Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul eşsiz ve çok nitelikli

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2020 Değerlendirme Raporu'nda İstanbul'un adaylık sürecinde çok başarılı bir yolda olduğunu belirtti

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2020 Olimpiyatları adayları İstanbul, Tokyo ve Madrid ile değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

VİZYON
2023'te 100. yılını kutlayacak Türkiye, bu anlamda büyük bir gelişim paketi hazırlamıştır. Olimpiyatlar da bunun bir parçasıdır. İstanbul ayrıca iki kıtayı birleştirmesi ve ilk Müslüman ev sahibi olması gibi benzersiz özelliklere sahip.

KONSEPT
Ağustos ayı iklim açısından İstanbul'un en iyi olduğu zaman ve yağış riski yok. Konseptte Boğaziçi'nin muhteşem manzarası ve şehrin 8 bin yıllık dokusu yer alıyor. İstanbul'un eşsiz lokasyonu da konseptin oldukça zengin olmasına yol açıyor.

GENÇLİK
Türkiye nüfusunun yüzde 42'sinin 25 yaş altında olması, devletin bu kitleye yoğunlaşmasını sağlamış. Spor ve beden eğitimi programı, geliştirilmekte. İstanbul'un zengin tarihi, farklı kültürleri barındırması, spor sevgisi ve ilgisi, ev sahipliği için avantaj.

ULAŞIM

İstanbul'da hükümetin yaptığı büyük atılımla sporcuların trafikte bir problem yaşaması beklenmediği söylenmekte. Deniz ve kara ulaşımında yapılan etkileyici planlamalara karşın, bize söylenen 'Olimpiyat döneminde bir sporcunun müsabakadan Olimpiyat Köyü'ne dönüşü 35 dakikayı geçmeyecektir' sözü tarafımızdan fazla iyimser bulunmuştur. Ortalama 60 kilometre hız öngörülmektedir ki bu fazlaca iyimserdir. Sporcu otobüsleri, 2017'de tamamlanacak Avrasya Tüneli ile iki kıta arasında geçiş yapacaktır. Medya otobüslerinin ise Boğaziçi Köprüsü'nü kullanması gidecekleri yere daha geç ulaşmalarına neden olabilir.

TECRÜBE

Son 10 yılda İstanbul ve Türkiye birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Bu ev sahipliğinin tümünde de başarılı olmuş ve ciddi bir tecrübe kazanmıştır. İstanbul 2020, ülkede çok fazla ilgi görmeyen spor dallarının gelişmesini de hedeflemektedir.

GÜVENLİK

Geçmişte PKK'nın tehdit ettiği güvenlik, komisyonun ziyareti öncesi bu örgütün silah bırakmasıyla yeniden sağlanmıştır. Bu da güvenlik anlamında ciddi bir artıdır. Suriye'de yaşanan iç savaş, bu bölge İstanbul'a çok uzak olsa da, bir güvenlik riskidir.

TESİS

İstanbul'da hükümetin büyük desteği ve şu ana kadar başarılı işler yapan TOKİ'nin garanti vermesi tesisler anlamında tatmin edicidir. Değerlendirme Komitesi olarak tesislerin zamanında ve istenildiği gibi yapılıp tamamlanması konusunda güvenimiz tamdır.

TARİHLER

Başvuruda Madrid ile İstanbul, Olimpiyatları düzenlemek için 7-23 Ağustos tarihlerini önerdi. Tokyo ise 24 Temmuz-9 Ağustos tarihleri için başvuru yaptı. Üç kentin de bu tarihleri önermesi, tatil, trafik azlığı ve halkın oyunlara ilgisinin artması için seçildi.

Tokyo çok pahalı!
Raporda İstanbul'un rakiplerinden Tokyo'da kamuoyu desteğinin yüzde 70 ile çok düşük olmasına dikkat çekildi. Ayrıca otel odası fiyatlarının oldukça pahalı olduğu belirtilirken, İstanbul'da IOC'nin istediği tavan ücretin sağlanacağı bildirildi. Tokyo'nun avantajı olarak ise Olimpiyat için 4.5 milyar dolar yatırım yapması gösterildi.

İspanya abartılı!
IOC sponsorluk desteğinde de Türkiye'ye geçer not verdi. İstanbul için kendilerine 653 milyon dolar sponsor desteği verildiği kaydedilirken, "Bu ciddi şekilde büyüyen Türkiye için çok alçakgönüllü bir rakam" denildi. Madrid'in 694 milyonluk sponsor desteği ise abartılı bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul eşsiz ve çok nitelikli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN