Herkesin ikinci takımı olduk

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Herkesin ikinci takımı olduk

'Şampiyonluk' kelimesi için erken ama hedefsiz değiliz, ilk üç içinde olmak istiyoruz
Abdullah Avcı'yla gönülden sözleşmemiz var, onunla bir başarı hikayesi yazacağız
Yolda çevirip "Başakşehir ikinci takımım" diyorlar, işi doğru yaparsanız sevgi oluyor

Medipol Başakşehir bugün takipçisi Beşiktaş ile hem yenilmezlik serisi hem de liderlik için karşı karşıya gelecek. Bu önemli mücadele öncesi Başakşehir ve aynı zamanda Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ'a başarılarının sırlarını sorduk.
İşte kulübün bir numarasından her konuda önemli açıklamalar:
Başakşehir Futbol Kulübü tamamen kurumsal bir yapıya büründü. 10 yıldır beraber çalıştığımız Abdullah Avcı'yla bu noktaya geldik. Avcı'yla sözleşmemiz gönülden... Gönül sözleşmemiz çok uzun. Kağıda dökmüyoruz.
Normalde her sene bir sezonluk imzalarız ama bu sefer iki yıllık yaptık. Hocamıza dört büyüklerden teklif de geldi ama buna rağmen bizle devam etmek istedi. Biz Avcı'yla başarı hikayesi yazmak için birlikteyiz. Türkiye'nin en önemli altyapı tesisi için çalışma başlattık. Dünyada ilk 5'e girebilecek bir akademi. Bir-iki aya kadar çalışmalara başlamak istiyoruz. Hem üretmemiz hem yarışmamız lazım. Abdullah hoca tüm takımlarımızdan sorumlu olacak ama elbette bir heyet de düşünüyoruz. Almanya'dan görüşmelerimiz var, Atletico Madrid'le görüşüyoruz.
Barcelona Kulübü ile de görüşeceğiz. Doğru bir modelle tesisi bitirip orayı Türkiye'nin en iyi akademisi haline getireceğiz.
Başakşehir futbolseverlerin ikinci takımı oldu. Başakşehir'e herkes aidiyet hissediyor.
Ligin sevimli ve sempatik bir takımı olduk, bu çok önemli. Kızımla Bağdat Caddesi'nde bir kafedeydik. Çıkışta biri geldi, "Başkanım Fenerbahçeli'yim ama Başakşehir de ikinci takımım oldu. Zevkle izliyoruz" dedi.
Eğer işinizi doğru yaparsanız, insanlar da buna inanırsa size karşı bir sevgi ve güven oluşuyor. 350 bin nüfuslu bir ilçedeyiz. Baktığımızda her maçımız ortalama 3 binin altına düşmüyoruz. 'Şampiyonluk' kelimesi için erken. Daha 23 hafta var.
Bu köprünün altından çok sular akar.
Fakat şampiyonluk olmasa da ilk 2 ya da 3 olmalı. Futbolun şu gerçeğini biliyoruz, 2-3 olabiliriz ama şartlar başka yere de götürebilir.
Ama hedefsiz bir takım değiliz.

CUMHURBAŞKANIMIZ BÜYÜK ŞANS

Cumhurbaşkanımızın varlığı futbolumuz için şans mı?
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hem Türk futbolu hem de spor için büyük bir şans. Yayın ihalesinde bile bu oranlar bu kadar büyüdüyse, dolaylı olarak devletin statlara yaptığı yatırımla büyük ilgisi var. 18 stadımız varsa, 14-15'i yeni stat, 2-3 tane daha yeni gelecek. Statlarımız teknolojik donanımlı, hepsi yeni zeminli. Bunlar da yayın için önemlidir. Ülke ekonomisine güven olmasa ve Katarlı işadamları buraya gelmese ihale bu kadar büyümezdi. 1-1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaptılar Digiturk'e... Yayın ihalesi de KDV'siyle 3 milyar dolarlık bir yatırımdır. Teknoloji yenilemesi için de para harcayacaklar. Ülkenin güçlü olması bu noktaya getiriyor.

BİZİM BEŞ KURUŞ BORCUMUZ YOK
Kulübün ekonomisine gelirsek, borcunuz yoktur herhalde?
Bizim Başakşehir Kulübü olarak bir borcumuz yok. Geçen sezonu 4. bitirdiğimiz için gelirlerimiz de arttı. Denk bütçe yapmaya çalışıyoruz, uygun olmayanı almıyoruz. İstediğimiz oyuncuya çok büyük paralar istediklerinde ısrarcı olmuyoruz. İstişare ederiz, değerlendiririz. Bugüne dek 4-5 milyon Euro verip oyuncu almadık. Mossoro'nun, Emre Belözoğlu'nun bonservisi yok. Napoleoni'nin de yoktu. Bizde bir scout ekibi var. Onların keşfiyle 2.5 yıl önce Badji diye bir orta saha oyuncusu aldık. 220 bin Euro'ya aldık. 2 milyon 650 bin Euro nakit paraya Anderlecht'e sattık.

YANLIŞ TRANSFERLER BU HALE GETİRDİ!
Pek çok kulübün borç yüzünden UEFA'yla başı dertte.. Ne söylersiniz?
G.Saray, F.Bahçe, Beşiktaş, Trabzon, Bursa'nın tribün ve reklam gelirleri muazzam. F.Bahçe'nin stat geliri 50-60 milyon TL. Bizde 2-3 milyon TL'yi geçmez. Anadolu kulüplerinde gelir-gider sıkıntısı var. Yayın ihalesinin büyümesi önemli. Anadolu kulüpleri bu sayede dengesini bulacak. Bir Anadolu kulübünün ligde kalması için vergileri dahil en az 75 milyon TL para harcaması gerekiyor, yoksa mümkün değil. Yanlış transferler yapılırsa, bir de yönetim istikrarı yoksa borçlar 2-3 yılda çığ gibi büyüyor.

BEŞİKTAŞ BİZE GÖRE ÇOK TECRÜBELİ
Beşiktaş maçı için görüşünüz?
Ben her maç 3 puanı düşünürüm. Beşiktaş ligin en iyi takımlarından biri. Bizim için puan alabilmek önemli. Beşiktaş'ı da özellikle tebrik etmek isterim, Benfica karşısında 3-0'dan 3-3'ü bulacak ruhu ortaya koymak çok önemli. Bu ruhu ancak şampiyon takımlar taşıyabilir. Tecrübeleri bizden çok ileride. Fakat bizim de başarıya açlığımız var, biz de inşallah bu hafta puan almaya gideceğiz.

FUTBOLUN MERKEZİ KULÜPLER BİRLİĞİ
Kulüpler Birliği nasıl gidiyor?
Kulüpler Birliği Başkanlığı çok zaman alan bir alan. 18 kulübün de mutabakatıyla aday olup seçildim. Rahmetli Özhan Canaydın ve Aziz Yıldırım'la birlikte 4 yıl başkanvekilliği vardı. Geçmişte beş kulüp başkanının bir araya gelemediği bir ortamdayken artık 18 kulübün temsil edildiği, her toplantıda bulunduğu, futbol menfaatine kararlar alındığı bir noktaya geldik. Yayın ihalesi bir yana, yalnızca deplasman yasağının kaldırılmasından dolayı bile yolda çevirip tebrik edenler oldu. Bir yandan eleştiriyoruz 'taraftar niye gelmiyor' diye, bir yandan da taraftarı yasaklıyoruz. Tezat yok muydu burada? Şu anda Türk futbolunun en önemli merkeziyiz. Bunu şimdi daha iyi anlıyorum.

DOLARA RAĞMEN HEDEFİ BULDUK
Ağustos 2014'ten itibaren yayın ihalesine çalışmaya başladık. O zaman bazı rakamlar telaffuz ettim. '600 milyon dolar' deyince, gülenler oldu. "Bunları neye göre hesaplıyorsunuz" dediler. O günden bu yana yeni statlar var, mobil teknoloji inanılmaz bir noktaya geldi. İhale için yaşanabilecek tüm sorunlar yaşanmış olmasına rağmen 28 Ocak 2016'da Nick Coward'la, Futbol Zirvesi'nde yaptığım bir söyleşi var. O gün '600 milyon doların altında olmamalı' demiştim. Dolar 2.7'yken 3.4 TL civarına geldi. Ona rağmen bu rakamları bulduk.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesin ikinci takımı olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN