İlk olmak yaramadı

Süreyya Ayhan Kop kontroldan kaçmak ve doping yüzünden ömür boyu men cezası aldı. Nevin Yanıt ve Aslı Çakır Alptekin de aynı kaderle karşı karşıya

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Türk atletizmi Süreyya Ayhan Kop'tan sonra yine iki bayan atletin dopingle suçlanmasıyla çalkalanıyor. Üstelik bu iki atlet, Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt yine Kop gibi Türkiye'nin gururu olmuştu. Ama onlar da ilkleri başarmanın gururunu dopingle gölgelediler. 2002 Avrupa Şampiyonası'nda 1500 metrede birinci olarak, Türkiye'ye ilk altın madalyasını kazandıran Kop, 2004 Atina öncesi doping kontrolundan kaçtığı gerekçesiyle 2 yıl, 2008 Pekin Olimpiyatları öncesi de doping yüzünden ömür boyu ceza aldı. 2012 Londra Olimpiyatları'nda 1500 metrede altın madalya kazanan Alptekin yine bir ilke imza atmıştı. Ancak Alptekin biyolojik pasaportunun incelenmesi sonucu doping suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. 100 metre engellide üst üste iki kez Avrupa Şampiyonluğu kazanan ilk Türk atleti Nevin Yanıt'ın ismi de dopinge bulaştı. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 60 metre engelliden sonra doping numuneleri pozitif çıkan Yanıt geçici men cezası aldı. Alptekin'in ömür boyu, Yanıt'ın ise 2 yıl men cezası alması gündemde.

TARİH YAZDI...
2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin adeta tarih yazmıştı. Türkiye'ye atletizmde ilk olimpiyat altın madalyasını kazandıran Alptekin, biyolojik pasaportundaki oynamalar nedeniyle şimdi zor durumda.

AĞLATMIŞTI
Avrupa Şampiyonluğu'na ulaşırken başarısı ile Türkiye'yi ağlatmıştı Süreyya Ayhan Kop.. Ondan beklentiler büyüktü. Ama 2004 Atina Olimpiyatları öncesi doping kontrolundan kaçmaları ile başlayan olaylar Kop'un atletizmden de kopmasına yol açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk olmak yaramadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN