Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalkavan bozuk düzenin parçası

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Kalkavan bozuk düzenin parçası

Sabah Spor'un usta yazarları, Ahmet Çakar, Gürcan Bilgiç, Levent Tüzemen, İskender Günen, Metin Tekin, Murat Özbostan ve Bülent Timurlenk haftaya damga vuran Beşiktaş-Trabzonspor maçının hakemi Mete Kalkavan'ı yorumladı.

İşte bir Sabah Spor klasiği olan Serbest Kürsü'de yer alan o görüşler:

Hakemler her hafta inanılmaz hatalar yapıyor, bu hafta da Mete Kalkavan öne çıktı. Sizce niye böyle?

AHMET ÇAKAR: Hakemleri bazen anlayabilmek mümkün değil.. Bazen puan tablosu bazen büyük takımın etkisi altında kalıyorlar. Özellikle üç haftadır hakemlerin performansı sallantıda. Zaten hakem hataları domino taşı gibidir. Biri yapmaya başladı mı, art arda gelir.

GÜRCAN BİLGİÇ: Eğer bir hakem, gördüğü hakkında yapabileceği en yumuşak yorumu tercih ediyorsa başını belaya sokmak istemiyor demektir, yoksa kuralları bilmemeleri veya vicdansız olmaları mümkün değil. İki tane ana sebep var, en başında federasyon ve MHK'nin hakemlerini koruyamaması. Deniz Ateş Bitnel'in başına gelenler ortada. Yanlış kararlar verdi, linç edildi ama bir tek yetkili çıkıp arkasında durmadı. Ortam bulanıksa hakemin kararı da net olamaz.

LEVENT TÜZEMEN: Bu hataların baş sorumlusu MHK'dir.. Neden mi? Kuddusi Müftüoğlu görevi Yusuf Namoğlu'na devrederken 2016-17 Süper Lig sezonu için düdük çalacak 22 hakemi de rapor halinde vermişti. Namoğlu elinde imkan olmasına rağmen bu listeyi değiştirmedi. Ancak Namoğlu 18 kişilik hakem kadrosuyla yönetilen İngiltere "Premier Lig" modelini örnek almasına rağmen Türkiye Süper Ligi'ni 12 hakeme mahkum etti. MHK'nin "Ödül ve ceza" uygulamasını yapmadığı hakem dünyasında 12 hakem uygulaması nedeniyle rekabet de yok. Hakem hata yapsa bile bir sonraki hafta maç alacağını biliyor.

İSKENDER GÜNEN: 'Hakemler de insandır, hata yapabilir' sözlerini her zaman duyuyoruz. Doğru ama iyi niyetli değillerse ne olacak? Benim Türkiye'de hakemlerin iyi niyetli oldukları konusunda tereddütlerim var. Çünkü takımına ve maçına göre hakem kurallarının değiştiği bilinen bir gerçek. Eyyamcılıkta bazılarının üstüne yok! İşte yakın bir örnek Mete Kalkavan… Bir takım nasıl katledilir, Beşiktaş- Trabzonspor maçında bunu herkese gösterdi. Kimse kendini kandırmasın. Sistem, değişmedikçe bu düzen bundan sonra da devam edecektir.

METİN TEKİN: Hakemler bu seneye dair bir mesele değil. Bizim ligimizde diğer liglerden daha fazla konu yapıp konuşuyoruz ama diğer bir gerçek de çok formda hakemlerimiz olduğundan söz etmek mümkün değil. Kısa vadede bunun çözümü olmayacaktır, umarım çok daha az hatalarla yönetilir maçlar.

MURAT ÖZBOSTAN: Bir hakem bir pozisyonu yanlış görüp, yanlış bir karar verebilir fakat bir hakem eğer bir pozisyonu görüp ona rağmen yanlış kart gösteriyorsa, o zaman bu işte bir kasıt var demektir. Quaresma bile neden kırmızı görmediğini herhalde merak etmiştir. Ortada net uygulanması gereken bir durum, bir kural var. Nasıl böyle bir hata yapar hakem? Buna formsuzluk buna yorgunluk denemez.. Bu başka bir şey.. Trabzonspor'a karşı hakem camiasının bir alerjisi var.

BÜLENT TİMURLENK: Türk futbolu, Avrupa futbolunun iki adım gerisindeyken, hakemlerimiz de futbolumuzdan iki adım geride. Problemimiz budur. Sürekli değişen MHK başkanları, onların favori hakemleri, koşamayanları, eyyam düdük çalanları… Sağlam karakterli, sahada bir duruşu olan hakemler yetiştiremiyoruz, maç içinde bir hatayı bir başka hatayla örtenler, bir önceki hafta aleyhine hata yapılmış takımın maçına pansuman yapmaya gelenler. Mete Kalkavan da bu bozuk düzenin sadece bir parçası...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkavan bozuk düzenin parçası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN