Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul büyüledi

Giriş Tarihi: 28.3.2013

IOC Değerlendirme Komisyonu'nun İstanbul-2020 inceleme ziyareti tamamlandı Komisyon Başkanı Reedie: İstanbul'un hazırlıkları ve hevesinden çok etkilendik

İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı için incelemelerini tamamlayan IOC Değerlendirme Komisyonu adına başkan Sir Craig Reedie ile başkan yardımcısı Gilbert Felli basın toplantısı düzenledi. Oyunların çok büyük bir proje, milyarlarca dolarlık bir iş olduğunu ve hem IOC hem de ev sahibi şehre kazandırdığını belirten Reedie, "İstanbul'un hazırlık düzeyinden, hevesinden çok etkilendik. Açılışı Sayın Cumhurbaşkanı yaptı, toplantılarımıza ilgili bakanlar katıldı. Dün (önceki gün) yemekte Sayın Başbakan ile birlikteydik. Bunlar, hükümet desteğinin boyutlarını gösterdi. Olimpiyat projeleri Türkiye'deki iş dünyasından büyük destek görüyor. Oyunların burada gerçekleşmesi için büyük heyecan gördük" dedi. Komisyon, üç aday şehirle ilgili raporunu IOC'nin 3-4 Temmuz'da Lozan'da yapacağı toplantıdan önce üyeleriyle paylaşacak.

AYRINTILAR YANITLARDA!
Reedie ve Felli'nin iki soruya verdiği yanıt, İstanbul'dan ne kadar etkilendiklerini gösterdi. İlki; "Ulaşım ve altyapı oyunların kusursuz yürümesi için çok önemli. İstanbul'u bu açıdan nasıl buldunuz?" sorusuna verilen "İstanbul'a gelerek raylı tüp geçit, yeni karayolu köprüsü, karayolu tüp geçidi hepsini daha iyi anladık" yanıtıydı. Ama daha önemlisi, "İstanbul'un bütçesi diğer adaylardan daha büyük. Londra, ev sahipliğini aldığı sıradaki bütçeyi çok aşmıştı. 19.2 milyar dolar sizce ulaşılabilir bir rakam mı?" sorusuna Felli'nin şu yanıtıydı: "Tüneller, raylı sistemler, yollar, zaten yapılacak. Yani 2020 adaylığından bağımsız projeler bunlar. Dolayısıyla 19.2 milyar dolar olimpiyata bağlı bir bütçe değil."

AP: MÜKEMMEL İZLENİM
Associated Press, Reedie ve Felli'nin basın toplantısına ilişkin geçtiği ilk habere, "İstanbul'un 2020 adaylık dosyası, IOC'de mükemmel bir izlenim uyandırdı" cümlesiyle başladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul büyüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN