Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020 için geri sayım başladı

Giriş Tarihi: 8.1.2013

2020 Olimpiyatları'nın favorisi İstanbul'un dosyası dün İsviçre'de IOC'ye teslim edildi. 7 Eylül'deki oylamadaki rakiplerimiz Tokyo ve Madrid...

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na adaylık kitabını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) teslim etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve 2020 İstanbul Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat'tan oluşan heyetimiz, İsviçre'nin Lozan şehrindeki IOC Genel Merkezi'nde gerçekleşen törende İstanbul'un adaylık kitabını, IOC yetkililerine teslim etti. İBB Başkanı Topbaş, İstanbul adına tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, "Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu. İlk defa oyunlara ev sahipliği yapmak, yakın gelecekte 100. yaşını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin en göze çarpan başarılarından birisi olacaktır" dedi. 2020'nin bir diğer adayı Madrid de adaylık kitabını dün teslim etti.

İSTANBUL İÇİN 50 OY LAZIM
Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) dün teslim edilen İstanbul'un başvuru kitabında, kentin spor komplekslerinin imar planları, bütçe, finansal garantiler, güvenlik, konaklama, ulaşım gibi konulardaki projeleri yer alıyor. Prosedüre göre IOC Değerlendirme Komisyonu'nun başındaki Büyük Britanyalı Craig Reedie, Mart ayında aday şehirleri ziyaret ettikten sonra üyelere, Haziran ayında bir rapor sunacak. IOC, 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak şehri, 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak yıllık toplantıda açıklayacak. IOC'nin 109 üyesinden 98'inin oy kullanacağı seçimde İstanbul 50 oyu alırsa 2020 Olimpiyatları'nın ev sahibi olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020 için geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN