Teknoloji güzel muhabirlik zor

Giriş Tarihi: 11.11.2014

Timur Sırt, F.Bahçe-Ç.Rize maçını dijital dünyanın son model aygıtlarıyla izledi

Rizespor kale arkasına geçince, diğer kaleyi unuttum... Foto muhabirleri ise 400 mm'lik merceklerle takır takır karşı kaleyi çekerken ben halen cihazları eşlemekle uğraşıyordum

Maçta gol olmuş ama ben farkına bile varmadım. Fenerbahçe santra yapınca anladım gol olduğunu. Sadece sahaya değil, stada hakim olmak gerçekten zor bir işmiş

UÇAĞI PİSTE İNDİREN KULE GİBİ
Maça gitmişken Digiturk'un nasıl maç yayını yaptığını ve nasıl bir teknoloji kullandığını da görmek istedim. Ancak foto muhabirlerinin stada giriş kapısı farklı olduğu için uzun süren izinler almak zorunda kaldım. Lig TV Genel Müdür Yardımcısı Erkal Filiz ve Digiturk Kurumsal İletişim ekibi araya girince iş çözüldü. Erkal Filiz yayıncı kuruluşun altyapısını anlatmaya başladı. Şansımıza maç 3D olarak yayınlanacağı için 3 tır yanaşmış stadın arka tarafına. Her yayın aracında neredeyse 100-150 kişi var. Uçağı piste indiren kule gibi canlı yayın aracı içinde de milyonlarca taraftarın maçı izlemesi için hummalı bir çalışma var.

ONLAR ÇE KTİ BEN UĞRAŞTIM!

Neyse maç saati geldi ve Çaykur Rizespor kalesinin arkasına geçtik. İşin raconu maç misafir takımın sahasında oynanacağı için oraya yakın olmakmış. Ancak ben Çaykur Rizespor kale arkasına geçince diğer sahayı unuttum. Foto muhabirleri için sorun yok. Çünkü onlar uzakları yakın yapan 400 mm'lik merceklere sahipler. Onlar bir kaleden diğer kaledeki golü takır takır çekerken ben cihazları eşlemekle uğraşıyordum.

GOL OLMUŞ HABERİM YOK

Fenerbah çeli futbolcuların santra yaptığını görünce ve skorborda bakıp 0-1'i görünce işin farkına vardım. Yoğun gürültü ve baskı altında en iyi kareyi seçip, gazeteye göndermek zorundasınız. Ve sadece oturduğunuz kale arkasını değil, diğer kaleyi, kulübeyi ve tüm tribünleri takip etmek zorundasınız. En iyi fotoğrafları en iyi görüntüleri yakalamaya çalışan cefakar meslektaşlarımın hakkını teslim etmek zorundayım. Teknoloji işleri kolaylaştırıyor ama onlar olmadan bir işe yaramıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji güzel muhabirlik zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN