'ta olay açıklamalar! Cocu, Yanal, kadro dışı kalanlar ve yardımcı hocalar...

Kulübü Başkanı , FB TV'deki Gündem Özel programında konuştu.

Giriş Tarihi: 10.10.2018 14:15 Güncelleme Tarihi: 11.10.2018 00:51
Ali Koç'ta olay açıklamalar! Cocu, Yanal, kadro dışı kalanlar ve yardımcı hocalar...

Sarı-lacivertli kulübün başkanı Ali Koç, kulüp televizyonunda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Başkan Koç, tartışılan teknik direktör Cocu'nun durumu, Ersun Yanal iddiaları, Dirar, Aatif ve Volkan Demirel'in kadro dışı kalma sebepleri ve görevine son verilen yardımcı hocalarla ilgili çok konuşulacak sözler sarf etti.

Ali Koç'un açıklamaları şöyle

"TOP ÇİZGİYİ GEÇMEDİĞİNDE..."

Puan tablosunda olmamamızın gereken bir noktadayız. Doğal olarak yönetimimiz, hocamız, sportif direktörümüz, yeni transferlerimiz tartışılıyor. Top çizgiyi geçmediğinde yaptığınız şeyler göz ardı ediliyor. Taraftara göre daha sabırlıyım ve geleceğe daha umutla bakıyorum.

"SİVASSPOR MAÇINA YENİ SPONSORLARLA ÇIKACAĞIZ"

Haftaya Sivasspor maçına yeni sponsorlarımızla çıkacağız. SPK'ya teşekkür ediyoruz, sermaye artırımına izin verdiler. Kaynak oluşturmamıza rağmen mart ayından sonrasını göremiyoruz. Kenetlenmezsek başarılarla dolu bir Fenerbahçe oluşturamayız. Beşiktaş ve Başakşehir maçlarının performanslarından memnunum. Rize ve Zagreb'deki performanslarımızı ise kabul edemiyorum.

"MAÇ SIRASINDA PROTESTOYU KABUL EDEMEM"

Taraftarımızın üzgün ve kızgın olmalarını anlıyorum. Çubuklu sahada mücadele ederken yuhalamak, ıslık çalmak kabul edilemez. Ben bu tutumu reddediyorum. 4 senedir başarı yok, bu sezon belki ondan dolayı birikmiş bir kızgınlık olabilir ama şartlar ne olursa olsun Fenerbahçemize sahip çıkmalıyız. Protesto olacaksa da maç bittikten sonra olsun. Bu sadece Fenerbahçe'ye zarar verir. Belki haklısın üzgün ve kızgın olmakta ama böyle tepki vermekte haklı değilsiniz.

Ali Koç: "Ersun Yanal sevdasına son verin!"

"ERSUN YANAL BİZİM PLANLARIMIZDA YOK"

Ersun Yanal hocamız bizim planlarımızda yok. Bunun sebeplerini başka bir programda konuşabiliriz. Şu an böyle bir şey yok. Ne kendisiyle konuştuk ne de konuşmayı planlıyoruz. Sizlerden rica ne olur bu sevdaya bir son verin. Bunun pek bir faydası olmuyor.

"AYKUT HOCA YARDIMCI HOCALARIN KALMASINI İSTEDİ"

Görevine son verilen yardımcı hocaların neden gönderildiğine gelelim. Biz buraya bir düzen değiştirmeye geliyoruz. Sezon başında Aykut hoca ile konuştuk. Konuştuğumuz konulardan biri de teknik ekipti. Hoca teknik ekibinin iyi olduğunu söyledi. Comolli de teknik kadroyla konuştu ve onun da raporu olumluydu. Yumuşak bir geçişle teknik kadronun kalmasının geçiş döneminde bize yardımcı olacağını düşündük orta vadede. Aykut hoca da onların haklarının korunmasını istedi. Ben bir takıma geçene kadar onların işi olmayacak, ben bir takımla anlaşınca da onları yanıma alırım dedi. Bu ekip sezon açılışı öncesi istifa etti. Biz de Aykut hocayı aradık ve bir yanlış anlaşılma mı oldu dedik. Daha sonra tekrardan anlaşıldı ve onlarla devam edildi. Biz ne yapsak karşı konulmaya çalışıldı. Bu maalesef bazı oyunculara da yayıldı ve olumsuz etki yaptı.

"ARDA KESKİN'İN GÖREVİNE SON VERİLİNCE TEKNİK DİREKTÖRE YARDIM ETMEMEYE BAŞLADILAR"

7-8 kişilik bir ekip bu geçen seneden kalan ekip. 28 Haziran'da başladık çalışmalara. Arda Keskin adlı arkadaşımıza salon çalışmaları görevi verildi. Teknik direktör bu çalışmaları yetersiz bulunca görevine son verildi. Bu gelişme geçen hafta yollarımızı ayırdığımız 3 kişiye olumsuz etki yapıyor. Erwin Koeman'ın gelişiyle Turgay Altay'ın bazı görevleri Erwin'e verildi. Bu olay sonrası bu ekip fark edilir bir şekilde teknik kadroya yardım etmemeye başlıyor. Turgay Altay "Bana ne, benim sorunum mu, Fenerbahçeliler düşünsün" diye aleni bir şekilde tepkiler veriyor. Saha antrenmanları sırasın umursamaz tavırlar sergiliyorlar.

"ALPER AŞÇI FUTBOLCULARIN TALEPLERİNİ COCU'YA İLETMEDİ"

Oyuncular maça biz yorgun çıkıyoruz diye ifade ediyorlar ve bunu Alper Aşçı'ya iletiyorlar. Alper Aşçı da bunun teknik direktörün isteği olduğunu söylüyor. Futbolcuların bu tepkisi teknik direktöre iletilmiyor. Yapılan çalışmaların yanlış olduğu ve sakatlıklara neden olabileceği tespit ediliyor. Konya maçı öncesinde performans antrenörü Alper Aşçı'nın görev tanımı değiştiriliyor. Antrenman planlarına da karışmaması ifade ediliyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Bu kişiler motivasyon düşürücü davranışları artarak devam ediyor.

"COCU'NUN CENAZESİNİ SOYUNMA ODASINDAKİ HALIYA SARIP KALDIRACAĞIZ"

Beşiktaş maçı öncesi pek çok konuda eleştirel ifadeler kullanarak takımın bileşenlerini olumsuz etkilemek için aleni bir çaba sarf ediyorlar. Maç öncesi primin yetersiz olduğunu söylüyorlar. Maça gidiyorlar, soyunma odasına gidiyorlar. Soyunma odasında yerde bir halı var. Bu halı ne diyorlar? "Bugün Beşiktaş bizi yenecek ve hocanın cenazesini bu halıya sarıp göndereceğiz" diyorlar. "Bu takımın kalitesi yok, Beşiktaş'ı yenemeyiz" diyorlar.

"TURGAY ALTAY 'COCU'NUN GÖREVDEN ALINACAĞI TARİHİ ÖĞRENDİM' DİYOR"

Trnava maçı öncesi kamp yapılan otelde teknik ekipteki diğer kişilere mobbing yapacak şekilde "safınızı belli edin" diyorlar. Maç öncesi Turgay Altay "yönetimden bilgi aldım, hocanın görevden alınacağı tarih belli" diyor. Trnava maçında da yine aynı halı var. "Bu kez hocanın cenazesini kaldıracağız" diyorlar. Maçı kazanıyoruz, ertesi sabah "Fenerliler yüzünüz gülüyor, maçı kazandınız ya" ifadelerini kullanıyorlar.

"ANTRENMAN BİLGİLERİNİ DIŞARI SIZDIRIP, GEÇEN SENENİN BİLGİLERİNİ SİLMİŞLER"

İçeriden dışarıya bilgi sızdığı diye bir şüphemiz var. Cuma günü mesai saati bitiminde son verdik görevlerine. Eşyalarını bile toplayamadılar denildi ama bunu biz hazırlıksız yakalansınlar diye bilerek yaptık. Bu arkadaşlardan birinin bilgisayarından gördüğümüz kadarıyla bütün antrenman bilgileri dışarıya sızdırılıyor. Fenerbahçe.org uzantılı mail adresinden gmail uzantılı bir mail adresine gönderiliyor bilgiler. Samandıra'daki bilgisayar sisteminde bütün bilgiler var. Geçen senenin bütün idman verileri ve performans dataları da ironik bir şekilde silinmiş! Niye böyle dediğimizde de yeterli hafıza yok diyorlar. Bir taraftan mevcut bilgiler dışarı sızdırılıyor bir taraftan da geçen senenin bilgileri siliniyor.

"BUNUN DEVAMI DA VAR"

Hocayı beğenmeyebilirsiniz, zayıf bulabilirsiniz ama siz oradan ekmek yiyorsanız sadakat göstermelisiniz. Görünen o ki bu arkadaşlarla sıkıntılı bir süreç yaşayacağız. Her zaman her şeyi aynı anda söylemiyorum. Bekliyorum bakalım neler söyleyecekler. Bunun devamı da var. O zaman onları da açıklarız.

"MÜJDAT YETKİNER ÇOCUKLARIN İÇİNDE BANA KÜFÜR ETMİŞ"

Müjdat Yetkiner konusuna gelelim.. Geçen gün bir televizyona bağlanmış, ben sonradan izledim. Olay 4 Haziran'da yaşanıyor. 4 ay sonra ne hikmetse bir şekilde bu konu gündeme geliyor. Diyor ki ben küfür etmedim. Fenerbahçe'de çok uzun süreler hizmet etmiş Müjdat Yetkiner'in hakkını yemişiz gibi bir hava estiriliyor. 4 Haziran... seçimler bitmiş, sonuçlar belli. Müjdat hoca da açık sözlüdür. Ben Aziz Yıldırımcıyım diyor. Olabilir. Seçim günü galiba 28. sandıkta çalışan bir görevliye saldırma girişiminde bulunuyor. Ertesi gün Dereağzı'nda hem bana hem de bana oy verenlere pek çok insanın içinde elinde tespihle küfürler ediyor. Burada 10-12 yaş arasında altyapıdan çocuklar ve veliler de var. Hatta velilerden ikisi tutanak tutuyor. Yollarımızı ayırdık. Scouting performansına baksak da yolları ayırabilirdik. Ben olayı kişiselleştirmedim. Öyle yapsaydım kongre üyeliği iptal edebilirdim.

"AATIF VE DIRAR'IN VURDUMDUYMAZLIKLARI..."

Aatif ve Dirar'da disiplinsizlik, ciddiyetsizlik, vurdumduymaz tavırlar olduğu için kadro dışı bırakıldılar. Sonuçlar iyi gitmeyince ben istemediğim şekilde Samandıra'da oluyorum. Gözlemlerime göre en kötü sonuçlarda bile şen şakrak bir tutum içindeler. Siz ekmeğini yediğiniz bir kulüpte işler bu kadar kötü giderken nasıl bu kadar rahat olabilirsiniz.

"DIRAR "BEN ARTIK TATİLDEYİM" DEDİ"

Dirar'ın milli takımdan geç gelmesi, takım toplantılarına katılmaması, Göztepe maçından sonra kadroya alınmaması sonrası hocaya gidip "ben artık tatildeyim, paramı verirsiniz" demesi nedeniyle kadro dışı bıraktık.

"DIRAR KADROYA ALINMAYINCA AATIF LOBİ YAPTI"

Aatif'a gelince.. Basına da yansıdığı gibi Aatif takım zayıf, geçen sene zayıftı ama bu sene daha zayıftı dedi. olabilir. Ben bu nedenle onu kadro dışı bırakacak fıtratta değilim. Dirar kadroya giremeyince Aatif bu konudan oldukça rahatsız oldu ve açık açık Dirar'ın oynaması için lobi yaptı. Hocasıyla ve arkadaşlarıyla konuştu. Takım ruhunun ahengini bozan bu iki futbolcuyu kadro dışı bıraktık. Fenerbahçe takımının parçası olmasalar da Fenerbahçe kulübünün parçasıdırlar.

VOLKAN DEMİREL'İN KADRO DIŞI BIRAKILMASI...

Volkan Demirel konusunu biraz ayrı tutmak istedim. Kulüplere uzun yıllar hizmet vermiş, kulübe aidiyet duygusunu kendisinde daha fazla gören ve değişiklik olduğu zaman buna tepki veren pek çok futbolcu olmuştur. Ben Volkan'ı tanıdığımda 20 yaşındaydı. Volkan kişilik olarak da zaman zaman kızsam da sevdiğim biri. iyi bir baba, iyi bir eş. Çok güzel bir ailesi var. Ben onun nikah şahitliğini yaptım. Çocuklarımın gönlünde de çok ayrı bir yeri var. Onlar da şaşırdı zaten. Ne Comolli ne de Cocu benim inanmadığım bir kararı bana aldıramaz. İki sezon geriye gidelim. Son iki sezon Volkan'ın kariyerindeki en kötü iki sezondu. Buna rağmen belki duygusal davrandım bilmiyorum... Ben Volkan'a ihtiyacımız olduğuna inanarak ve bu değişim süreenin en büyük bayraktarı olacağına inandığım için pek çok aksi görüşe karşı kontratını uzattım. Kendisinin de 40 yaşına kadar oynamak gibi bir amacı var. Kontratı uzattığımızda çok tenkit edenler de oldu. Sonra kaleci konusunda istenmesine rağmen hamle yapamadık. Finansal Fair Play nedeniyle. Cocu da Comolli de Volkan'ı tanıdıkça onun büyük bir çaba sarf edeceğine inandılar. İlk 6 maçta birinci kaleciydi ama işler iyi gitmedi. Biz bir kaleci daha lazım diye bir karar aldık.

"VOLKAN DEMİREL TAKIM RUHUNUN YARATILMASINA YARDIMCI OLAMADI"

Volkan hiçbir zaman Fenerbahçe'ye bilinçli zarar vermek istemez. Bilinçaltı olarak ise yeni ekip, yeni kadro, yakın olduğu personellerin ayrılması gibi sebepler onda insani bir rahatsızlık yaratmış olabilir. Dolayısıyla bunları yaşadık. Kayserispor maçıjdan sonra o da soyunma odasında konuştu. Takım olamadık ve gruplaşmalar var dedi. O lisanı konuşanlar ayrı grup, bu lisanı konuşanlar ayrı grup dedi. Biz Volkan'la sözleşme uzatırken takım olma konusunda bayraktar olmasını istemiştik. Soyunma odasında takım olamadık deyince... Ya sen ne yaptın takım olmak için? Takımı yemeğe çıkardın mı, sportif direktörle konuştun mu?

"VOLKAN, ERWIN KOEMAN'IN ÜSTÜNE YÜRÜDÜ"

Oyun sistemiyle ilgili düşüncelerini iletti, şu oynamalı dedi. Bu bir kaptanın söyleyeceği şeyler ama bunlar olmadığı zaman küstüm ben oynamıyorum dememek lazım. İki somut olay yaşandı daha sonra. Volkan, Cocu'nun yardımcısı Erwin'in üstüne yürümüş. Ne oluyor diye Samandıra'ya gittik. Anladığımız kadarıyla bir şey de olmamış, "Erwin sen niye bakıyorsun bana öyle" gibi bir şey denmiş.

"BANA VE SEMİH ÖZSOY'A SAYGISIZLIK YAPTI"

"İkinci olarak; bana ve başkan vekilimize (Semih Özsoy) saygısızlık yaptı. Konuşturtmadı bile beni. Cümlemi bitirmeme izin vermedi. Kes dedik, uzattı. Başkanına böyle bir ortamda bu şekilde saygısızlık yapan bir oyuncunun diğer oyuncularla bizler yokken neler yapabileceğini düşündüm. Buradaki olay disiplinsizlik, yönetim kurulu seviyesinde saygısızlık, takım ruhunu oluşturma konusunda bir şey yapmama diyebiliriz. Volkan'ın bugünden sonraki davranışları yarın ne olacağını belirleyecek. Bir futbolcunun kadro dışı bırakılması mukavelesinin feshedildiği anlamına gelmez.

"JÜBİLE GELENEĞİ GERİ GELECEK! VOLKAN VE ALEX..."

Jübile geleneğini başlatmak istiyorum yeniden. Kendisi bunu bilmez ama ilk jübilesini yapmak istediğim de Volkan Demirel'dir. Kalecilikten sonra da eğitimin en iyisini görüp Fenerbahçe'ye yıllarca kaleci antrenörü olarak belki de bir gün teknik direktör olarak görürüz onu. Bu konunun Alex'le bir ilgisi yok ama gidişinin üstünden çok zaman geçmesine rağmen inşallah Alex'e de sembolik bir jübile yaparız.

"DEVRE ARASINA KADAR HOCA DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ"

Çok kötü başladık. Cocu'nun hazırlık maçlarındaki futbolu henüz lige yansımadı. İyiye gittiğimizi düşünüyorum. En kolay şey herkesin istediği şeyi yapmaktır. İnsanlar istedi diye ben Ersun hocayı getirmemeyi düşünmüyorum. Ersun hoca ile uzun vadeli plan yapılamayacağını düşünüyorum. En kolay şey hoca değiştirip insanların gazını almak. Devre arasına kadar da bir şey yapmayı düşünmüyorum. Hoca değişikliğinin şu anda erken olduğunu düşünüyorum. Hocamızla da konuştum. "Burası Türkiye, burada Balkanlar'dan gelen ve Brezilya'dan gelen hocalar daha başarılı oluyor çünkü olaylara duygusal da bakabiliyorlar. Senin de biraz Kuzey Avrupalılığı bırakman lazım" dedim.

"WENGER'İ KİM İSTEMEZ..."

Arsene Wenger, Laurent Blanc, Tayfun Korkut... Bunların hiçbiriyle görüşmüyoruz. Kim istemez Arsene Wenger'i... Ama bir düşünün şartları, ortamı, Arsene Wenger'in aldığı teklifleri... Diğerleri için bir şey söylemiyorum çünkü görüşmedik bile. Görüştüğümüz Türk hoca yok...

"COMOLLI'YE BEN DE KIZDIM"

Comolli'ye ben de kızıyorum. Niye kızıyorum? Takım olma ve kaynaşma konusunda uyardım kendisini. Teknik heyet konusunda sıkıntı olduğunu 6 hafta önce uyardım ama harekete geçmekte gecikti. Ama bütüne baktığımız zaman Comolli'nin bize faydalı olacağını düşünüyorum.

"HOCA DEĞİŞİKLİĞİNİN FAYDASI OLMAZ"

Şu aşamada hoca değişikliğini faydasını görmüyorum. Hocamıza da her türlü desteği veriyorum. Oyuncularımız da onun etrafında bütünleşiyorlar. İyi yolda olduğumuzu ve ilerleyen zamanlarda daha iyi olacağımızı düşünüyorum

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Koç'ta olay açıklamalar! Cocu, Yanal, kadro dışı kalanlar ve yardımcı hocalar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN