Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu gurur Türkiye'nin

Giriş Tarihi: 13.1.2013

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, "AB üyesi bir ülkenin yapamadığını yaptık. 6 yıllık hazırlık süresini iki yıla indirip Mersin'i Akdeniz Oyunları'na hazırladık" dedi

Mersin'in evsahipliği yapacağı 2013 Akdeniz Oyunları'nın bilgilendirme toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Mersin'de 6 yıllık bir çalışmayı sadece iki yılda gerçekleştirdiklerini söyledi. Kılıç, "Yapılan tesislerin toplamı Mersin'in kentleşme tarihindeki en organize ve büyük kapsamlı yatırım hamlesidir. Üzerinde durduğum Türk mucizesi dediğim konu, Mersin'e 500 milyon liralık yatırım kazandırma değil. Sadece harcamaların ne kadarının Mersin'de kaldığı değildir vizyonumuz. Mersin, şehir kimliğini bu hamleyle birlikte bir spor kenti vizyonunu kazanmış oluyor. Görmemiz gereken bu... Mersin'i 2012 Londra Olimpiyatları dönüşünde Türkiye'deki benzer donanıma sahip 8-9 ilimizle birlikte olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezi olan illerden biri haline getirdik" dedi.

'Kendimizi deneyeceğiz'
Hazırlıkların çok kısa sürede yapıldığına dikkati çeken Kılıç, "AB üyesi Yunanistan bu oyunları aldığı 4 yıl boyunca taş üstüne taş koyamadığından bıraktı. Hükümetimizin AB üyesi bir ülkenin gerçekleştiremediği bir operasyonu üçte biri kadar bir zamanda gerçekleştirecek dinamizme sahip olması, inanıyorum ki, siyaseten bizimle yürüsün yürümesin, herkesin Türk milleti, devletimiz ve bayrağımız adına gurur duyup iftihar edeceği bir konudur. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. 2013 Haziran ayında Mersin'de ortaya koyacağımız vizyon, bir anlamda 2020 Olimpiyat Oyunları'na giden yolda bizim açımızdan deneme zemini olacak" diye konuştu.

Stat Haziran'a yetişecek
Akdeniz Oyunları için Mersin'deki tesislerin inşaatı tam gaz sürerken en çok merak edilen konu açılış törenlerine stadın yetişip yetişmeyeceğiydi. Eski firmanın sürekli sorunlar yaşaması nedeniyle TOKİ tarafından Limak'a devredilen 25 bin kişilik statta 3 vardiye halinde yoğun bir çalışma olduğu ve Haziran ayının başında teslim edileceği dün açıklandı. Stadın çatı kısmı da başka bir yerde bitirilip sonra montaj çalışmaları yapılacak. Limak İnşaat dün Bakan Suat Kılıç'a yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve Haziran'a kadar statla ilgili tüm çalışmaların sonuçlanacağı bilgisini verdi. Limak'ın sahibi Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkan vekili Nihat Özdemir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu gurur Türkiye'nin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN