Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 olimpiyat kenti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2020 Olimpiyatları için müthiş bir projeyi hayata geçiriyor. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra spor alanındaki tüm birimlerle seri değerlendirme toplantıları yapan Bakan Kılıç, 12 kenti Olimpiyatlara Sporcu Yetiştirme Merkezi'ne dönüştürüyor

Hafta sonu ekonominin dev şirketleriyle biraraya gelip İstanbul 2020 Olimpiyatları'na desteklerini kamuoyu ile paylaşan Spor Bakanı Suat Kılıç, şimdi olimpiyatlara yönelik sporcu yetiştirme programını hayata geçiriyor. Londra Olimpiyatları'ndan sonra sporun tüm dinamiklerini bir araya getirerek Türkiye'nin olimpiyatlardan daha büyük başarılarla dönmesi için ne yapması gerektiğini masaya yatıran Kılıç, bir eylem planı hazırladı.

2020'nin şampiyonları yetiştirilecek

Eylem planının en önemli ayağını spor altyapısını büyük oranda tamamlamış kentlerin 'Olimpiyatlara Sporcu Yetiştirme Merkezi'ne dönüştürülmesi oluşturuyor. Bir araştırma ile bölgelerin spora yatkınlık durumlarını tespit ettiren Kılıç, 12 kenti 'Olimpiyatlara Sporcu Yetiştirme Merkezi' ilan edecek. Bu illerin çevresinde yer alan illerdeki yetenekli sporcular da bu merkezlere kaydırılarak 2020'ye hazırlanacaklar. Olimpiyat kentlerine, bünyesinde 7-8 branşta faaliyet gösterecek sporcu fabrikaları olarak nitelendirilen salonlar yapılacak. Bir çok ilde bu salonların yapımına başlandı.

'Tecrübeli' iller ön sırada
Dünya Yaz Üniversite Oyunları'na ev sahipliği yapan İzmir, Avrupa Gençlik Oyunları'na ev sahipliği yapan Trabzon ve 20-30 Haziran 2013 tarihlerinde 17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Mersin de 'Olimpiyat Kenti' statüsünü alacak şehirlerin başına gelecek.

İŞTE OLİMPİYAT KENTLERİ:
TRABZON: 61
40 bin seyirci kapasiteli stadyum
Akyazı Projesi kapsamında kamp merkezi. Proje içinde 2 adet doğal çim futbol sahası, 5 adet suni çim futbol sahası, 4 adet tenis kortu, 2 basketbol sahası, bir adet voleybol sahası. EYOF kapsamında yapımı tamamlananlar:
Kapalı ve açık tenis kortları
5000 seyirci kapasiteli atletizm salonu
7500 seyirci kapasiteli spor salonu
Açılır kapanır olimpik yüzme havuzu
Jimnastik ve antrenman salonları
Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu
Antrenman yüzme havuzu

MERSİN: 33
17. Akdeniz Oyunları sebebiyle yapımı tamamlanmak üzere olan tesisler
25 bin seyirci kapasiteli stadyum
10 bin seyirci kapasiteli jimnastik salonu
Erdemli Atış Poligonu (Atıcılık Milli Takımları Kamp Merkezi, 80 yataklı otel))
1000 seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu
7 bin 500 kapasiteli Servet Tazegül Salonu
1000 seyirci kapasiteli spor salonu
500 seyirci kapasiteli spor salonu
3000 seyirci kapasiteli tenis kompleksi
Mersin Marina ve Yelken Tesisleri
Mersin Üniversitesi Yüzme Havuzu
Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi
10 okul spor salonunun yenilenmesi


ARKADAŞINA GÖNDER
12 olimpiyat kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN