Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'yı dopingle kazandım

ABD'li eski bisikletçi Lance Armstrong, ünlü TV'ci Oprah Winfrey'ye "Doping yapmadan 7 kez Fransa Bisiklet Turu kazanamazdım" açıklamasını yaptı

Amerikan Anti-Doping Ajansı tarafından doping yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunduktan sonra ilk röportajını ABD televizyonlarının simgelerinden Oprah Winfrey'ye veren Lance Armstrong, yedi Fransa Bisiklet Turu zaferini EPO, transfüzyon ve testesteron gibi yasaklı yollardan elde ettiğini itiraf etti. Oprah'nın "Yedi Fransa Bisiklet Turu'nu doping yapmadan kazanmak mümkün mü?" sorusuna "Hayır, bu mümkün değil. Bu jenerasyonda mümkün değil. Bu kültürü ben icat etmedim ama bunu durdurmak için de çalışmadım" şeklinde cevap veren Armstrong, doping yaptığını tüm dünyaya doğruladı.

"DOPİNGLE KAZANMAK DOĞALDI"
O dönemde Tur'u dopingle kazanmanın normal olduğunu vurgulayan Armstrong, "Hiçbir doping testim pozitif çıkmadı. Retroaktif anlamda, bir tanesinden kaldım. Yüzlerce doping testini rahat bir şekilde geçtim çünkü sistem kusurluydu. Yarıştığım dönemde Fransa Bisiklet Turu'nu dopingle kazanmak, lastiklerinizde hava olması ya da etap esnasında su içmek kadar doğaldı" şeklinde konuştu.

"KÖTÜ HİSSETMEDİM"
Eski bisikletçi, "Turu kazanırken doping yapmam bana yanlış yapıyormuşum gibi hissettirmedi. Biliyorum, korkutucu. Kötü de hissetmedim. Biliyorum, daha korkutucu. Hile yapıyormuş gibi hissetmiyordum. Bu en korkutucu olanı. Bu daha çok diğerleriyle aynı koşullara gelmeye çalışmak gibiydi" diye konuştu.

SON KEZ 2005'TE KULLANDIM
Armstrong, doping yaptığını söylerken buna 2005'te nokta koyduğunu iddia etti. Lance "Evet, TDF zaferlerimi elde etmemi dopingle sağladı. Takım içerisinde gayet profesyonelce ve zeki biçimde doping tasarrufunda bulunuyorduk. Benim kokteylim doğrudan konuşmak gerekirse, sadece EPO'yu içeriyordu, fazla değildi ve EPO ile testesteron da bunlara dahildi. Ancak dopingi son kez 2005'te kullandım" dedi.

YEMİNLİ İTİRAF ŞART
Lance Armstrong, TV programında doping yaptığını itiraf etse de bunun ceza indirimi için bir geçerliliği yok. Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) yeminli itiraf olmadan ceza indirimi olamayacağını belirtiyor. Triatlon, bisiklet, koşu ve yüzme sporuyla ilgilenmek isteyen Armstrong'un spor yasağı şu an için kalkacak gözükmezken, 2005 yılında mahkemeye yalan ifade vermekten başı derde de girebilir. ABD'li ünlü kadın atlet Marian Jones, doping yaptığı için 2008 yılında 6 ay hapis cezası almış, iki yıl da spordan men edilmişti.

DJOKOVİC ATEŞ PÜSKÜRDÜ
Ance Armstrong'un itirafına en büyük tepkilerden birini Sırp tenisçi Novak Djkovic verdi. Djokovic, "O kariyeri ile hikayesi ile herkesi kandırdı. Cezasını çekmeli, yaptıklarının bedelini ödemeli" dedi.
Serena Wiliams (Tenisçi): Vaov! Oprah röportajını izliyorum. Sadece vaov!
Andy Roddick (Tenisçi): Gerçekten mi? İkinci bölüm? Bu ne? Berbat ve dahi Oprah aynı anda.
Nick Symmonds (Atlet): Evet, bu muhtemelen Lance'e bir geceliğine yeterli. Bazılarımız gerçekten erken kalkıp, çok çalışacak ve dürüst iş yapacak.
Mark Teixeria (Beyzbolcu): Oprah ile Lance'in röportajını izliyorum. Başlık önemli değil, Oprah çok iyi bir gazeteci.
Paul Azinger (Golf oyuncusu): Lance Armstrong az önce kendine 'Lance' dedi. Ben bunu neden izliyorum?BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'yı dopingle kazandım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN