Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleştirici ruha sahip

Telegraph gazetesi, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları ev sahipliği adaylığında canlı ekonomisi ve iki kıtayı birleştiren tek şehir olmasıyla avantajı olduğunu yazdı

İstanbul, Tokyo ve Madrid ile önceki gün 2020 Olimpiyatları ev sahipliği için teklifini verdi. İngiltere'nin Daily Telegraph gazetesi, üç şehri değerlendirdi. Haberde Tokyo'nun 2020 için favori olarak gözükmesine karşın almasına kesin gözüyle bakıldığı 2016'yı Rio de Janeiro'ya kaptırdığı hatırlatıldı. Makalede Tokyo'nun avantajının dünyadaki global krizden az etkilenip neredeyse olimpiyat tesislerinin tamamını bitirdiğini kaydedildi. Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan İstanbul'un elindeki kozun ise olimpiyat tarihinde ilk kez bu organizasyonun iki kıtada birden düzenlenecek olması olduğunu belirtilerek, "Doğu ile Batı'yı birleştirme olimpiyat gelenekleriyle müthiş şekilde örtüşüyor" denildi. Üç şehrin dezavantajları ve avantajları da şöyle değerlendirildi.

İSTANBUL:
EN BÜYÜK AVANTAJI: Avrupa ve Asya'yı birleştiren tek şehir, olimpiyatların birleştirici ruhu mesajı için inanılmaz bir fırsat.
DİĞER AVANTAJLAR:
Türkiye'nin ilk kez Olimpiyat düzenleyecek olması, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin yeni sınırlar açmasını sağlayacak. Ülke olarak canlı ekonomisiyle diğer adaylara fark atıyor. 4 kez aday olarak Olimpiyat hareketine büyük destek verdi.
DEZAVANTAJLARI: Birçok olimpiyat tesisinin şehir merkezinden uzakta yapılacak olması büyük risk taşıyor. Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle çok sayıda mülteci Türkiye'ye gidiyor.

TOKYO:
EN BÜYÜK AVANTAJI:
Global ekonomik belirsizliğin yaşandığı dünyada yüksek teknik özelliklere sahip tesislerinin neredeyse tamamını bitirerek güven verdi.
DİĞER AVANTAJLAR: Olimpiyat, 2011'de yaşanan deprem ve tsunami sonrası yeniden canlanmanın sembolü olabilir.
DEZAVANTAJLARI: 2016 Olimpiyatları'na başvuruda Japon halkından yeterli desteği göremediler. 2016'daki final oylamasında sunumları berbattı. 2018 Kış Olimpiyatları'nın ardından Uzakdoğu'ya peş peşe ikinci Olimpiyat organizasyonu verilmeyebilir.

MADRİD:
EN BÜYÜK AVANTAJI:
Olimpiyatlar, İspanya'nın yaşadığı ekonomik durgunluğun çözümünde büyük pay sahibi olabilir.
DİĞER AVANTAJLARI: Birçok tesisini neredeyse tamamlayarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından çok az risk taşıyor. Mevcut altyapısıyla en ucuz ve düşük bütçeli teklifi yapan şehir.
DEZAVANTAJLARI: Yaşanan büyük ekonomik sıkıntılar olimpiyat sürecinin tamamlanmasında sıkıntılar yaratabilir. Ekonomide uzun süredir yaşanan durgunluk bilet satışlarını etkileyebilir. 2012'nin Londra'da düzenlenmesinin ardından olimpiyat ev sahipliğinin Avrupa Kıtası'na verilme olasılığı düşük.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleştirici ruha sahip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN