Tahkim’den iki deve ret!

bu iki kulübün transfer yapıp yapmamasına karar verecek mercii değil, son kararı KULÜP LISANSLAMA KURULU verecek

Giriş Tarihi: 12.1.2020 ABONE OL
Tahkim’den iki deve ret!
TFF, Tahkim Kurulu'nun, Fenerbahçe'nin "Takım harcama limiti" ve Beşiktaş'ın "Takım harcama limitine uygulanan faiz oranı" kararına ilişkin yaptıkları itirazları reddetti. Tahkim şu ifadeleri kullandı: "Dosyada yapılan inceleme ve değerlendirme kapsamında, kurulumuzun 09.01.2020 tarihli ara kararı doğrultusunda; TFF Kulüp Lisans Kurulu'ndan takım harcama limitlerine ilişkin dosya, ilgili tüm belgeler celp edildi. Yapılan müzakere neticesinde; itirazın reddine, oy birliği ile karar verildi."

HUKUKİ BİR ZAFİYET YOKTUR
TFF Tahkim Kurulu'nun Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin itirazlarına verdiği ret cevabı ne anlama geliyor? İşte tüm Türkiye için merak edilenleri SABAH SPOR açıklıyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüpleri, kulüp lisans ve Finansal Fair Play (FFP) talimatının hukuki olarak doğru bir zemine oturtulmadığı ve lisans yönetmeliğindeki eksikliklerin giderilmeden yaptırım uygulamasının yanlış olacağını belirten ifadelerle itiraz ettiler. Yani iki kulübün itirazlarındaki ana çıkış noktası talimatın hukuki altyapısının sağlam olmadığı yönündeydi. Ancak Tahkim Kurulu bu iki itirazın ardından talimatta hukuki bir zafiyet tespit edilmediğini ve usul yönünden talimata herhangi bir müdahalede bulunamayacağını ifade ederek itirazları reddetti.

TOP LİSANSLAMA KURULU'NDA
Bu gelişmenin ardından en çok merak edilen ve sorulan soru "Bu reddin ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş devre arasında transfer yapabilecek mi?" Tahkim Kurulu bu iki kulübün transfer yapıp yapmamasına karar verecek mercii kesinlikle değil. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın devre arası transferi ile ilgili son kararı Kulüp Lisanslama Kurulu verecek.

HER ŞEY BÜTÇEYE BAĞLI
BILINDIĞI gibi Fenerbahçe diğer kulüplerden farklı olarak borç yapılandırmasının henüz gerçekleştirmedi. Bu konuyla ilgili yaklaşık 1 aydır bankalarla yüksek kredi borcunu yeniden yapılandırma görüşmelerini sürdüren Fenerbahçe, önümüzdeki hafta içerisinde yapılandırma konusunda somut adımlar atacak. Bunun gerçekleşmesi halinde Fenerbahçe yeni bilançolarla tekrar Lisans Kurulu'nun önüne gidip "Biz borçlarımızı yeniden yapılandırdık. Finansman maliyetlerini düşürdük gibi" gibi argümanlar sunarsa harcama limitini yeniden gözden geçirilebilir. Bu esnada oyuncu satışı veya kiralaması yöntemiyle maaş bütçesinde boşluk yaratılıp farklı transferler de yapılabilir. Kısacası Tahkim Kurulu'nun reddi 'FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ DEVRE ARASINDA TRANSFER YAPAMAZ' anlamına gelmiyor.

BJK: TRANSFER YAPMAMIZ GÜÇLEŞTİ!
TAHKİM'İN ret kararıyla ilgili açıklama yapan Beşiktaş şu ifadeleri kullandı: "Kulübümüz, başlattığı hukuki süreç ile takım harcama limiti belirlenirken kullanılan ve ülkemizin ekonomik gerçeklerini yansıtmayan %31.5 faiz oranı yerine reel faiz oranlarının kullanılmasını talep etmişti. Tahkim Kurulu'nun verdiği kararla, transfer yapmamız ne yazık ki oldukça güçleşmiştir. Bunun gerekçesini anlamakta güçlük çekmemize karşılık, kurallara uymaya ve hakkımızla kazanabilmek için mücadele etmeye devam edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahkim’den iki deve ret!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN