Keşfedilen yeteneğiyle dünya şampiyonluğuna uzandı

Giriş Tarihi: 13.4.2013 12:52
Dünya ve Avrupa tekvando poomse şampiyonu Hayri Temel Alper, bu spor dalındaki yeteneğinin çocukluğunda öğretmeni tarafından tesadüfen fark edildiğini, bugün yeni şampiyonluklar kazanmak için çalıştığını söyledi.

Alper, 16 yıldır uğraştığı tekvando sporuyla dünya, Avrupa, Türkiye şampiyonlukları, uluslararası yarışmalarında birçok derece elde ettiğini belirtti.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nden Eskişehir Sarar Spor Kulübü'ne transfer olduğunu ifade eden Alper, ilk başarısını 1997 yılında Uluslararası Fransa Kupası'nda birincilik derecesiyle elde ettiğini, 2,5 yıl önce Özbekistan'da dünya şampiyonluğunu, 2 yıl önce de İtalya'da Avrupa şampiyonluğunu kazandığını anlattı.

Yaklaşık 15 gün sonra İspanya'da düzenlenecek Avrupa Tekvando Poomse Şampiyonası'na sıkı hazırlandığını vurgulayan Alper, "14 Nisan'da Ankara'da milli takım seçmeleri yapılacak. Avrupa şampiyonasında, belirlenecek kategoride ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. Bu organizasyondan yaklaşık üç ay sonra Endonezya'da 'Dünya Tekvando Poomse Şampiyonası' organize edilecek. Hedefim, ülkeme yeniden dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazandırmak" dedi.

Alper, tekvando yeteneğinin, ilkokul ikinci sınıfta arkadaşlarıyla oyun oynarken, bir öğretmeni tarafından tesadüfen fark edildiğini ve kendisinin bu spora yönlendirilmesiyle başarılı olduğunu dile getirerek, "Arkadaşlarımızla aramızda oyun oynarken, bizden yaşça büyük birkaç kişi gelip misketlerimizi almak istedi. Bu sırada benden yaşça büyük olan birkaç kişiyi tekme ile uzaklaştırmam, öğretmenin dikkatini çekmiş. 'Bu çocukta bir yetenek var, değerlendirebilir miyiz?' düşüncesinden hareketle yönlendirildim" ifadelerini kullandı.

Hayri Temel Alper, Sarar ailesi, Türkiye Tekvando Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Sarar Spor Kulübü Başkanı Alaattin Çoban, hocaları ile diğer federasyon yöneticilerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Çoban da Alper'i transfer etmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Hayri Temel Alper, çok başarılı ve ahlaklı bir sporcu. Sarar ailesine katılması konusunda ricada bulunduk. Kendisi de seve seve kabul etti. Tek isteğimiz, sporcumuzun öncelikle Avrupa Şampiyonası'ndan ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek madalyayla dönmesidir. Sarar ailesinin sıcaklığı, her zaman her yerde olmuştur. Bundan sonra da spora desteğimiz devam edecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keşfedilen yeteneğiyle dünya şampiyonluğuna uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN