filistin’e duyarsız kalmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN