Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfır tolerans

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Doping gölgesine asla izin vermeyeceğiz. Sorumluların hepsi hesap verecek

Yasaklı maddeleri inadına pazarlamaya çalışanlar var. Savcıları göreve çağırıyorum

Akdeniz Oyunları'nda en büyük sevincim, bazı branşların yeniden toparlanması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Akdeniz Oyunları'nda önce halter daha sonra atletizmde patlayan doping skandalları ile ilgili SABAH'a önemli açıklamalar yaptı. Gündeme bomba gibi düşen doping haberlerine çok üzüldüklerini belirten Bakan Kılıç, bu konuda tavizsiz olduklarını belirterek şöyle konuştu:
Doping gölgesine asla izin vermeyeceğiz. Bizim bu konudaki prensibimiz sıfır tolerans. Halterde yaşananlar böyle bir adım atmamıza neden oldu. Öncelikle sporcuları bilgilendirmeye federasyonların dikkat etmesi gerekiyor. Bir sporcu doping alıyorsa veya yakalanıyorsa, antrenöründen başlayarak herkesin hesap vermesi gerekir. Sorumluların hepsi tek tek hesap verecek. Bu sorunu çözmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Federasyonlar suç duyurusunda bulunmalı

Hep beraber bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Sağlık Bakanlığı ile sürekli görüşme halindeyiz. Bu ilaçların satışı, dağıtımı konusunda yasal durumu araştırıyoruz. Yasaklı maddeleri inadına pazarlamaya çalışanlar var. Bunların tespiti noktasında öncelikle federasyonların savcılıklara suç duyurusunda bulunması gerekir. Burada doping konusunda savcıları göreve çağırıyorum. Son dönemde ortaya çıkan bu doping konusu, 2020 adaylık sürecini etkilemez. Çünkü, dopingi bitirmekteki kararlılığımız, yaptığımız çalışmalar Türkiye'nin lehine. Bizim bakışımız dopingi bitirmek üzerine. Biz Türkiye'de Türk Anti- Doping Ajansı'nı (TADA) kurmak için Hacettepe ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Akdeniz Oyunları'nda bu başarıyı bekliyorduk

Akdeniz Oyunları'nda başarı bekliyorduk. Beklediğimiz gibi de oldu. Akdeniz Oyunları'nı kesinlikle küçümsememek lazım. Bu oyunlarda asıl sevinç kaynağım, bazı branşların yeniden toparlanıyor olması. Cimnastik ve yüzme gibi geçmişte başarımızın olmadığı branşlarda madalyalar aldık. Organizasyonun kalitesi ve diğer hizmetlere büyük önem verdik. Diğer ülkeler de bu önemi verirse, Akdeniz Oyunları önemini kaybetmez. IOC Başkanı ve üyelerinin buraya gelmesi, bu canlanmanın dirilişi olarak görülebilir. Dikkat edilmesi gereken, oyunların diğer organizasyonlarla çakıştırılmaması. Bazı branşlarda Avrupa Şampiyonaları ile çakıştı ne yazık ki. Kadın basketbolunun Mersin'de olmaması, büyük bir kayıp. Uluslararası olimpiyat medyasının bu anlamda entegre olması gerekiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfır tolerans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN