Hazırız Mersin’e gelin

Giriş Tarihi: 20.6.2013

Bugün startı verilecek 17. Akdeniz Oyunları'na herkesi davet eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: Tüm sporseverler hatta eylemciler bile gelsin çağdaş Türkiye'yi görsün

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Mersin Cimnastik Salonu'ndaki toplantısında 17. Akdeniz Oyunları ile ilgili bilgiler verdi. 18 ay gibi kısa bir sürede hazırlandıklarına dikkat çeken Kılıç, "Bu oyunlar 2020 Olimpiyat vizyonumuzun da vitrini olacak. Ekiplerimiz 24 saat esasına göre çalışıyor. Tüm birimlerimiz eksiksiz bir organizasyon gerçekleştirmek için teyakkuz halinde bulunuyor" dedi. Kılıç'ın konuşmasının satır başları şöyle:

* Türkiye'nin
Cezayir ile oynadığı basket maçını salonda izledim, büyük ölçüde doluydu. 'Olimpik seyirci tribünlere gelecek mi' sorusunun yanıtını almış olduk. Gençler olimpiyat heyecanıyla salona koştu.
* Tesislerin maliyeti yaklaşık 500 milyon lira. 11 tesisi sıfırdan inşa ettik, 43 tesisi ise geniş kapsamlı bakım/onarımdan geçirdik. Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri hayranlıklarını ifade ettiler.
* Mersin halkı Akdeniz Oyunları'nı adeta ailenin yeni bir üyesi gibi sahiplendi. Mersin bir spor kenti olacak. Mersin, Türkiye'deki olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezi olarak kurgulanan 12 ilden biridir.
* Son günlerde eylem yapanların aralarında Olimpiyat hedefimize destek olanlar da var. Onları Mersin'e davet ediyorum, çağdaş Türkiye'yi görsünler. Olaylar 2020 Olimpiyat adaylığı sürecine zarar vermez.

Biletlere güvenlik ayarı
Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı Akdeniz Oyunları için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Çevre illerden yapılan takviye Emniyet güçlerinin yanı sıra açılış ve kapanış törenlerinin biletleri de güvenlik çemberine takıldı. Satışa çıkartılması gereken biletleri, oyunlar koordinatörlüğü dağıtacak.

Doping için özel şifre
Spor Genel Müdürlüğü, Akdeniz Oyunları'na katılan federasyonları doping konusunda, "Tereddüt ettiğiniz sporcuyu yarıştırmayın. Türkiye'nin imajını zedelersiniz" uyarısında bulundu. Oyunlar süresince sporculardan alınacak doping numuneleri Atina Doping Kontrol Merkezi'ne gönderilecek. Sonuçlar özel şifre ve ıslak imzalı olarak Mersin'e gönderilecek. 50 doping alıcısının görev yapacağı oyunlar süresince en az 500 sporcudan doping numunesi alınması bekleniyor. Doping numunesi için sporcu başına 150 Euro Atina'ya ödenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazırız Mersin’e gelin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN