: VAR sistemi iyi bir şey, uygulaması rezalet

Başkanı düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 9.10.2018 15:16 Güncelleme Tarihi: 9.10.2018 17:55
Fikret Orman: VAR sistemi iyi bir şey, uygulaması rezalet

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Vodafone Park'ta bir basın toplantısı düzenledi.

Bursa'da bir Beşiktaş taraftarına, Konya'da ise Beşiktaş U21 takımına saldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Fikret Orman, Video Yardımcı Hakem sistemiyle (VAR) ilgili de çarpıcı sözler sarf etti. İşte Orman'ın açıklamaları:

"BAZI GERÇEKLERİ AÇIKLAMANIN ZAMANI GELDİ"

"Farklı bir gündemimiz var. Hep futbolun güzelliğini ortaya çıkarmak için gayret içindeydik. Bazı gerçekleri ortaya koymanın zamanı geldi. 10 aydır Kulüpler Başkanıyım. Hiçbir zaman almış olduğumuz sorumlulukları bir yere refere etmeye çalışmadık. Dönem dönem Beşiktaşlılara bunu ifade ettik. Yönetim, teknik heyet, futbolcular olarak biz kendi işimizi iyi yapmak zorundayız dedik. Daha çok kendimize bakmamız gerektiğini ifade ettim."

"İLK GÜNDEN BERİ BEŞİKTAŞ'A SAHİP ÇIKTIK"

"Biz camiayı yöneten insanlar olarak esas sorumluluğumuz Beşiktaş için doğru şeyler yapmak. Hep futbolu güzelleştirmek ve centilmenliği ön plana çıkardık. Taraftarımızdan 'Beşiktaş'a sahip çık' diye tezahürat var. İlk günden beri Beşiktaş'a sahip çıktık. Bütün işimiz Beşiktaş duruşumuzu insanlara göstermek oldu. Taraftarlara da sahip çıktık. Saldırıya uğrayanları bizzat aradık, hukuken takipçisi olduk. Her yerde davalar açtık. Sayın İçişleri Bakanı'nı aradık. İcraatsal olarak şeyler yaptık. Her yaptığımız işi kamuoyu ile paylaşmak zorunda değiliz. Bunu şov esaslı yapmadık. Beşiktaş etiği üzerinden açıklamalar yaptık.

KONYA VE BURSA'DA YAPILAN SALDIRILAR...

"Bursa'da taraftarımıza saldırdılar, en azından "üzüldük" denmesini beklerdik. Konya'da yaşanan olaylar... Bunlar altyapı çocukları... Saha içerisinde kavga olur, oyuncular oyuncularla kavga eder ama yöneticiler ve personelin karışması olmaz. Bununla ilgili çıkıp bir açıklama yapılmalıydı."

"VAR SİSTEMİNİN UYGULAMASI REZALET"

"VAR sistemi doğru bir sistem. Hatayı yapan bilgisayarlar olmaz, hatayı yapan insanlardır. VAR sistemi iyi bir şeydir, uygulaması rezalettir bu ülkede. Dünya Kupası'nda yüzde 99.3 başarıya ulaştı VAR sistemi. VAR'ın tek uygulanmadığı kulüp, Beşiktaş Kulübü. MHK bizim direkt muhatabımız değildir. Bizim muhatabımız TFF'dir. Hangi eğitimler veriliyor bu sistemle ilgili. VAR sistemiyle alakalı değil, hakemlerin eğitimiyle akalalı sıkıntı var. VAR'ı yöneten insanlar hata yapıyor, sistem hata yapmıyor. Hakem VAR yokmuş gibi yönetecek maçı."

"İYİ NİYET FALAN ARAMIYORUM ARTIK"

"Son Konya maçında verilen penaltı komedi! VAR'a gidilip bakılıyor, yine aynı. Her maçımızda bir şey var. Gayet iyi niyetle bakıyorum ve kasıt aramıyoruz dedim ama artık fikrimi değiştirdim. Ben iyi niyet falan aramıyorum artık. Herkes işini yapacak, bize laf yetiştirmeyecek, sahada işini yapacak. Eyyamcılıkla, günü kurtarmayla bu işler çözülmez.

"YURT DIŞINDAN DANIŞMAN GETİRECEĞİZ"

"Her kulübün hakemleri var! Böyle bir şey olmamalı. Adil yönetim istiyoruz. İlk Kulüpler Birliği toplantısında gündeme getireceğim. Bir danışman getirelim yurt dışından ve bütün maçları izleyip raporlasınlar MHK'ye."

"FEDERASYON TOPLANTI DAHİ YAPAMIYOR, AMA CANER'E GECENİN 12'SİNDE CEZA VERİYOR"

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Euro 2024'te tıkanıp kaldığını sözlerine ekleyen Fikret Orman, "Euro 2024'e hazırlanıyoruz, Euro 2024 açıklandı ama federasyon 2.5 aydır yönetim kurulu toplantısı yapamıyor. Bu kadar ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde tek iş Euro 2024 mü? 10'a yakın kulüp olarak TFF'ye yazı yazdık, birine bile cevap verilmedi. Cevap verilse bizim tahkim yolumuz açık. Federasyon kararları tahkime gidebilir, buna da cevap verilmedi. Yönetim kurulu toplantısı yapılmadığı için bu kararlar alınamıyor diyorlar. Bizim saat 21.00'de maçımız bitiyor, gecenin saat 12'sinde yönetim kurulu toplanıp talimat değiştirilip, Caner'e televizyon görüntüsünden ceza veriliyor. Kulüpler söylediği zaman neden toplanmıyor yönetim kurulu? Tekrar söylüyorum, biz olduğumuz için federasyon var. Bu sıkıntıları çözmek TFF'nin işi, kulüplerin değil. Futbolu güzelleştirmek, adaleti sağlamak, tribünleri doldurmak, kulüplerin bireysel işi değil. Beşiktaş edepli bir kulüptür, buna çok dikkat ediyoruz. Her seferinde nezakete, zarafete dikkat ediyoruz. Bu bir tek bizim değil, bütün futbol ailesinin işi. Mevlana'nın bir lafı var; Edep aklın tercümanıdır. Herkes edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar değerlidir" açıklamasını yaptı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"BEN BU AİLENİN BAŞINDAYIM VE GEREKTİĞİNDE AİLEME KIZABİLİRİM"

Futbolcuların TL üzerinden alacakları ödeneklerin kur kararının devlet tarafından belirlendiğini söyleyen Fikret Orman, "Devletin bir kanunu var. Kanun çıktıktan sonra istişare ettik. Şu anki Maliye Bakanlığı bir kur belirledi, ona göre hareket edilecek. Devletin kanunları var. Oyunculara ilave vergi gelse oyuncularımıza 'Bunu kabul etmiyoruz' diyemiyoruz. Bu kanunun gerekliliği neyse hep beraber yönetmeye çalışacağız. Türkiye zor bir süreçten geçiyor, kulüpler de zor süreçler yaşıyor" dedi. Konya'da yaşanan olaylara müdahil olduklarını ifade eden Orman, "Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. TFF de dahil olmak üzere bir karar verilmesi lazım. Bu kavgaların olduğu yerde Türkiye, Yunanistan'da geçen sene PAOK maçında yaşanan olayların yaşandığı bir noktaya gider. Adam sahaya silahla girmişti. Futbol futbolcularla ve teknik adamlarla oynanan bir olaydır. Bu olaylar, savcılık haricinde futbol ailesi tarafından da cezalandırılmalıdır" dedi.

"ÜMİT ÖZTÜRK PEPE'Yİ YANLIŞ ANLAMIŞTIR"

Pepe'nin Konya maçından sonra hakemi tebrik ettiği yönündeki iddiaya da cevap veren Orman, "Pepe, Portekizce konuşuyor. Hakem acaba hangi lisanda anladıysa, yanlış anlamıştır diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

Kulüpler Birliği'nde kimsenin ayrıcalık beklemediğini sözlerine ekleyen Başkan Fikret Orman, son olarak, "Biz Beşiktaş için her gün çalışıyoruz. Tek işimiz Beşiktaş'ın menfaatlerini korumak, duruşumuzla Beşiktaş'a iyi temsil etmek. Beşiktaş'ı yönetenlerin bir tek amaçları var, Beşiktaş'ı başarılı kılmak. Şampiyonluklar gelirken de biz vardık. Bize güvensinler. Bazen onları üzecek laflar söyleyebilirim. Onlar benim ailemin parçası. Karşı komşunun ailesine kızacak halim yok ki. Ailenin en üst makamında ben oturuyorum. Bu bir aile bütünlüğüdür" diyerek sözlerini tamamladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Orman: VAR sistemi iyi bir şey, uygulaması rezalet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN