'nın yeni başkanı

Federasyonu Başkanı , üyesi 55 ülke federasyonundan 42'sinin desteğini alarak, 'nın yeni başkanı seçildi.

Giriş Tarihi: 14.9.2016 12:12 Güncelleme Tarihi: 14.9.2016 15:15
UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin

UEFA'nın yeni başkanı, Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin oldu.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen seçimlerde Ceferin, UEFA üyesi 55 ülke federasyonundan 42'sinin desteğini aldı.

Ceferin'in tek rakibi Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael Van Praag ise 13 oyda kaldı.

Oylama sonrasında kısa bir konuşma yapan Ceferin, tüm destekçilerine teşekkürlerini iletti. Başkan seçilmesinin kendisi için çok büyük anlamı olduğunu ifade eden Ceferin, ailesinin ve "küçük, güzel" Slovenya'nın gurur duyduğunu söyledi.

Seçimi kaybeden Van Praag ise kendisine destek olan herkese teşekkür etti. Ceferin ve kendisinin aynı amacı paylaştığını, bundan sonra daha farklı ve iyi bir UEFA olacağını kaydeden Hollandalı futbol adamı, "Bugün demokrasi konuştu ve buna saygı duyuyorum". dedi.

Yeni başkan 2,5 yıl boyunca UEFA'ya liderlik edecek.

İLK KUTLAYAN SERVET YARDIMCI OLDU

Türkiye adına oy kullanma işlemini TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı yaparken, başkan seçilmesinin ardından Ceferin'i ilk kutlayan isim de Yardımcı oldu.

Öte yandan UEFA'nın FIFA Konseyi'ndeki kadın üye kontenjanına, tek aday olan İtalya'dan Evelina Christillin seçildi.

CEFERİN'DEN AVRUPA'NIN BÜYÜK KULÜPLERİNE GÖZDAĞI

UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa'nın büyük kulüplerine ilişkin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük kulüplerle uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu göstermemiz gerekiyor." dedi.

Ceferin, Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen UEFA başkanlık seçiminin ardından düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Başkanlığa adaylığının tamamen kendi kararı olduğunu belirten Ceferin, "Bu kadar destek olduğunu görünce işim daha da kolaylaştı. İnsanlar, değişiklikler ve yeni yüzler görmek istiyordu." şeklinde konuştu.

Sloven futbol adamı Ceferin, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 2018-2019 sezonundan itibaren dört ülkeden (Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya) dörder takımın direkt katılması kararına ilişkin, "Değişikliklerle ilgili yeterince bilgilendirilmedik." eleştirisinde bulundu.

UEFA üyesi 55 ülke federasyonunun yetkilileriyle bu konuyu tartışacaklarını anlatan Ceferin, "İstesem de istemesem de bu meseleyle ilgilenmem gerekiyor ve bu ilk ilgileneceğim mesele olacak." ifadesini kullandı.

Aleksander Ceferin, başkanlığa seçilmesinde küçük ve orta seviyedeki futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkelerden de destek almasına ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Küçük ve orta seviyedeki futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkeler de bana ve programıma inandılar. Hiçbir zaman perde arkasında olmadım. İnsanlar bana güvendi. Futbolda perde arkasında olan hiç kimse Avrupa'nın her kesiminden 42 oy alamazdı."

Eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin onursal başkan ilan edilmesi sorusu üzerine ise Ceferin, bu konuyu daha düşünmediğini belirtti.

FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun kendisini seçim kampanyasında desteklediği yönündeki iddiaları yanıtlayan Ceferin, "Bugün konuşulanlar medyanın ve diğer insanların hayal gücünden ibaret. Beni destekledi mi? Umarım öyledir ama bu konuda bir şey bilmiyorum." diye konuştu.

Büyük kulüplerin UEFA'ya karşı takındığı "kabadayı" tavrına yönelik yorumu değerlendiren Ceferin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük kulüplerle uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu göstermemiz gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

Avrupa futbolunun şike, ırkçılık, güvenlik gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğuna değinen 48 yaşındaki UEFA Başkanı, zengin ve küçük kulüpler arasındaki farkın giderek açılmasından dolayı finansal fair play uygulamasının daha sıkı hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Kongredeki rakibi Michael van Praag ile ilgili seçim öncesi yaşadığı gerginliklere ilişkin ise Ceferin, "Seçimlerden önce insanlar aşırı gergin olabiliyor ve hatalar yapabiliyor. Onunla bir sorunum yok." şeklinde görüşlerini aktardı.


ALEKSANDER CEFERİN KİMDİR?

1967 yılında doğan ve Ljubljana Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Aleksander Ceferin, ailesinin hukuk firmasında çalışmaya başladı. Daha sonra babasından görevi devralarak şirket müdürü oldu. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Ceferin, 2011 yılında Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı seçildi. Ceferin, 2015 yılındaki federasyon seçimlerinde ikinci kez dört yıllığına Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı seçildi.

UEFA Yürütme Komitesi'nde yer almayan 48 yaşındaki Aleksander Ceferin, ülkesi Slovenya dışında pek tanınan bir isim değil.
Ceferin, geçtiğimiz Haziran ayında UEFA Başkanlığı'na aday olacağını açıklamıştı.

Oy verme işleminden önce bir konuşma yapan Ceferin, bir şov adamı olmadığını, tutamayacağı gerçek dışı sözler vermeyeceğini ve egoları olmadığını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN