Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tokyo ile başa baş

Giriş Tarihi: 29.5.2013

2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak kent için anketlerde İstanbul, Tokyo ile atbaşı gidiyor. Türkiye'nin ekonomik gücü sayesinde İstanbul şansını artırıyor

Rusya'nın St.Petersburg şehrindeki SportAccord 2013 zirvesi olimpiyatlara yönelik yoğun kulislere sahne oluyor. Zirve, 2020 evsahipliği için yarışan üç aday kent İstanbul, Tokyo ve Madrid için de son derece kritik. Üç adayın heyetleri sunumlarıyla IOC üyelerini etkilemeye çalışacak. 2020 ev sahipliği yarışını yakından takip eden ve IOC üyeleri üzerinde etkili oldukları bilinen internet siteleri de toplantı öncesi son değerlendirmelerini açıkladı.

İstanbul'un artısı Hükümet'in kararlılığı
Gamesbids.com sitesindeki puanlamada Tokyo İstanbul'u geçerek 62.31 puanla ilk sıraya çıktı. İstanbul 61.96 puanla ikinci sırada. Madrid ise 56.49 ile çok geride kaldı. Aroundtherings.com sitesinde ise İstanbul, 15 Ocak'taki değerlendirmede 73 olan puanını 78'e çıkarıp 77'den 78 puana çıkan Tokyo'yu yakaladı. İstanbul'un puan artışı IOC heyetinin şehirdeki teftişinde edindiği olumlu izlenimlere ve sunumların etkisine bağlandı. İstanbul'un yükselişi Türk ekonomisinin gücüne ve Hükümet'in Olimpiyat için kararlılığına bağlandı.

Türkiye, dünyaya örnek
Türkiye, 17. Akdeniz Oyunları kapsamında 11'i sıfır 54 spor tesisini 300 günde tamamlayıp inanılması güç bir rekora imza attı. Yunanistan'daki kriz nedeniyle Akdeniz Oyunları'nın ev sahipliği 2011'de Türkiye'ye verilirken tesislerin yetişmesi beklenmiyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın 9 kez tesis inşaatlarına yaptığı baskın gibi denetimler sonunda 54 tesis 400 Milyon TL harcanıp hazır hale getirildi. Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Addadi, "Bu gerçek anlamda bir Türk mucizesi" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokyo ile başa baş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN