Son dakika haberi: , 'ye verilen cezaları açıklandı

Son dakika haberi... Kulübü ile yapılan görüşmeler ve toplantılar sonucunda sarı lacivertli kulübe men cezası vermeme kararı aldı. Kulüp Finansal Kontrol Komitesi tarafından, Fenerbahçe'nin UEFA ile 20 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı anlaşma kapsamında belirtilen hedeflere ulaşamadığı belirtilen açıklamada sarı lacivertli kulübe verilen cezalar da duyuruldu. İşte son dakika haberine ilişkin diğer detaylar...

Giriş Tarihi: 19.7.2019 19:46 Güncelleme Tarihi: 20.7.2019 02:03
Son dakika haberi: UEFA, Fenerbahçe'ye verilen cezaları açıklandı

UEFA'dan gelen son dakika gelişmesine göre, Fenerbahçe ile yapılan görüşmeler ve toplantılar sonucunda sarı lacivertli kulübe men cezası vermeme kararı aldı. Buna karşın UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi; sarı lacivertli kulübün 20 Mayıs 2016'da UEFA ile yaptığı anlaşma kapsamında belirlenen hedefleri tutturamamış olması nedeniyle kararlaştırdığı cezaları da resmen açıkladı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Sarı lacivertliler'in Finansal Fair Play (FFP) kapsamında 20 Mayıs 2016 yılında UEFA ile imzaladığı anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle aldığı cezalar şu şekilde:

  • UEFA'dan yapılan açıklamada, Fenerbahçe'nin 2016 yılında imzaladığı Finansal Fair Play anlaşmasının kurallarını ihlal ettiği ve kulübün elde edeceği UEFA gelirlerinden 2 milyon avro kesintiye gidileceği kaydedildi.
  • Sarı-lacivertli kulüp, borçlarını 15 Ekim 2019'a kadar yeniden yapılandırması ve yeni ulusal finans kontrol kurallarına uymaması halinde para cezası 1 milyon avroya düşecek.
  • Fenerbahçe'ye pozitif transfer bakiyesi zorunluluğu getiren UEFA, aksi takdirde kulübün 2020-21 ve 2021-22 sezonlarındaki yeni transferlerini UEFA kadrosuna dahil edemeyeceğine hükmetti.
  • UEFA ayrıca sarı-lacivertli kulübün 2020-21 ve 2021-22 sezonlarındaki UEFA kadrolarının 23 futbolcuyla sınırlandırılmasına karar verdi.

Fenerbahçe de konuyla ilgili olarak resmi internet sitesinden açıklamada bulundu. UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi ve UEFA Yargı Kurulu tarafından alınan kararın kendilerine iletildiği belirtilen açıklamada yaptırımlara yer verildi.

Sarı lacivertli kulüp tarafından resmi sitede yayımlanan açıklama şu şekilde:

"25 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamada, Kulübümüzün 2016 Mayıs ayında UEFA CFCB-IC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu - İnceleme Dairesi) ile yapmış olduğu uzlaşma anlaşmasında 2017/18 sezonu için denk hesap açığı taahhüdüne uyma zorunluluğu olduğunu belirtmiş, adı geçen sezonda taahhütlere uyulmaması sebebiyle ise CFCB-AC (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu - Yargı Dairesi)' ne sevk edildiğimiz bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bugün itibariyle CFCB-AC tarafından alınan karar tarafımıza iletilmiş olup detayları aşağıdaki şekildedir:

  • 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında muhtemel UEFA gelirlerimizden 2.000.000 EUR kesilmesi,
  • 15 Ekim 2019 tarihine kadar Bankalar Birliği ile olan borç yapılandırma sürecinin tamamlanması ve TFF yeni Kulüp Lisans & Finansal Fair Play Talimatı gerekliliklerinin yerine getirilmesi koşullarının sağlanması durumunda para cezasının 1.000.000 EUR 'ya düşürülmesi,
  • 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında Kulübümüzün UEFA müsabakalarında oynatılmak üzere tescil edilecek yeni transferlerinde pozitif transfer dengesi koşulu aranması ve kadronun 23 oyuncuyla sınırlandırılması,
  • Kulübümüzün 2019/20 izleme döneminde UEFA CL&FFP talimatı hükümleri gereğince denk hesap kontrolüne tabi tutulması,
  • Bu karar ile birlikte yeni yaptırımlar uygulanacağı için mevcut Uzlaşma Anlaşmasının sona ermesi.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

enerbahçe Spor Kulübü"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika haberi: UEFA, Fenerbahçe'ye verilen cezaları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN