Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendimizi adadık

İstanbul'da 2020 Olimpiyatları ev sahipliği için incelemelerde bulunan komisyona seslenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu yolda ne kadar kararlı olduklarını anlattı

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adayı İstanbul'da incelemelerde bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun açılış toplantısı dün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül açılış konuşmasında, "Ben ve Başbakan Erdoğan 2020'ye kendimizi adamış durumdayız" dedi. Gül şöyle konuştu: "Artık Türkiye'nin sırası geldi. Daha önce hiç olmadığımız kadar hazırız. Gururlu, samimi bir milletiz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek üzerine kurulmuş bir tarihimiz var. Türk hükümeti ve kişisel olarak Başbakan Erdoğan, İstanbul'un adaylığına ve söz verdiğimiz her şeyi yerine getirmeye tam destek vermektedir. "

DROGBA'DAN BÜYÜK JEST
Didier Drogba, TT Arena ziyaretinde Komisyon Başkanı Reedie ve üyelere İstanbul ve Türkiye hakkında çok olumlu konuşurken Hamit Altıntop'a da Alman üyeler büyük ilgi gösterdi. Heyet ayrıldıktan sonra stada gelen medya mensuplarına Terim, "Ülke olarak hazırız. İstanbul'un önemli bir şehir olduğunu düşünüyoruz. Olimpiyatları istiyoruz. Buradan bütün ülke
adına, önemli adaylardan biri olduğumuzu söylüyoruz. Hepimiz, her şeyimizle bu organizasyona hazırız. Umarım olimpiyat camiası da bizi seçer" diye konuştu.

SÜRPRİZ ARKADAŞLIK
Komisyonun Başkanı Sir Reedie ile Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın okul arkadaşı oldukları öğrenildi. Komisyonun TT Arena'yı ziyaretinde Aysal, G.Saray Başkan Yardımcısı Refik Arkan, CEO Lutfi Arıboğan ile teknik direktör Fatih Terim, futbolcular Didier Drogba ve Hamit Altıntop da vardı.

HALK DESTEĞİ % 94
İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, akşam medya ile biraraya geldi. "4 kere gelişmekte olan ülke olarak adaydık. Şimdi gelişmiş bir ülke olarak başvurduk. Tıpkı bir olimpiyat sporcusu gibi geliştik. 2001'den buraya yepyeni bir Türkiye ve yepyeni bir adaylık var. Çok uzun bir yolculuktu bu. TOKİ, son 8 senede her dört yılda bir olimpiyat köyü inşa etti" diyen Arat halk desteğiyle ilgili soruya "Bizim araştırmamıza göre son rakam % 94" yanıtını verdi.

18 AY VURGUSU
İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, "TOKİ, Seyrantepe Stadı'nı 18 ayda bitirdi. Olimpiyat için söz verdiğimiz tesisleri kolaylıkla hazır edeceğimizin en büyük garantisi işte bu stattır" diye konuştu.

KİM NE DEDİ?
DEVLET BAKANI SUAT KILIÇ: Size vizyonumuzu değil, tutkumuzu anlatmak istiyorum. En büyük onur olan olimpiyat ve paralimpik oyunlarına ev sahipliğine hazır ve bunu başarabilecek güçteyiz.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ: İstanbul en çok ziyaret edilen 5. kent. Dünya burada olmak istiyor ve biz de içtenlikle onlara ev sahipliği yapmaya hazırız.
2020 ADAYLIK KOMİTESİ BAŞKANI HASAN ARAT: İstanbul dinamik bir nüfus yapısına sahip. Mevcut tesis altyapısıyla birlikte olimpiyatlara ev sahipliği yapacak kapasitede.
İSTANBUL 2020 TEKN İK DİREKTÖRÜ NEJAT SARP : Olimpiyat köyünün maliyeti 347 milyon dolar. Hem Türk kültürünü hem de oyunlar kültürünü birleştiren bir mekan algısı yaratacağız.
MİLLİ VOLEYBOLCU NESLİHAN DARNEL: Ben 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları'nın çok önemli bir misyonu yerine getireceğine inanıyorum.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendimizi adadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN