Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkunç şüphe!

Halterde 23 Yaş Altı Milli Takımı'nda 16 sporcuda birden doping çıkması şok etkisi yarattı. Bütün testlerde aynı yasaklı maddeye rastlanması korkunç iddiaları beraberinde getirdi

Giriş Tarihi: 20.2.2013
23 Yaş Altı Halter Milli Takımı'nda bulunan 16 sporcunun birden dopingli çıkması gündeme bomba gibi düşerken, ortaya çok çeşitli iddialar atıldı. Sporcular doping yapmadıklarını savunurken, iddialardan en çarpıcı olanı, yasaklı maddenin yemeklere karıştırılmış olabileceğiydi. Avrupa 23 Yaş Altı Halter Şampiyonası'nda 5 Türk sporcunun dopingli çıkması üzerine yönetim kuruluyla birlikte görevinden istifa eden Hasan Akkuş, 16 sporcunun daha dopingli çıkmasının kuşku yarattığını ifade ederek, durumun araştırılması gerektiğini söyledi. Tüm testlerde doping kapsamına giren 'Stanozolol' maddesine rastlandığını hatırlatan Akkuş, "Genç sporcularda dahi bu maddenin bulunması çok üzücü. Bilinçli olarak mı alındı, birilerinin yanlış yönlendirilmesiyle mi kullanıldı, farkında olmadan yemeklerden mi alındı bunlar tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmalı" dedi.

BANA KOMPLO MU KURULDU?
Doping olayının tekrar yaşanmasının akıllara başka şeyler getirdiğini kaydeden Akkuş şunları söyledi: "Sporcularla konuştum. Kesinlikle doping yapmadıklarını, bunun şahsıma yönelik komplo olduğunu söylüyorlar. Komplo olsa dahi sistemde açık var demektir. Şahsıma yapılan bir komplo olduğu kesinleşse bile göreve geri dönmeyi düşünmüyorum."

KIRMIZI ET DOPİNG YAPTI
Sporcuların farkında olmadan yediklerinden doping almalarına en yakın örnek Meksika'da yaşanmıştı. 2011'deki U17 Futbol Dünya Şampiyonası sırasında 109 gençte doping maddesine rastlanması şaşırtırken, yapılan araştırmada ülkede hayvanların kas kütlesinin artırılması için kullanılan özel bir maddenin bu sonuca yol açtığı anlaşıldı.

KILIÇ: GARİP BİR DURUM
Doping
konusunda tavizsiz olduklarını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Aynı anda bir takımın tüm sporcularında aynı doping maddesinin birbirine benzer oranlarda bulunması, garip bir durum gibi geliyor bana. Federasyonunun ilgili kurullarının açıklama yapmasını bekliyoruz" dedi. Bakanın konuyla ilgili iki müfettişi görevlendirdiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkunç şüphe!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN