Arda’yı arayacağım

Türkiye’nin yeni teknik patronu olan ’la yaptığı görüşmelerden ’ın durumuna dek merak edilen konulara açıklık getirdi. Luce’nin Arda vurgusu, dönüş sinyali olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 5.8.2017
Arda’yı arayacağım
, Riva tesislerinde düzenlediği basın toplantısıyla yeni teknik direktörü Mircea Lucescu'yu başkan 'in de katıldığı imza töreniyle basına tanıttı. Öncelikle geliş süreci hakkında bilgi veren Rumen hoca, teklifini geri çevirdiği 'a teşekkür ederken , , sağlık durumu gibi konularla ilgili soruları da yanıtladı. İşte Luce'nin öne çıkan sözleri:

GALATASARAY'I REDDETTİM ÇÜNKÜ…
Belki Türkiye'ye birkaç sene önce gelmeliydim. Zenit'te başkan bir şeyleri değiştirmek istedi. Rusya'dan ayrıldıktan sonra bir buçuk ay kadar düşündüm ve evde duramayacağımı, çalışmam gerektiğine karar verdim. Galatasaray'ın başkan yardımcısı Bükreş'e gelerek bana sportif direktörlük teklifinde bulundu, kabul etmedim. Galatasaray Bükreş'e yeniden geldi, bu pozisyonda çalışmayacağımı kendilerine ilettim.

ARDA'YLA TELEFONDA GÖRÜŞECEĞİM
En büyük sıkıntılardan biri yurtdışında olup forma giymeyen oyuncular. Kulüpleriyle teknik direktörleriyle konuşmak istiyorum. Bunu çözmek istiyorum. Benim amacım bütün oyuncuları bu ülkeye bir sorumlulukları olduğuna ikna etmek. Arda'yla görüşeceğim, telefon açacağım. Türk halkının ne kadar duygusal olduğunun farkındayım. Onun acı çektiğini görebiliyorum. ın ona onun da Milli takıma ihtiyacı var.

TÜRKİYE'Yİ SEVDİĞİM İÇİN KABUL ETTİM
Bu teklifi kabul etmemde, bu ülkeye olan sevgim var. Bu görevdeyken inanıyorum ki başta ve Galatasaray taraftarları yanımda olacaktır, ayrıca Fenerbahçe taraftarları da yanımda olacaktır. Şimdi böyle bir görevle kimseyi kızdırmamış oluyorum. Şu anda en önemli görevdeyim. Türk futbolunun uluslararası imajı için de çok önemli bir durum.

GEL FOTOĞRAF ÇEKTİRELİM
Bir basın mensubunun 'nun sağlık durumuna dair geçmişte çıkan haberleri dile getirmesinin ardından başkan Yıldırım Demirören araya girmek istedi. Buna karşın Rumen teknik adam, soruyu yanıtlamayı tercih edip basın mensubuna yaşını sordu. "48" yanıtını alan 72 yaşındaki Lucescu, "Gel fotoğraf çektirelim istiyorsan. Kim daha genç" diyerek gayet sağlıklı olduğunu ilginç bir şekilde vurguladı.

TERİM G.SARAY'IN BAŞINA GEÇSİN
Bu arada Sayın Fatih Terim'e de çok teşekkür ediyorum. Hayatlarımız birbirini takip ediyor gibi. Galatasaray'ın başından ayrıldı, ben geçtim. Şimdi de Milli Takım'dan ayrıldı ve ben geçiyorum. Umarım Fatih Terim bir gün Galatasaray'ın başına geçer ve başarılı olur. Türkiye'de atasözlerinin sevildiğini iyi biliyorum. İyi arkadaşlar zor günde belli olur. Eğer böyle bir günde kabul etmeseydim arkadaş olarak görünemeyebilirdim.

13 YIL ÖNCE ÇALIŞACAKTIK
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Mircea Lucescu görevlendirmesi üzerine şu sözleri sarf etti: "Hocamızla 13 yıl evvel çalışacaktık, kısmet bugüneymiş. Teklifi kabul ettiği için dostum Lucescu'ya teşekkür ediyorum." Demirören ayrıca, Fatih Terim'in istifasından sonra "Türkiye Futbol Direktörlüğü" pozisyonunun kaldırıldığını açıkladı. Anlaşma iki yıllık olacak. Rumen hoca yıllık 2.5 milyon Euro alacak.

YARDIMCILARI HAVUTÇU VE ŞAHİN
Mircea Lucescu'nun imzası sonrası merak edilen bir diğer konu ise Rumen teknik adamın yardımcılarının kim olacağıydı... Futbol Federasyonu gece saatlerinde yaptığı açıklama ile o sorunun yanıtını verdi: ve ... Mircea Lucescu'nun, Beşiktaş'ı ligin zirvesine taşıdığı 2002-2003 sezonunda Tayfur Havutçu, siyah-beyazlı ekibin kaptanıydı. Levent Şahin ise Milli Takım'da Fatih Terim'in yardımcılığını yapmış ve geçen sezon bir dönem Adanaspor'u çalıştırmıştı.

NE DEDİLER?

MURAT ÖZBOSTAN
Zaman yok doğru tercih!

Mevcut şartlar içinde doğru bir seçimdir.. Şenol Güneş'i Beşiktaş vermedi. Abdullah Avcı'nın Başakşehir'e dair önemli projeleri var. İki isim olmayınca, bu kısa sürede bir seçim yapılması lazımdı. Daha Dünya Kupası için az da olsa bir şans varken, Lucescu'nun bu göreve getirilmesi doğrudur. 72 yaşında olabilir. Ama kimse onun için tecrübesiz diyemez. Bizim zaman kaybetmeye vaktimiz yok. Keşke yerli bir isim olsaydı.. Yüzde yüz bu fikirdeyim. Eğer Türkiye'de teknik adam yetişmiyorsa, zaten bu Lucescu'nun sorunu da değil.. O yaşlı bu genç diye bir ayrıma girersek, her meslekte o zaman oturup tek tek analiz yapalım! Yaşı 60'tan yukarı olan herkesi emekli edelim mesela.

GÜRCAN BİLGİÇ
Her şeyin farkında ve tecrübeli

Lucescu'nun kariyerini ve kapasitesini biliyoruz. Elini dokundurduğunda çalıştırdığı takımları farklılaştırıyor. Herkesin kafasında olan tek endişe emekliliği yaklaşırken aynı verimi gösterip gösteremeyeceği. İmza töreni sonrasında yaptığı açıklamaları dinlerken, vücut dilini de izledim, güven verdi. Her şeyin farkında ve yılların tecrübesi ona bir yol haritası oluşturmasını sağlamış. Zamana ihtiyacı yok, doğru analizin peşinde. Aynı oyuncularla farklı bir performans arayacak ve Ukrayna'dan bahsederken bunu yapabileceğini de hissettirdi. Yıldırım Demirören'in hoca seçimindeki "Yabancı" faktöründe oluşan eleştirilere verdiği yanıt, önümüzdeki dönemin tartışmasını da oluşturacak; Bizim hocalarımız da kendilerini geliştirsinler, 3-5 isim etrafında dönüp durmayalım.

İSKENDER GÜNEN
Lucescu Türk futbolunun ayıbıdır

Şu an ülkemizde Milli Takım'ı çalıştırabilecek yerli bir teknik adam nasıl olmaz? Yanıtlanması gereken soru bu. Hala Lucescu gibi belli bir yaşa gelen bir teknik adama yarınlar adına bel bağlanıyorsa ortada büyük bir sorun var. Bana göre; bugün gelinen nokta Türk futbolunun ayıbıdır. Bu işten sorumlu olanların Lucescu'yu Milli Takım'a teknik adam yapma nedenlerini kamuoyu önünde açıklamaları bir zorunluluktur. Yapılan hamlenin son derece yanlış bir seçim olduğu gerçeğini kimse gözardı etmemeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arda’yı arayacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN